• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 969-5897-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : گزارش

ایسنا گزارش می‌دهد؛

افقی نو پیش‌روی توسعه صنعتی اسدآباد

همواره بخش صنعت و معدن یکی از محورهای توسعه کلان هر منطقه محسوب شده و به اعتقاد کارشناسان در صورت صنعتی نشدن، رسیدن به توسعه پایدار امکان‌پذیر نخواهد بود . در مسیر رشد، برای توسعه و حرکت چرخ صنعت هر منطقه باید ناگزیر به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ بخش خصوصی توجه ویژه‌ای شود .

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، شهرستان اسدآباد از جمله شهرستان‌هایی است که بهره چندانی از صنعت و کارخانه‌های صنعتی نبرده و همواره آمار بیکاری این دیار در بین شهرستان‌های استان همدان دارای بالاترین نرخ آمار بوده است .

اما چند صباحی است که پیگیری مسئولان این شهرستان در جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ثمر داده و بارقه‌های امید را به دل مردمان این دیار تابانده است و هر روز خبرهای خوشی از افق‌های روشن توسعه صنعت این شهرستان با تیترهایی امیدبخش به چشم می‌خورد .

گویی وقت آن رسیده تا چراغ کم‌سو صنعت این شهرستان نیز جان بگیرد و چرخ صنعت در این دیار به حرکت در آمده و به خود شتاب گیرد تا شاید جوانان این شهرستان از دغدغه‌ها و خیالات اضطراب‌آور واژه «بیکاری» رهایی یابند .

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه گام‌های بلندی برای توسعه صنعتی اسدآباد برداشته شده و در چند سال آینده ثمره آن نمایان خواهد شد، اظهار کرد: اسدآباد با ظرفیت‌های غنی سنگ‌آهن، موقعیت جغرافیایی ممتاز و قرار گرفتن در مسیر شاهراه ارتباطی 6 استان فرصت بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری است.

اکبر رنجبرزاده با اشاره به جهش صنعتی اسدآباد با احداث 5 کارخانه افزود: کارخانه‌های اسیدسولفونیک، تولید کاغذ، کنستانتره آهن، گندله‌سازی و آهن اسفنجی، با سرمایه‌گذاری 700  میلیارد تومان در این شهرستان ایجاد می‌شود.

وی اظهار کرد: با راه‌اندازی این واحدهای تولیدی و صنعتی 800 نفراز جوانان بیکار اسدآبادی به صورت مستقیم مشغول به‌کار خواهند شد.

عضو هیئت رئیسه مجلس در ادامه از پیگیری ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان اسدآباد خبر داد و  گفت: این امر در راستای بحث تولید مواد دارویی و ساخت تجهیزات پزشکی و کالاهای سلامت‌محور در حال پیگیری است .

وی تصریح کرد: از آنجایی‌که سرمایه‌گذاران به دنبال امکانات دارای امتیاز و خاص برای سرمایه‌گذاری هستند از این‌رو ایجاد منطقه ویژه اقتصادی به منظور جذب سرمایه‌گذار و ایجاد اشتغال برای جوانان در دستور کار مسئولان شهرستان قرار دارد .

رنجبرزاده وجود معادن غنی آهن و تکمیل چرخه تولید فولاد را از ویژگی‌های کم‌نظیر این شهرستان برای حضور سرمایه‌گذاران دانست و خاطرنشان کرد: همه این عوامل بستر مناسبی برای جذب سرمایه‌گذار در شهرستان اسدآباد در کنار ایجاد راه‌آهن به عنوان یک برجستگی بزرگ فراهم خواهد کرد .

وی در ادامه با اشاره به ایجاد و احداث کارخانه‌های جدید دیگر در  شهرستان اسدآباد گفت: منطقه اسدآباد قابلیت و ظرفیت ایجاد کارخانه‌های دیگری چون داروسازی، پتروشیمی و قطعات خودرو را دارا بوده که در این راستا وزرای مربوط موافقت خود را اعلام کرده‌اند .

نماینده اسدآباد در مجلس با تأکید بر اینکه احداث کارخانه‌های فوق نیازمند جذب سرمایه‌گذاران کلان از بخش خصوصی خواهد بود، یادآور شد: در راستای جذب سرمایه‌گذار به جد پیگیر راهکارهایی در بحث جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای شهرستان بوده و کلیه مسئولان و دستگاه‌های اجرایی منطقه آمادگی هر گونه حمایت و همکاری با سرمایه‌گذاران را دارند .

فرماندار شهرستان اسدآباد نیز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر این شهرستان دارای سه کارخانه مطرح شامل کنستانتره آهن، گندله‌سازی و کارخانه رب گوجه‌فرنگی است.

حسین افشاری افزود: کارخانه فرومنگنز شهرستان نیز ظرف 6 ماه آینده افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید که دو کارخانه کنستانتره و گندله‌سازی و نیز افتتاح کارخانه فرومنگنز و ایجاد راه‌آهن بر اساس مجوز ماده 23 مجلس شورای اسلامی در شهرستان می‌تواند پتانسیل بسیار مناسبی در کنار دیگر ظرفیت‌های موجود شهرستان برای راه‌اندازی و ایجاد منطقه ویژه اقتصادی شهرستان بوده و علاوه بر آن از خام‌فروشی معادن منطقه جلوگیری کند .

وی از موافقت با احداث 5 مجموعه  بزرگ صنعتی در این شهرستان خبر داد و گفت: با جذب 5 سرمایه‌گذار برجسته کشوری با احداث 5 مجموعه جدید کنستانتره آهن، گندله‌سازی، آهن اسفنجی طرح کارخانه اسیدسولفونیک  و تولید کاغذ در شهرستان اسدآباد موافقت شد.

افشاری ادامه داد: طرح اول شامل مجموعه جدید کنستانتره آهن، گندله‌سازی و آهن اسفنجی است که با سرمایه‌گذاری 650 میلیارد تومان با اشتغالزایی 700 نفر خواهد بود .

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های کارخانه کنستانتره و مجموعه آن در منطقه بهمن‌دره شهرستان ایجاد شده و معدن موردنظر به بهره‌برداری رسیده است، گفت: در حال حاضر دستگاه‌های این طرح نیز خریداری و استخر کنستانتره طرح ساخته و نیروهای متخصص به‌کار گرفته شده است .

فرماندار اسدآباد با بیان اینکه با راه‌اندازی این مجموعه از ظرفیت معادن اسدآباد بیشتر استفاده خواهد شد، تصریح کرد: فاز اول این مجموعه در دهه فجر سالجاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

و ی با اشاره به موافقت با احداث طرح کارخانه اسیدسولفونیک نیز اظهار کرد: این طرح مهم صنعتی نیز به عنوان دومین طرح مورد موافقت قرار گرفته به طوریکه در شهرک صنعتی شهرستان توسط یکی از سرمایه‌گذاران با سرمایه‌گذاری اولیه 50 میلیارد تومان و با اشتغالزایی مستقیم 80 نفر  احداث می‌شود .

فرماندار جذب این سرمایه‌گذاران برای اجرا و احداث این مجموعه‌های صنعتی را گامی بلند در جهت توسعه شهرستان اسدآباد دانست و گفت: دورخیزها برای جذب سرمایه‌گذاران بیشتر در راستای توسعه هرچه بیشتر این شهرستان با همراهی و همکاری مسئولان ارشد استانی و تعامل مسئولان شهرستان ادامه دارد .

وی سهم شهرستان اسدآباد را از صنایع استان در حال حاضر 5 درصد برشمرد و گفت: با احداث این کارخانه‌ها اسدآباد در صنایع بزرگ از متوسط استان و شهرستان‌ها بالاتر خواهد شد و سهم شهرستان از صنایع  با بهره‌برداری از مجموعه پکیج جدید صنعتی فوق به بیش از 10 در صد افزایش خواهد داشت .

در پایان اینکه توسعه صنایع در افزایش توان مقاومت اقتصاد ملی، در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و نیز ایجاد ارزش‌افزوده و اشتغالزایی هر منطقه نقش بسزایی را ایفا می‌کند و حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با حمایت مسئولان در ایجاد زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاران می‌تواند افق‌های روشنی را در توسعه صنعت و شکوفایی اقتصاد هر منطقه فراهم کند .

حضور سرمایه‌گذاران در هر منطقه میسر نخواهد بود مگر آن که مسئولان در راستای جذب این سرمایه‌گذاران با عزمی راسخ  و با وحدت و همدلی یکدیگر همت بگمارند، ره‌آوردی که امروز با توانمندی  و پیگیری‌های مسئولان استانی و شهرستانی برای اهالی این دیار شاهد آن هستیم نمونه کوچکی از اقدام عینی و بدون هیچ‌گونه شعار بوده که در حال تحقق است اما در این بین امیدواریم که این پیگیری‌ها تنها به این نقطه ختم نشود و همواره برای توسعه هر چه بیشتر این دیار این پیگیری‌ها تداوم داشته باشد .

تهیه از: شهره اکبری، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: