• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-893-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

رونمایی از تولید تجاری محصول دانش‌بنیان «کنه شکارگر» در دانشگاه بوعلی

استاد دانشگاه، محقق و مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان از رونمایی تولید تجاری محصول دانش‌بنیان «کنه شکارگر» برای مهار زیستی آفات در دانشگاه بوعلی‌سینا خبر داد.

دکتر محمد خانجانی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، تصریح کرد: این محصول که توسط شرکت دانش بنیان «مهارزیستی هگمتانه» مستقر در دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی‌سینا تولید شده، برای مهارزیستی برخی آفات گلخانه‌ها استفاده می‌شود و نقش بسزایی در تولید محصول سالم، ایمن و ارگانیک دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تولید و واردات محصول مشابه در داخل کشور، توسط برخی شرکت‌های معتبر اروپایی صورت می‌گیرد که با تولید و عرضه این محصول در سطح کشور، محصول رقیبی برای تولیدات خارجی معرفی می‌شود که ظرفیت جایگزینی با آنها را دارا‌ست.

استاد دانشگاه، محقق و مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات عمده تولید محصول در گلخانه‌های سبزی و صیفی کشور، وجود آفاتی نظیر کنه‌های تارتن دو لکه‌ای، تریپس و سفید بالک است که متأسفانه در اکثر موارد، گلخانه‌داران برای مقابله و کنترل آنها از ترکیبات آفت‌کش استفاده می‌کنند که تعدد و دفعات به‌کارگیری ترکیبات مختلف آفت‌کش نه تنها کنترل مطلوب آفات موردنظر را فراهم نکرده بلکه مقاومت روزافزون آنها را در عرصه‌های حفاظت‌شده گلخانه‌ای و همچنین افزایش باقیمانده‌های سموم در محصولات گلخانه‌ای را در پی داشته است.

وی یادآور شد: توسعه تولید و توزیع این محصول دانش‌بنیان در کنار تولید محصول سالم و ایمن، در راستای اقتصاد مقاومتی و اقتصاد مبتنی بر محصولات دانش‌بنیان، می‌تواند همراه با اشتغالزایی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مرتبط، نقش موثری در جلوگیری از خروج ارز و حتی ارزآوری از طریق صادرات این محصول به همراه داشته باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: