• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2091-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس کمیسیون معماری شهرسازی شورای اسلامی شهر همدان:

محدودیت حرائم خاص شهر تعیین‌ تکلیف شود

رئیس کمیسیون معماری شهرسازی شورای اسلامی شهر همدان گفت: محدودیت حرائم خاص شهر باید تعیین‌تکلیف شود تا مردم و شهرداری دچار مشکل نشوند که در این راستا باید به دنبال راهکار قانونی باشیم.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، نرگس نوراله‌زاده در کمیسیون معماری شهرسازی شورای اسلامی شهر همدان، با تأکید بر تعیین‌تکلیف حرائم شهر، اظهار کرد: با توجه به اینکه اضافه شدن حرائم خاصی چون سایت BTS و دکل‌های مخابراتی به حریم شهر همدان مشکلاتی را به وجود آورده است.

وی افزود: بر اساس قانون باید حرائم خاص شهر همدان همراه با ضوابط مشخص و راهکار اجرایی برای تعیین‌تکلیف مدیریت شهری و آگاهی شهروندان توسط دستگاه‌های اجرایی و قضایی به صورت مستند اعلام شود.

نوراله‌زاده همچنین با تأکید بر ضعف اشرافیت به قوانین مدیریت شهرداری، گفت: مدیریت شهری در این حوزه نیاز به تقویت دارد.

وی با بیان اینکه قانون ملاک عمل ماست، اظهار کرد: انتظار می‌رود قانون تعیین حریم حفاظتی امنیتی اماکن و تأسیسات کشور برای تعیین‌تکلیف مدیریت شهری ملاک عمل قرار گیرد و این حرائم و محدودیت آنجا در طرح تفصیلی در نظر گرفته شود که در صورت ارائه مستندات قانونی از سوی دستگاه هایی که حریم امنیتی دارند، راه و شهرسازی استعلامی از شورای عالی معماری و شهرسازی در این زمینه کنند.

رئیس کمیسیون معماری شهرسازی شورای شهر همدان بیان کرد: در صورت عدم همکاری ادارات با مجموعه مدیریت شهری، شهرداری باید رونوشت مکاتبات با این ارگانها را برای هماهنگی برگزاری نشست با مسئولان ارشد استان به شورای شهر همدان ارسال کند، از طرفی جلسه مجزایی هم برای میراث فرهنگی درنظر گرفته شود تا بر اساس ضوابط حوزه‌هایی که در حرائم میراث فرهنگی واقع میشوند به شهرداری ارائه شود.

عضو شورای اسلامی شهر همدان هم در ادامه با اشاره به محدودیت‌های حرائم خاص شهر، گفت: محدودیت‌های اینچنینی موجب نارضایتی تصاعدی مردم می‌شود که تهدید امنیتی به وجود می آورد؛ بنابراین باید در برنامه‌ریزی دراز مدت سایت اداری در منطقه‌ای مناسب تعریف شود.

اکبر کاوسی‌امید با تأکید بر اینکه مدیر شهر، شهرداری است، پیشنهاد داد: مسئولان دستگاه‌های اجرایی ذیربط باید در زمینه وضعیت حرائم شهر توجیه شوند تا بدانند که در این بین، مردم آسیب می‌بینند و خدمات ارائه شده خود را نیز زیر سوال خواهند برد.

رئیس اداره نظارت فنی بر صدور پروانه ساختمانی شهرداری همدان هم گفت: حدود 50 درصد شهر همدان تحت تأثیر محدویت حرائم شهر است که باید اطلاعات ارتفاع و تعداد طبقات واحدهای منتهی به این حرائم از ادارات ذیربط استعلام شود.

آرش خدابنده‌لو افزود: ارتفاعی که برای حرائم اماکن ارتباطی و زیرساختی تعلق می‌گیرد، بسیار کمتر از ضوابط شهرسازی است که زمان اخذ پروانه ها را دچار مشکل می‌کند.
وی اظهار کرد: متأسفانه ضوابط مدون، شفاف و روشنی برای حرائم شهر همدان اعلام نمی‌شود تا عموم مردم در جریان این وضعیت قرار گیرند و از طرفی در ضوابط تدوین شده، تناقص‌گویی هم وجود دارد.
‌خدابنده‌لو درخواست کرد تا محدوده حریم‌ها از مجموعه‌های ذیربط اخذ شود تا در نقشه شهر جانمایی کنیم و در طرح تفصلی شهر هم مشخص شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: