• یکشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4491-5
  • خبرنگار : 81121
  • منبع خبر : گفتگو

پیشنهادات یک اقتصاددان به دولت برای حل مسائل اقتصادی

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه بوعلی‌سینا به ارائه پیشنهادات کوتاه و بلند‌مدت به دولت برای حل مسائل اقتصادی در شرایط کنونی پرداخت .

دکتر ابوالفضل شاه‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه برای برون‌رفت از شرایط اقتصادی کنونی باید مسائل از دو دید کوتاه‌مدت و بلندمدت مورد بررسی قرار گیرد، تأکید کرد: نباید در صورت پرداختن به مسائل به صورت کوتاه‌مدت، از حل ریشه‌ای مسأله غافل شد .

وی ادامه داد: کاهش نرخ بیکاری، تحقق رشد اقتصادي مستمر و باثبات و کاهش قدرت خرید مردم مسائلی هستند که زمان کافی و زیادی برای مرتفع شدن می‌طلبند بنابراین نمی‌توان با آنها سطحی برخورد کرد .

تاریخ مصرف استفاده از مُسکن‌های کوتاه‌مدت سپری شده!

شاه‌‌آبادی با تأکید بر اینکه استفاده از مُسکن‌های کوتاه‌مدت از يك‌سو تاریخ انقضای کوتاهی دارد و از سوي ديگر هزينه سنگيني را در طي روند زماني براي دولت تحميل مي‌كند، گفت: متأسفانه تا کنون برای حل مسائل اقتصادی عمدتا از این مُسکن‌های کوتاه‌مدت استفاده کرده‌ایم به طوریکه اینک تاریخ مصرف آنها سپری شده و چندان جوابگوی شرایط کنونی نیستند .

وی یادآور شد: در صورتی‌که توان دولت دائما به استفاده از مُسکن‌های کوتاه‌مدت سوق پیدا کند توان آن تحلیل رفته و هزینه‌های هنگفتی برای دولت‌ها در پی خواهد داشت .

دولت به افزایش قیمت‌ها دامن نزند

وی ادامه داد: تا زمانی‌که در کشور امکان ایجاد شغل به صورت جدی وجود ندارد، دولت نباید به افزایش قیمت‌ها دامن بزند چرا که دولت توانایی افزایش قیمت در برخی کالاها را دارد و در افزایش کالاهایی که دولت به صورت مستقیم در آن نقش‌آفرینی نمی‌کند، بسترساز افزایش قیمت این محصولات و عوامل توليد می‌شود چراکه ماحصل اين وضعيت به كاهش قدرت خريد اقشار مختلف جامعه به ويژه قشر ضعيف و متوسط منجر خواهد شد .

شاه‌‍آبادی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت‌ها بدون پشتوانه در ساليان متوالي، بستر افزايش قيمت‌ها را در جامعه مهيا كرده و هر از چند گاهي بهانه براي بروز و ظهور مي‌خواهد بنابراین با اين اوصاف دولت با احتياط اقدام به اتخاذ تصميماتي کند تا اقدامات و سياست‌هاي دولت خود بهانه‌اي براي پديدار شدن تورم پنهان در جامعه نشود به طوریکه عدم تناسب رشد درآمد اقشار ضعيف و متوسط جامعه با رشد قيمت‌ها منجر به افزایش فشار اقتصادی بر اين اقشار و موجب نارضایتی آنان خواهد شد و بهانه لازم را برای عده‌ای که می‌خواهند فضای جامعه را ملتهب کنند، ایجاد خواهد کرد .

دولت مهار قیمت‌ها و حفظ قدرت خريد اقشار جامعه را به صورت جدی پیگیری کند

این اقتصاددان با تأکید بر اینکه دولت باید مهار قیمت‌ها و حفظ قدرت خريد جامعه را تا رفع مشكلات بنيادي اقتصاد به صورت جدی در دستور کار خود قرار دهد، افزود: افزایش اندک در قیمت‌ها نیز برای اقشار ضعیف جامعه مشکل‌ساز خواهد بود چرا که با تحليل رفتن قدرت خريد آنان در ساليان متوالي این قشر حتی تحمل افزایش اندک قیمت‌ها را نیز ندارند .

شاه‌آبادی خاطرنشان کرد: دولت بسيار بايد مراقب باشد كه استفاده مستمر از مُسکن‌های کوتاه‌مدتی همچون واردات و کنترل دستوري قیمت‌ها بدون توجه به ريشه‌هاي شكل‌گیری تورم، به طور قطع و یقین در بلندمدت اثرات نامطلوبی برای اقتصاد کشور در پی خواهد داشت .

دولت باید راهبرد اقتصادی خود را تغییر دهد

این عضور هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه بوعلی‌سینا در ادامه با تأکید بر اینکه دولت باید در كنار اقدامات كوتاه‌مدت و ميان‌مدت، راهبرد اقتصادی خود را در بلندمدت افزایش دهد، اظهار کرد: در صورتی‌که اقتصاد مقاومتی به صورت اصولی و جامع با تأكيد بر تحقق اقتصاد دانش‌بنيان مدنظر قرار گيرد، دولت در حوزه بلندمدت شاهد رفع تمامي مسائل اقتصادی خواهد شد .

وی ادامه داد: متأسفانه تا کنون وزارت علوم به وظیفه اصلی خود که توجه به  اقتصاد دانش‌بنیان است، توجه جدی نداشته و خود را از يك‌سو درگیر مسائلي همچون گرفتن بودجه و دنباله‌روي از دستگاه‌هاي اقتصادي دولت کرده و از سوي ديگر تمام تلاش خود را به گسترش‌ كمي و كيفي دانشگاه‌ها کرده در حالیکه وزارت علوم باید سکان‌دار راهبرد اقتصاد دانش‌بنیان بوده و این نقش خود را به خوبی باور داشته باشد سپس با متقاعد كردن دولت مسير حركت اقتصاد كشور را به گونه‌اي تنظيم کند كه تمامي دستگاه‌هاي دولتي در راستاي تحقق اين هدف بسيج شوند .

دولت بسترهای لازم برای اقتصاد دانش‌بنیان را فراهم کند

این عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی با تأکید بر اینکه دولت برای توسعه اقتصادی در بلندمدت باید بسترهای لازم برای راهبرد اقتصاد دانش‌بنیان را فراهم کند، افزود: در صورت تحقق این امر تمامي مشکلات کشور مرتفع خواهد شد .

وی با ابرازامیدواری از اینکه جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر بهترین شرایط را برای رشد و توسعه اقتصادی کشور دارد، گفت: دارا بودن دو فاکتور سرمایه انسانی و ثروت طبیعی گواه بر این مدعا هستند اما با توجه به اینکه این دو سرمایه در آينده تکرارپذیر نیستند بنابراین نباید فرصت‌سوزی داشته باشیم و بايد از يك‌سو تمام تلاش را بر تبديل ثروت تجديدناپذير منابع طبيعي به ثروت‌هاي تجديدپذير متمركز کرده و از سوي ديگر با به خدمت گرفتن راهبرد اقتصاد دانش‌بنيان و بسط بازار عوامل دانش از جمله بازار سرمايه انساني و تحقيق و توسعه و كارآفريني و .... شاهد كاهش نرخ بيكاري و افزايش قدرت خريد و همچنين افزايش قدرت رقابت‌پذيري محصولات در بازارهاي داخلي و خارجي و افزايش قدرت تاب‌آوري اقتصادي و در نهايت ايجاد امنيت اقتصادي و اجتماعي شد .

دولت استفاده از بدنه علمی جامعه را در دستور کار قرار دهد

شاه‌آبادی با بیان اینکه متأسفانه دولتمران از جامعه علمی و متخصص کشور برای بهبود شرایط کمتر استفاده می‌کنند و ضرورت دارد دولت حلقه علمي خود را گسترده کند و به تعداد اندكي از افراد جامعه محدود نکند، تأکید کرد: وزارت علوم در كنار انجام امور روزمره بايد در راستاي رسالت اصلي خود يعني تحقق اقتصاد دانش‌بنيان یک بدنه علمی را در اين زمینه در وزارتخانه تعیین تا به تهيه راهبرد اقتصاد دانش‌بنيان متناسب با واقعيات اقتصاد ايران اقدام کند سپس گام‌هاي اساسي در راستاي تحقق آن مهيا کرده و از این طریق خوراک فکری برای دستگاه‌های اقتصادی و دولت را فراهم کند.

وی ادامه داد: به جرأت مي توان گفت مشکلات کشور لاینحل نیستند اما با توجه به اینکه تا کنون نگاه راهبردی به موضوع نداشته‌ایم، مشکلات كنوني شكل گرفته و بسیار بزرگ به نظر می‌رسند .

وی با اشاره به اینکه دولت در بلندمدت باید استفاده از افراد متخصص و صاحب‌نظر را در دستور کار خود قرار دهد، اضافه کرد: در صورتی‌که با استفاده از متخصصان دانشگاهی به اقتصاد دانش‌بنیان توجه شود، کمتر از 10 سال آینده به اهداف سند چشم‌انداز دست خواهیم یافت .

سیاست‌‌گذاران نبايد صرفا درگیر مسائل روزمره شوند

این اقتصاددان یادآور شد: سیاست‌‌گذاران نبايد صرفا درگیر مسائل روزمره شوند و ضرورت دارد در كنار انجام مسائل جاري، وقت لازم برای ارتباط با بدنه کارشناسی کشور را برقرار کنند چرا که در حال حاضر حتی در برخی مواقع انبوه کارهای روزمره، مسئول را از فرصت فکر کردن هم محروم می‌کند .

وی با تأکید بر اینکه وزارتخانه‌ها باید به اهلش سپرده شوند، افزود: برای سپردن هر مسئولیتی باید افرادی که توانمندتر هستند و بازدهی کاری بیشتری خواهند داشت، استفاده شود .

شاه‌آبادی در پایان گفت: کارشناسان و صاحب‌نظران کشور انسان‌هایی نیستند که بتوانند به دنبال مسئولان بدوند بنابراین باید مسئولان وسعت دید بیشتری نسبت به این افراد داشته باشند و با آنها ارتباط لازم را برای حل مسائل کشور برقرار کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: