• چهارشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-3794-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

یک کارگردان تئاتر:

در انتخاب نمایش های خارجی برای شرکت در جشنواره دقت شود

یک کارگردان که با نمایش « شب اسرار آمیز» از تهران در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان حضور دارد، گفت: با توجه به نمایش هایی که در این جشنواره فرصت کردم ببینم، متوجه شدم که در انتخاب نمایش های خارجی دقت لازم نشده است.

عبد آتشانی در گفت وگو با ایسنا، منطقه همدان اظهار کرد: متاسفانه به قول مثال معروف که «مرغ همسایه برایمان غاز است» در نمایش های خارجی هم فکر می کنیم که چون این اثر از کشور دیگری آمده حتما خوب است.

وی ادامه داد: من نمی‌گویم که نمایش های خارجی خوب بودند یا نه، اما اگر همین نمایش را ایرانیان می خواستند اجرا کنند ایراد گرفته می‌شد.

آتشانی با تاکید بر اینکه نمایش هایی که در این جشنواره ورود می‌کنند باید بار آموزشی داشته باشند، یادآور شد: این جشنواره بین‌المللی اتفاق خیلی بزرگ و مهمی برای کشورمان به ویژه همدان بود و نیاز به یک همت بزرگی دارد که خوشبختانه مسئولان برای برگزاری بهتر آن خوب عمل می‌کنند.

این کارگردان با بیان سابقه طولانی شرکت در این جشنواره، تصریح کرد: امسال نسبت به سال های قبل در هتل و سالن های نمایش آرامش خوبی حاکم بود اما اگر در تجهیز سالن ها بیشتر تلاش کنند جشنواره فوق‌العاده ای می‌شود.

کارگردان نمایش«شب اسرار آمیز» اضافه کرد: همیشه این گله ها وجود دارد که امکانات نیست یا کم است اما با این احوال بعضی از فعالان این عرصه همچنان تلاش می کنند به سمت کارهای خلاقانه بروند و حرفی برای گفتن داشته باشند. ضمن اینکه این روزها بچه ها به علت امکاناتی که در اختیار دارند از نمایش توقع بیشتری دارند و ما امکانات سخت افزاری برای کارهای تکنیکال را نداریم.

وی افزود: هر چند همه سعی خودمان را می کنیم خلاقیت را در کارها افزایش داده و جذابیت داشته باشیم اما وقتی برای تهیه یک لامپ ماورای بنفش یا حتی میکروفن باید کلی دوندگی کنیم دیگر رمقی برایمان نمی ماند.

آتشانی درباره خلاصه این نمایش خاطرنشان کرد: در این نمایش نقش اصلی یک دختر بچه است که در یک شب که پدر و مادر او به برادرش لباسی برای تولد هدیه می دهند میان او و کمد لباس ها اتفاقاتی می افتد...

وی با بیان اینکه مهمترین هدف ما با اجرای این نمایش آموزش شجاعت به کودکان در مقابل شرایط سخت است، یادآور شد: خوشبختانه دنیای ذهنی بچه ها بسیار فراتر از چیزی است که ما تصور می کنیم و ما روی این دنیای ذهنی بسیار حساب باز کردیم.

آتشانی در پایان به معرفی عوامل این نمایش اشاره کرد و گفت: در نمایش «شب اسرارآمیز» مریم آشوری، مینووش رحیمیان، عبد آتشانی، آرین ناصری مهر، شیدا لطفی، پدیده تیموری، پریسا شاعری به ایفای نقش می پردازند‌.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: