• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-4090-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

معاون پیشگیری بهزیستی استان همدان خبر داد

جلوگیری از تولد ۱۱ کودک معلول در همدان

معاون امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی استان همدان از جلوگیری از تولد ۱۱ کودک معلول در سالجاری در سطح استان خبر داد.

امیر کوکائیان در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه تولد یک فرد معلول، هزینه‌های مادی و عاطفی بسیاری بر خانواده و جامعه تحمیل می‌کند، اظهار کرد: از ابتدای امسال تا کنون ۱۱ مورد سقط جنین برای جلوگیری از تولد کودکان معلول در استان همدان انجام شده است .

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه ششم توسعه غربالگری و مشاوره ژنتیک به ویژه پیش ازدواج درنظر گرفته شده است، بیان کرد: طرح غربالگری ژنتیک در دو شهر همدان و نهاوند برای افراد ۱۵ تا ۲۵ سال، زوجین در شرف ازدواج و در حین بارداری اجرا می‌شود به طوریکه تمام زوج‌های جوان باید یکسری پرسشنامه‌ها را پیش از ازدواج تکمیل کنند تا از عوارض بعدی جلوگیری شود.

کوکائیان با بیان اینکه غربالگری پیش از ازدواج با هدف راهنمایی و هدایت زوج‌های جوان، افزایش آگاهی و دانش آنان در جهت کاهش معلولیت‌ها انجام می‌شود، تصریح کرد: با توجه به اهمیت پیشگیری و بروز معلولیت و در راستای مأموریت‌ها و وظایف، بهزیستی در بحث غربالگری ژنتیک، مشاوره ژنتیک و کمک‌هزینه آزمایشات اقداماتی در دست انجام دارد .

وی با بیان اینکه ۵ مرکز مشاوره ژنتیک تحت نظر بهزیستی فعالیت می‌کنند، افزود: افراد پیش از ازدواج به وسیله یک پرسشنامه غربال می‌شوند و مشاوران آموزش‌دیده‌ با پرسشنامه‌هایی، ازدواج‌های پرخطر را مشخص کرده و پس از آن در صورت نیاز برای بررسی‌های بیشتر به مراکز مشاوره ژنتیک ارجاع دهند و پس از این مرحله، دیگر اختیاری است و زوج‌ها مختار هستند تا به منظور اطمینان‌خاطر، آزمایش‌ها و بررسی‌های لازم را انجام دهند .

معاون امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی استان همدان خاطرنشان کرد: در سال گذشته تعداد ۸۱۰ نفر در هر زمینه از جمله زوجین در شرف ازدواج، آزمایشات حین بارداری و افراد ۱۵ تا ۲۵ غربالگری ژنتیک را انجام داده‌اند که این تعداد در سالجاری به ۱۵۰۰ نفر در هر زمینه افزایش می‌یابد .

وی با اشاره به اینکه کمک‌هزینه آزمایشات ژنتیکی و مشاوره برای مددجویان و افراد بی‌بضاعت توسط بهزیستی پرداخت می‌شود، گفت: بودجه درنظر گرفته شده در سال گذشته ۲۰۶ میلیون تومان بوده که در راستای اجرای این طرح و افزایش خدمات این مبلغ در سالجاری به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: