• سه شنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-3290-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

در پی اجرای طرح ضربتی جمع‌آوری معتادان متجاهر؛

آماده‌باش 4 کمپ ترک اعتیاد در همدان

مدیرکل بهزیستی استان همدان گفت: در پی اجرای طرح ضربتی جمع‌آوری معتادان متجاهر در استان، 4 کمپ ترک اعتیاد به صورت آماده‌باش هستند.

حمیدرضا الوند در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه سن اعتیاد در استان کاهش یافته است، اظهار کرد: متأسفانه فراهم نبودن بسترهای محیطی مهمترین عامل روی آوردن به موادمخدر بعد از قطع وابستگی جسمی و روانی است که این افراد برای برنگشتن به شرایط قبل نیازمند پذیرش و همکاری خانواده و جامعه و فراهم آمدن شغل مناسب هستند .

وی با بیان اینکه در بحث اعتیاد ۲۰ دستگاه درگیر هستند و باید وظایف قانونی خود را انجام دهند به طوریکه بهزیستی در رابطه با اعتیاد در چند بخش فعالیت می‌کند، به فعالیت‌های انجام شده اشاره کرد و افزود: انجام خدمات پیشگیرانه برای عموم با عنوان طرح پیشگیری اجتماع‌محور از اعتیاد با رویکرد مشارکت خود مردم در روستا و شهر در غالب تیم‌های متشکل از افراد کلیدی، معتمد، یک فرد از بهزیستی به عنوان تسهیل‌گر و یک فرد از مراکز غیردولتی متخصص در حوزه اعتیاد است .

الوند با بیان اینکه در ۹ ماهه امسال ۲۸۷ تیم ایجاد شده‌اند‌ به طوریکه بخش دیگر فعالیت بهزیستی تشکیل مراکز مقاومتی میان‌مدت و مراکز کاهش آسیب تحت عنوان DIC و شلتر است، تصریح کرد: معتادان خودمعرف به کمپ‌ها مراجعه می‌کنند که ترک اعتیاد در مراکز اقامتی شامل دوره سم‌زدایی برای قطع وابستگی جسمی و جلسات مشاوره است .

وی با اشاره به اینکه این افراد بعد از ترک اعتیاد به گروه N.A برای قطع وابستگی روانی ارجاع داده می‌شوند، خاطرنشان کرد: هزینه یک دوره نگهداری در کمپ‌ها ۶۳۵ هزار تومان است که در شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر تصویب شده و برای افراد بی‌بضاعت با تأیید مددکار توسط بهزیستی پرداخت می‌شود .

وی ادامه داد: ۴۳ کمپ ترک اعتیاد در استان همدان تحت نظارت بهزیستی مشغول فعالیت هستند که در چند ماه اول سال ۴ کمپ غیرمجاز شناسایی شده و برخورد لازم با آنها صورت گرفته است .

مدیرکل بهزیستی استان همدان اظهار کرد: مراکز جدیدی برای معتادان متجاهر با ظرفیت ۱۵۰ نفر ایجاد شده که بعد از انجام طرح ضربتی جمع‌آوری معتادان متجاهر و تا زمان تأسیس مکان مناسب برای آنها ۴ کمپ به صورت آماده‌باش هستند .

وی با اشاره به اینکه اعتیاد بستر همه رفتارهای پرخطر است، ادامه داد: معتادان متجاهر به علت اینکه تمایلی برای ترک ندارند و دارای رفتارهای پرخطر هستند، در محلی جداگانه نگهداری می‌شوند .

الوند با بیان اینکه مراکز کاهش آسیب با هدف کاهش آسیب به علت اینکه بعضی معتادان علاوه بر اعتیاد دارای رفتارهای پرخطری مانند ایدز و هپاتیت هستند، تشکیل شده، خاطرنشان کرد: یک مرکز سرپناه شبانه(شلتر) به عنوان مکان امن برای افرادی که رفتار پرخطر دارند، است که در این مرکز خدمات مشاوره‌ای، روانشناسی و بهداشتی ارائه می‌شود .

وی با بیان اینکه باید برای کودکان و نوجوانان اوقات‌فراغت متناسب با نیازهای آنان طراحی شود، گفت: تیم‌های سیار دارای مددکار و روانشناس در سطح استان به افرادی که تمایل برای رفتن به مرکز کاهش آسیب را ندارند، امدادرسانی می‌کنند و وسایل لازم مانند سرنگ و لوازم پیشگیری جنسی را در اختیارشان قرار می‌دهند .

الوند با بیان اینکه ۵۹ کمپ ترک اعتیاد، شلتر و DIC   در استان وجود دارند و در ۹ ماهه امسال به ۱۵۵۰۰ نفر خدمت ارائه دادند، اظهار کرد: این مراکز به صورت روزانه خدمات روانشناسی، مشاوره و پزشکی را به افرادی که دارای رفتار پرخطر هستند، ارائه می‌کنند همچنین این مراکز روزانه ظرفیت پذیرش ۲۰ نفر را دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: