• پنجشنبه ۲۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 969-2092-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دبیر هیئت دولت:

نماز در تطهیر فضای مجازی بسیار موثر است

دبیر هیئت دولت با بیان اینکه از آنجایی‌که بالاترین ذکر خدا نماز است، گفت: با توجه به اینکه جایگاه نماز در فرهنگ دینی ما جایگاه رفیعی بوده و بازدارنده از منکرات است بنابراین نماز می‌تواند انسان را از ورطه سقوط نجات دهد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، محسن حاجی‌میرزایی پنجشنبه 23 آذر در اجلاس استانی نماز و فضای مجازی در همدان، با تأکید بر اینکه اگر یاد خدا در جان ما رخنه نکند مرده‌ایم، اظهار کرد: نماز به ما کمک می‌کند از تکنولوژی بهتر استفاده کنیم و از مخاطرات مربوط به ابزارهای توسعه‌یافته نجات یابیم همچنین بیش از اینکه نماز به کمک فضای مجازی نیاز داشته باشد، این فضای مجازی است که به کمک نماز محتاج است .

وی خاطرنشان کرد: ابزارهایی چون چشم، گوش و قلب مهمترین وسیله رشد و ارتباط انسان‌هاست بنابراین دریچه ورود همه آن چیزی که از معارف در جامعه جهانی جریان دارد و تحت عنوان تمدن شناحته می‌شود، همین سه ابزار است و رسولان و معلمان نیز از طریق این سه ابزار بشریت را هدایت می‌کردند و دریافت‌های انسان‌ها از این مسیر میسر می‌شود بنابراین این سه مورد ابزار بسیار بزرگی هستند.

حاجی‌میرزایی با اشاره به اینکه به مدد این ابزار می‌توانیم شخصیت خود را را شکل دهیم، ادامه داد: تفاوت میان انسان‌ها به علت استفاده متفاوت آنها از این ابزارهاست، کسانی‌که از اینها به نحو موثر استفاده می‌کنند موقعیت بهتری دارند اما همانگونه که قرآن کریم اشاره می‌کند افرادی هستند که چشم دارند اما نمی‌بینند، گوش دارند اما نمی‌شوند، دل دارند اما ادراک و فهم ندارند در این صورت این افراد گمراه تر از چارپایان هستند در واقع اگر این سه ابزار از کار بیفتد انسان از مرتبه انسانیتش سقوط می‌کند .

وی با اشاره به اینکه از طریق همین ابزارها مسیر خود را پیدا کرده و آگاهی یافته و از تجربیات پیشینیان آگاه می‌شویم، اضافه کرد: یکی از مهمترین رسالت‌هایی که اولیا بر عهده داشتند، این بود که این ابزارها را جلا داده و زنگارها را بردارند .

دبیر هیئت دولت با طرح این پرسش که چطور می‌شود اطمینان یافت ابزارهایی که ما داریم درست کار می‌کنند یا نه؟ خاطرنشان کرد: این احتمال است که زمانی این ابزارها درست کار نکرده و ما را به سوی گمراهی بکشاند و اتفاق خطرناکی برایمان می‌افتد بنابراین مهمترین چاره آن ذکر و نماز است چرا که نماز در تطهیر فضای مجازی بسیار موثر است .

حاجی‌میرزایی اختراع قلم و خط را مهمترین ابداع بشریت برای انتقال پیام و ماندگاری آن بیان کرد و گفت: با استفاده از قلم و خط چشم و گوش ما گسترش یافته به طوریکه فضای مجازی نیز چنین عمل می‌کند چرا که برای توسعه ابزارهای انسانی این تکنولوژی ایجاد شده و دارای قابلیت ممتازی است که در سرعت انتقال اطلاعات کمک فراوانی می‌کند اما این ما هستیم که باید از آن به خوبی و در راه درست استفاده کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه همدان نیز با بیان اینکه نماز عامل جدایی کفر از ایمان است، گفت: ما نماز را آنگونه که باید نمی‌شناسیم.

آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی با بیان اینکه نماز حایلی میان کفر و ایمان بوده و نقش اصلی در جداسازی کفر و ایمان بازی می‌کند، اظهار کرد: بهشت 8 طبقه و جهنم 7 طبقه دارد که علت اصلی تعداد بالای طبقات بهشت، سبقت رحمت پرودگار نسبت به غضب اوست.

وی تصریح کرد: آداب، چهره زیبای بیرونی نماز را به نمایش درمی‌آورد و اسرار، حقیقت نورانی و معراجی نماز را تعیین می‌کند که این خود سیر و سلوک معنوی است بنابراین طبق حدیثی از ائمه اطهار(ع)، اگر کسی در تمام عمر خود یک رکعت نماز مقبول درگاه حق داشته باشد، او اهل بهشت است.

طه‌محمدی ادامه داد: هفت طبقه جهنم و هشت طبقه بهشت در وجود تک تک انسان‌های این عالم تعبیه شده است به طوریکه چشم، گوش، قلب، قوه‌مخیله و همه حواس 6گانه انسان همگی می‌توانند هم در بهشت باشند و هم در جهنم، تنها قوه عقل آدمیست که در بهشت او محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه خدا را ناشناخته بندگی می‌کنیم، پیامبر ناشناخته‌ای را امت هستیم، امامان ناشناخته‌ای را شیعه و دین ناشناخته‌ای را متدین و نمازی را که نمی‌دانیم چه می‌خواهیم به جا می‌آوریم و این معما به آسانی قابل‌حل نخواهد بود، یادآورشد: اگر نماز را زنده کرده و به صورت تجسم عینی درآوریم و از او بخواهیم که خود را معرفی کند به طور قطع خواهد گفت «هر كسی از ظن خود شد يار من، از درون من نجست اسرار من».

طه‌محمدی در ادامه با اشاره به برگزاری اجلاس استانی نماز و فضای مجازی، اظهار کرد: فلسفه برگزاری چنین مراسمی، گام نهادن در شناخت اسرار و آداب نماز است، بزرگان دین کتب بسیاری در زمینه این مهم به رشته تحریر درآورده‌اند که آداب‌الصلاه و اسرارالصلاه است، امام خمینی(ره) نمونه بارز آن است.

وی گفت: حال باید از خود پرسید که آیا توانسته‌ایم یک رکعت نماز قبول به دستگاه رب‌الارباب ادا کرده باشیم، اینجاست که انسان‌های والا به واسطه نماز به تمام آرمان‌های خود دست خواهند یافت و آنهایی‌که از همه چیز محروم مانده‌اند به علت غافل ماندن از نماز و یا ادای ناقص این فریضه الهی بوده است.

طه‌محمدی یادآور شد: «سقر» آخرین و هولناک‌ترین طبقه جهنم است که این مکان از آن انسان‌هایی خواهد بود که در حق نماز جفا کرده و آن را به سخره می‌گیرند، طبقه ششم جهنم به کسانی تعلق خواهد گرفت که نماز را ضایع کرده و آن را درست و کامل ادا نمی‌‌کنند که مثال آنها همچون مادرانی است که 9 ماه فرزندی را در شکم خود پروده و نگهداشته‌اند اما در روز‌ها و ماه‌های پایانی فرزند خود را از دست می‌دهند.

وی یادآور شد: همانگونه که امام صادق(ع) فرموده‌اند «نماز خواندن شما انسان‌ها نباید همچون چریدن آهو، نشستن شتر و حرونی الاغ باشد» باید آداب نماز که چهار هزار مورد است، رعایت شود اما آنهایی‌که به حقیقت نماز پی ‌بردند و مقید به آداب و اسرار آن بودند به بالاترین نمود بندگی دست یافته‌اند، طبق فرموده امام خمینی(ره) «بوعلی‌سینا یک مسلمان شیعه 12 امامه بود که به تنهایی کره‌زمین را فتح کرد» این دانشمند نخبه و ممتاز توانست به تنهایی به تولید علم عصر خود در حوزه‌های علمی، دینی و فلسفی بپردازد.

امام جمعه همدان در پایان گفت: بوعلی‌سینا اعجوبه عالم هنگام درمانگی در مسأله و یا مشکلی رو به خدا کرده و با عجز، نیاز و استیصال به درگاه معبود خویش اظهارناتوانی می‌کرد و از خالق خود برای حل مشکلات یاری می‌خواست، نماز آچار فرانسه همه مشکلات انسان است

دبیر ستاد اقامه نماز استان همدان نیز از ارسال 200 اثر به بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز و فضای مجازی خبر داد و گفت: در راستای ترویج تأثیر نماز در فضای مجازی 200 اثر به دبیرخانه بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز و فضای مجازی ارسال شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمرتضی حسنی‌حلم اظهار کرد: فضای مجازی می‌تواند محتوای مورد نیاز فرهنگی را در قالب‌های متنوع جذاب و زیبا بر اساس ذائقه مخاطب در سریع‌ترین زمان ممکن به میلیون‌ها نفر انتقال دهد.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر رشد سریع فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه فضای مجازی باعث شده امروز اغلب افراد جامعه به ویژه جوانان زمان زیادی از وقت خود را با ابزارهای مختلف تکنولوژی در زمینه‌های مختلف سرگرمی تفریحی آموزشی سپری کنند، اضافه کرد: در این میان این نکات حائز اهمیت است که آیا سطح آگاهی کاربران چه از نظر فنی چه فرهنگی هم‌پای این تکنولوؤی تکامل داشته است؟ آیا خانواده‌ها می‌توانند به نحو مطلوبی بر عملکرد فرزندان در فضای مجازی نظارت داشته باشند؟ مسئولان فرهنگی آموزشی به فکر مقابله آسیب‌های فضای مجازی هستند؟

وی ادامه داد: در گذشته تنها راه انحراف جوانان فضای واقعی بود و والدین می‌توانستند با کنترل رفتار فرزندان خود در رفت‌وآمد دوستان ناباب و همکلاسی‌ها و همسن‌وسالان بر رفتار فرزندان خود نظارت لازم را داشته باشند اما امروزه فضای مجازی از قبیل ماهواره، اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، موبایل و ... سبب شده والدین نتوانند نظارت لازم بر رفتار و کردار فرزندان خود را داشته باشند.

حسنی‌حلم با اشاره به اینکه در واقع امروزه رفتار جوانان تحت‌تأثیر فضای مجازی شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: در گذشته نهاد خانواده به عنوان نخستن نهاد تربیتی و سپس آموزش و پرورش نقش موثر و اساسی بر تربیت و شکل‌دهی شخصیت فرزندان برعهده داشته‌اند اما امروزه با توجه به نقش پررنگ رسانه‌‌های مختلف در فضای مجازی تا حدود زیادی نقش خانواده‌ها و آموزش و پرورش کمرنگ شده است و همین مسأله سبب شده به جهت جنبه‌های منفی برخی از رسانه‌ها رفتار جوانان و نوجوانان تحت‌تأثیر آن قرار گیرد.

وی یادآور شد: امروزه خانواده‌ها در سبد فرهنگی خود با شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی و رسانه‌های مدرن روبرو هستند که هر کدام به نوبه خود بخشی از فرآیند تأثیرگذاری در خانواده را هدف قرار داده‌اند، بعضی از شبکه‌های ماهواره‌ای به طور تخصصی تمام تمرکز خود را بر مقوله خانواده نهاده‌اند و پیام مشترک برنامه‌های این شبکه‌ها ترویج خانواده‌های بی‌سامان و از هم‌گسیختگی و عادی جلوه دادن خیانت همسران به یکدیگر و عادی جلوه دادن روابط دختر و پسر پیش از ازدواج است.

حسنی‌حلم تصریح کرد: از بین رفتن حریم بین فرزندان و والدین، شکاف نسل، ناتوانی خانواده‌ها در تربیت فرزندان، بالا رفتن سن ازدواج، افزایش نرخ مجردی، افزایش روابط دختر و پسر در زمان نامزدی بدون عقد، مهریه‌های سنگین، تنوع‌طلبی جنسی، بحران هویت، اختلال در شکل‌گیری شخصیت جوانان، کم شدن روابط خانوادگی، گسترش مسائل غیراخلاقی، افتادن در دام روابط نامشروع، سوءاستفاده‌های جنسی، و تغییر در سبک زندگی افراد از جمله آسیب‌های فضای مجازی است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته دسترسی به فضای مجازی به این‌گونه آسان نبود اما امروزه به جهت تنوع موبایل‌ها دسترسی به آن چنان گسترش یافته که حتی بچه‌ها در سنین پایین به این ابزار دسترسی دارند و این روزها استفاده از برنامه‌های تلفن همراه به شدت رایج شده، یادآور شد: به وجود آمدن شبکه‌های مختلف در فضای مجازی علاوه بر فوایدی که دارد، دارای آسیب‌های زیادی است؛ در سال‌های گذشته برای استفاده از این فضا نیاز به داشتن رایانه و اینترنت پرسرعت بود اما در حال حاضر با پیشرفت فناوری‌های نوین دسترسی به آن به آسانی صورت می‌گیرد.

دبیر ستاد اقامه نماز استان همدان با تأکید بر اینکه متأسفانه به جهت عدم آگاهی بسیاری از افراد از این تکنولوژی فیلم‌های خصوصی افراد پخش شده است، گفت: برگزاری کلاس‌های آموزش همگانی در مدارس و دانشگاه و مساجد، افزایش آگاهی خانواده‌ها با نظارت اصولی با فرزندان، برخورد جدی با متخلفان فضای مجازی و افزایش آگاهی مردم با برگزاری میزگردهای رسانه‌ای با حضور کارشناسان و شناساندن آسیب‌ها از جمله راهکارها برای مقابله با تهدیدات این فضا است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: