• یکشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1994-5
  • خبرنگار : 81121
  • منبع خبر : گفتگو

توقف کاوش‌ها در تپه هگمتانه

مدیر پایگاه تاریخی هگمتانه با بیان اینکه تا کنون فقط بخش محدودی از آثار تاریخی از تپه هگمتانه خارج شده است، گفت: با توجه به اینکه نوع مصالح آثار تاریخی موجود در این تپه خشتی و آسیب‌پذیر هستند بنابراین بهترین پوشش برای این آثار خاک است .

بهرام توتونچی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، تصریح کرد: در صورت خروج آثار تاریخی از دل تپه هگمتانه، در برابر عوامل جوی همچون باد و باران آسیب‌پذیر خواهند بود و با توجه به اینکه تکنولوژی حفاظت از این آثار در دنیا نوپدیدار است، کاوش‌ها در این منطقه متوقف شده است .

وی یادآور شد: در حال حاضر آثار تاریخی خارج شده از تپه هگمتانه، با استفاده از پوشش‌های حفاظتی کاملا از شرِّ عوامل طبیعی در امان هستند .

توتونچی با اشاره به اینکه با خروج آثار تاریخی خشتی در اقلیم‌های سردسیر بسیار در معرض آسیب قرار می‌گیرد، افزود: در تمام دنیا کاوش چنین آثاری متوقف می‌شود تا زمانی‌که تکنولوژی نو برای حفاظت از این آثار پدیدار شود .

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مساحت این تپه تارخی به 30 هکتار می‌رسد، ایجاد پوشش حفاظتی برای این میزان مساحت عملا ناممکن بوده و از طرفی موجب کاهش دید و از بین رفتن سیما و منظر شهری خواهد شد .

مدیر پایگاه تاریخی هگمتانه اظهار کرد: این آثار تاریخی کاملا در برابر باد و باران و سایر عوامل طبیعی مصون شده‌اند و در فصول سرد نیز هدایت آب‌های سطحی در این منطقه به منطقه‌ای به دور از آثار تاریخی انجام می‌شود .

توتونچی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نشتی آب لوله‌های قدیمی در محوطه تپه هگمتانه گفت: هدایت این نشتی لوله به گونه‌ای انجام شد که به دور از آثار تاریخی بوده و هیچ آسیبی به آثار نمی‌رساند .

وی یادآور شد: به محض اطلاع از نشتی لوله با شرکت آبفا تماس گرفته شد و پس از بازدید عوامل این شرکت مشخص شد لوله‌های موجود در این محوطه مربوط به دهه 30 بوده و با توجه به قدمت این لوله‌ها، سیستم اتصالات و تشکیلات کنونی جوابگوی حل این نشتی نیست .

توتونچی خاطرنشان کرد: با رایزنی با شرکت آب و فاضلاب شهری تلاش داریم سیستم لوله‌کشی از بخشی از تپه هگمتانه حذف شود تا خطری برای محوطه نداشته باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: