• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1891-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سرپرست دفتر امور روستایی استانداری همدان خبرداد؛

اختصاص 15هزار میلیارد ریال اعتبار در راستای اشتغالزایی استان همدان
  سرپرست دفتر امور روستایی استانداری همدان گفت: اعتباری افزون بر  ۱۵هزار میلیارد ریال در راستای  اشتغالزایی به استان همدان تخصیص یافته که بخشی از این اعتبار در مناطق روستایی، شهرک‌ها و نواحی صنعتی هزینه می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، ظاهر پورمجاهد در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان اسدآباد، اظهارکرد: 3400 میلیارد ریال اعتبار فراگیر برای اشتغال پیش‌بینی شده است که دستگاه‌ها باید طرح‌های اشتغالزا را به دبیرخانه آن که در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد ارسال کنند.

وی درباره نحوه معرفی طرح بیان کرد: کارشناسان دستگاه‌ها با همکاری بخشداران، شوراها و دهیاران طرح را کارشناسی می‌کنند و سپس آن طرح در دفتر امور روستایی یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی مصوب شده و تسهیلات پرداخت می‌شود.

پور مجاهد با بیان اینکه  اعتبارات دیگری شامل ۴۰۰ میلیارد ریال در بانک سینا و ۱۰۰ میلیارد ریال در بانک پارسیان با نرخ سود هشت درصد پیش‌بینی شده است، تصریح کرد:در حال حاضر به بانک سینا 90 میلیارد تومان، پست بانک 4 میلیارد تومان ، پارسیان 11 میلیارد تومان طرح معرفی شده و تاکنون چند طرح از این محل تسهیلات دریافت کرده‌اند.

وی افزود:در حال حاضر 2 تا 3 طرح حوزه میراث فرهنگی شهرستان اسدآباد برای اخذ تسهیلات اشتغالزایی در کمیته اجرایی تصویب و به بانک‌های عامل ارجاع شده است.

پورمجاهد خاطر نشان کرد: بنیاد شهید و کمیته امداد و دستگاه‌های حمایتی باید تلاش بیشتری در جذب تسهیلات داشته باشند .

وی با بیان اینکه در امر تسهیل‌گری اشتغال رؤسای ادارات باید تلاش کرده و نگاهی دلسوزانه وجدی داشته باشند، خاطر نشان کرد: در حوزه کشاورزی صندوق توسعه ملی به جز دامداری‌های کوچک به همه اشتغال‌ها  تسهیلات پرداخت می‌کند.

پور مجاهد با اشاره به اینکه دامداری‌های کوچک هم می‌توانند از تسهیلات برخوردار شوند، گفت: پرداخت تسهیلات به دامداری‌های کوچک  منوط به تعریف الگو بوده چرا که در غیر این صورت به دلیل اشباع شدن دارای توجیه اقتصادی نیست.

وی در بحث طرح‌های روستایی و عشایر خاطر نشان کرد: طرح‌هایی که اولویت شهرستان بوده و دارای توجیهه اقتصادی باشد و نیز فرد مورد نظر ضمن تضمین اهلیت لازم را دارا باشد تسهیلات لازم در رابطه با راه‌اندازی اشتغال به آنان پرداخت می‌شود.

تخصیص یک میلیارد و 30میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی به اسدآباد 

مدیر کل اداره تعاون و رفاه و  امور اجتماعی استان همدان نیز در این جلسه گفت: تاکنون از یک میلیارد و 680 میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی اختصاص یافته به شهرستان اسدآباد، یک میلیارد و 380 میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت و تخصیص داده شده است.

احمد توصیفیان میزان تسهیلات مشاغل خانگی با نرخ سود 4 درصد در سطح استان همدان را 20 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: از این میزان تسهیلات مشاغل خانگی تاکنون 17 میلیارد تومان ابلاغ شده و 3 میلیارد تومان از بانک تجارت باقی مانده است.

وی با اشاره به ابلاغ 100 درصد تسهیلات پست بانک و بانک  سپه، خاطر نشان کرد: 100 درصد اعتبار مشاغل خانگی شهرستان اسدآباد ابلاغ شده است.

توصیفیان با بیان اینکه 113 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه با نرخ سود 4 درصد در استان همدان وجود دارد، گفت: یکی از اولویت‌ها در پرداخت تسهیلات به طرح‌ها رویکرد توجیهه اقتصادی  طرح با جذب حداکثری منابع به دور از اتلاف وقت است.

توصیفیان در ادامه با اشاره به جمعیت بیش از  100 هزار نفری اسدآباد، گفت: از این تعداد جمعیت 41 درصد در سطح روستاها ساکن بوده و 6.6درصد کل جمعیت استان را تشکیل می‌دهد.

وی با تأکید بر توجه ویژه بر اشتغال روستایی مردم اسدآباد، خاطر نشان کرد: هر چند که درصد بیکاری اسدآباد به نسبت کشور پایین بوده اما به نسبت استان درصد بیکاری این شهرستان بالاست و نیاز به حمایت و نگاه ویژه تری در راستای اشتغال دارد.

   برای هر طرحی تسهیلات لازم پرداخت می‌شود

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی جهاد کشاورزی استان همدان نیز گفت: در سیاست کلان طرح‌های اشتغال روستایی و عشایر در حوزه کشاورزی طرح‌هایی که منجر به  افزایش بهره‌وری، کاهش مصرف آب و انرژی و استفاده بهینه از آب، توسعه مکانیزاسیون و توسعه کشت‌های صنعتی بوده و به نحوی جزو طرح‌های محرک اشتغال باشند حمایت شده و در این راستا تسهیلات لازم به آنان پرداخت می‌شود.

محمد رضا شهسواری افزود:  هیچ طرحی بدون پاسخ نخواهد بود و برای هر طرحی از مسیر و جایگاه خود تسهیلات لازم را پرداخت می‌کنیم  .

وی یاد آور شد: فعالیتها و طرح‌های دیگری نیز چون پرورش ماهیان زینتی و یا پرورش پرندگان زینتی ... که با سیاست‌های اصلی جهاد کشاورزی سازگار نباشد اما دارای متقاضی بوده و ظرفیت اشتغال دارند  از محل اشتغال فراگیر تسهیلات لازم با بهره و سود کمتر به آنان پرداخت خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد:طرح‌های کوچک روستایی و مشاغل خانگی در حوزه دام که با سیاست سازمان هماهنگ نیست به عنوان  یکی از مشکلات جهاد کشاورزی بوده که  از  اعتبارات اشتغال روستایی فراگیر به آنان  تسهیلات ارائه می‌شود.

شهسواری خاطر نشان کرد: طرح‌های کوچک از جمله خرید 10راس دام سبک نیز از محل طرح دارای یارانه تسهیلات به آنان پرداخت نشده و باید از تسهیلات رونق تولید و یا مشاغل خانگی که سقف تسهیلات محدود تری دارند استفاده کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: