• چهارشنبه ۲۲ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 969-1992-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار همدان:

تحقق توسعه در گرو تحقیق و پژوهش است/حوزه پزشکی در دانشگاه بین‌المللی D8 فعال می‌شود

استاندار همدان با تأکید بر اینکه جاده‌سازی، احداث راه‌آهن و فعالیت‌های عمرانی پیشرفت است نه توسعه، گفت: محقق شدن توسعه در گرو نیروی انسانی و تحقیق و پژوهش است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، محمدناصر نیک‌بخت ظهر چهارشنبه 22 آذر در آئین اختتامیه هفته پژوهش استان همدان، با بیان اینکه توسعه هر کشور با علم و دانش و نیروی انسانی آن کشورها ایجاد می‌شود، افزود: داشتن ذخایر طبیعی و خدادادی مبنای توسعه نیست چرا که توسعه با علم و پژوهش اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه امروزه کشورهایی که ادعا دارند با علم و دانش به توسعه رسیده‌اند حتی به اندازه یک سلسله از حکومت‌های ایران عمق ندارند، تصریح کرد: بر اساس گفته‌ یکی از بزرگان اگر ایران بمیرد تمدن مرده و اگر عربستان بمیرد خیانت نیز مرده است.

وی با بیان اینکه پرفسور زلفی‌گل و همه اساتید علمی دانشگاه‌ها و دانشجویانی که در حوزه پژوهش فعالیت می‌کنند، همگی از افتخارات شهر ما هستند، تأکید کرد: ما با داشتن پیشینه و اشخاصی چون بوعلی‌سینا، خیام، رازی و ابوریحان امروزه باید در امر پژوهش و تحقیق سرآمد باشیم.

استاندار همدان با اشاره به اینکه در سند چشم‌انداز 1404 باید شمار محققانی که علمشان به بار نشسته و تولیداتشان تجاری شده، مشخص باشند، یادآور شد: برای دانشگاه‌ها اعتبارات پژوهشی خوبی داریم اما در اعتبارات بودجه پژوهشی ادارات باید کاملا جذب پژوهش شوند؛ در حال حاضر یک درصد اعتبارات ادارات به پژوهش اختصاص دارند که در برخی موارد این یک درصد هم جذب نمی‌شود.

وی اظهار کرد: در کارگروه پژوهش مدیران هر سازمان به همراه مشاور و معاون پژوهشی ایشان باید حضور داشته باشند، بنده هم آماده و علاقمند هستم در جلسات کارگروه حضور پیدا کنم و موانع و مشکلاتی که مطرح می‌کنند را پیگیری کنم.

وی ادامه داد: همدان با داشتن بیش از 2300 عضو هیئت علمی و 9 هزار دانشجوی ارشد و دکتری ظرفیت خوبی برای توسعه پژوهش‌ها و کاربردی کردن آنها دارد.

نیک‌بخت تصریح کرد: نباید هر ساله در هفته پژوهش شمار مقالات بازتاب داشته باشد بلکه شمار محصولات تجاری شده و همچنین میزان بازتاب محصولات باید مدنظر قرار گیرد.

وی با ابرازامیدواری از راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی D8 و نقش آن در توسعه اعلام کرد: حوزه پزشکی نیز در این دانشگاه بین‌المللی فعال خواهد شد.

استاندار در پایان گفت: علاوه بر پیشرفت در امور عمرانی باید در توسعه شهر نیز ورود پیدا کنیم چرا که توسعه موجب ثروت‌آفرینی خواهد شد که جز با پژوهش محقق نمی‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: