• دوشنبه ۲۰ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-1493-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان مطرح کرد

جهاددانشگاهی به دنبال تکمیل زنجیره تهیه سفال و رنگ‌های لعابی

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان مهمترین دستاورد پژوهشی و فناوری این واحد در یک سال گذشته را کسب دانش فنی و فناوری در زمینه لعاب شب‌تاب، لعاب آنتی‌باکتریال و نیز نانو فلدسپات برای ساخت نانوسرامیک دانست.

اکبر اسدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، اظهار کرد: با اتکای به عنايات بي‏كران خداوند منان در طی یک‌سال گذشته که نخستین سال از برنامه پنج ساله ششم را شامل می‌شد، تماهی اهداف کمی مطابق کاربرگ اهداف و برنامه‌های از پیش تعیین‌شده توسط پژوهشگران و همکاران این معاونت تحقق یافته‌ است.

وی افزود: از دیگر دستاوردهای معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی می‌توان به راه‌اندازی مرکز خدمات تخصصی سفال و سرامیک و مرکز تجمیع و تولید محتوای الکترونیک و همچنین کمک به تجاری‌سازی دو طرح در حوزه خدمات ارزش‌افزوده تلفن همراه در مرکز تولید و تجمیع محتوای الکترونیکی اشاره کرد.

اسدی با تأکید بر نیازمحور بودن دستاوردهای پژوهشی جهاددانشگاهی، تصریح کرد: در حال حاضر صنعت سفال و سرامیک در استان همدان نقش بسزایی را در حوزه اشتغال و کارآفرینی بازی می‌کند و تقویت این حوزه بدون شک به پایداری کسب و کار و رونق اقتصادی جامعه خواهد انجامید.

وی با بیان اینکه مرکز خدمات تخصصی سفال و سرامیک معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی واحد همدان با هدف‌گیری نیاز‌های صنعت سفال استان و منطقه می‌‌کوشد تا پاسخ درخوری به نیازهای فناورانه بدهد، خاطرنشان کرد: بخش وسیعی از مواد اولیه صنعت سفال و سرامیک و رنگ‌های لعابی از خارج از استان و بعضاً خارج از کشور تأمین می‌شود که این امر بر قیمت تمام شده محصولات و نیز کیفیت آنها تأثیر مستقیم دارد بنابراین تهیه و تولید این محصولات و تکمیل کردن زنجیره تهیه سفال و رنگ‌های لعابی از نیازهای ضروری استان همدان است.

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان یکی دیگر از معضلات جامعه امروزی را اتلاف وقت در ترافیک‌های شهری و کندی عبور و مرور اعلام کرد و یادآور شد: طبق آمار ارائه‌شده توسط مؤسسه نامبیو ایران نخستین کشور و تهران نهمین کلان‌شهر دنیا درزمینه اتلاف وقت شهروندان در ترافیک شناخته‌شده است.

وی با اشاره به اینکه از دیگر فعالیت‌های این مرکز تولید ثروت و ایجاد فرصت‌های کارآفرینی از طریق ارائه مشاوره‌های علمی و آموزش‌های تخصصی است، خاطرنشان کرد: شبیه‌ساز رانندگی یا شبیه‌ساز واقعیت مجازی رانندگی سامانه‌ای است که با استفاده از شبیه‌سازی آموزش رانندگی، ارتقاء فرهنگ ترافیک و امکان تغییر نگرش برای رانندگان پرخطر ممکن شده است.

اسدی اضافه کرد: شبیه‌سازهای رانندگی برای سه هدف آموزش رانندگی، تحقیقات در حوزه علوم شناختی و بهداشت حرفه‌ای و تحقیق و توسعه دستگاه‌های کمک‌راننده مورد استفاده قرار می‌گیرند بنابراین یکی از برنامه‌های مرکز تولید و تجمیع محتوای الکترونیکی راه‌اندازی سیستم شبیه‌ساز رانندگی به همراه تدوین دوره‌های ویژه رانندگان بخش حمل و نقل عمومی و متناسب با نیاز هر صنف است.

وی در تشریح برنامه‌های آینده مجموعه طبق اسناد بالادستی، گفت: پیشگامی در ارائه خدمات تخصصی سفال و سرامیک به منظور کسب سهم قابل توجهی از بازار، انجام پژوهش‌هاي مرتبط با فعاليت مراكز خدمات تخصصي با توجه به نیاز سازمان‌های ذی‌ربط، برتری در فراهم کردن محیط کاری مناسب و علمی برای هنرمندان همکار با این مرکز، پیشگام در ارتقاء کیفیت سفال و سرامیک و نیز رنگ‌های لعابی استان و منطقه، پیشگام در باززنده‌سازی نقش‌ها و طرح‌های سفال بومی و ایرانی- اسلامی، توسعه حوزه‌های کاربردی سفال و سرامیک در زمینه‌های مختلف، ايجاد شرايط ارتقاء مستمر دانش و مهارت‌هاي تخصصي براي تمامي هنرمندان و کارکنان مرکز، حفظ و احیاء فرهنگ‌های سفالی براساس حوزه‌های فرهنگی و جایگزینی سفال بومی- محلی و ایرانی به جای نمونه‌های خارجی از برنامه‌های آینده جهاددانشگاهی واحد همدان است.

اسدی با اشاره به نقش مزیت‌های استانی و منطقه‌ای در شکل‌گیری پروژه‌های برنامه ششم توسعه، اظهار کرد: استان همدان با حدود 19491 کیلومترمربع وسعت، دارای 9 شهرستان و همجوار با 6 استان از مزیت‌های شایان ذکری برخوردار است به‌طوریکه جایگاه ویژه گردشگری استان در بُعد ملی و بین‌المللی به‌عنوان یکی از 14 قطب گردشگری در سطح کشور و یکی از 5 شهر فرهنگی و تاریخی کشور، می‌تواند به‌عنوان اولویت خاص جذب توریست درنظر گرفته شود.

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان یادآور شد: در این بین داشتن سابقه طولانی و ممتاز در زمینه تولید صنایع دستی و وجود بیش از 150 رشته صنایع دستی بیانگر هویت ملی و فرهنگی مردم همدان است.

وی با بیان اینکه 15 اثر صنایع دستی همدان دارای مهر اصالت یونسکو و 21 اثر نیز دارای نشان ملی هستند، ادامه داد: انتخاب زمینه مصوب سفال و سرامیک و رنگ‌های لعابی توسط معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی همدان همسو با ظرفیت‌ها و مزیت‌های فوق بود و پروژه‌های برنامه‌ریزی شده نیز در راستای ارتقاء این زمینه در استان است.

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان گفت: در طول یکسال گذشته معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی حضور پررنگی در نمایشگاه‌های فناورانه و رقابت‌های علمی داشته است که از مهمترین آنها می‌توان به کسب مقام دوم ابداعات و اختراعات جشنواره رسانه‌های رضوی، کسب مقام اول اختراعات در جشنواره مدیریت شهری با محوریت تبریز، غرفه برتر جشنواره ربع رشیدی و ثبت دو اختراع توسط پژوهشگران مرکز خدمات تخصصی سفال و سرامیک در حوزه رنگ‌های لعابی و نانو سرامیک، دستیابی به دانش فنی رنگ‌‌های زیر لعابی و تألیف کتاب «دولت الکترونیک» توسط پژوهشگران مرکز تجمیع و تولید محتوای الکترونیک اشاره کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: