• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-4791-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیر امور آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان همدان خبر داد

اجرا و اتمام 9500 هکتار طرح آبیاری نوین در مزارع همدان

مدیر امور آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: 9500 هکتار طرح آبیاری نوین در استان همدان اتمام یافته و در دست اجراست.

به‌گزارش ایسنا، منطقه همدان، ابراهیم فرامرزی دوشنبه 18 دی درجمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه مصرف آب در بخش کشاورزی 89 درصد است، اظهار کرد: با توجه به حجم آب مصرفی در بخش کشاورزی باید پروژه‌های آبیاری نوین در راستای مصرف بهینه آب اجرا شود که دولت برنامه‌های خوبی در این زمینه دارد.

وی تصریح کرد: دولت در راستای اجرای سیستم‌های آبیاری قطره‌ای که راندمان 90 درصدی دارد، به ازای هر هکتار 7 میلیون تومان وام بلاعوض و برای کشاورزانی که اقدام به تجمیع اراضی می‌کنند، 85 درصد کمک بلاعوض خواهد داشت.

وی با تأکید بر اینکه استان همدان در اجرای آبیاری نوین رتبه سوم را کسب کرده است، افزود: در حال حاضر 9500 هکتار طرح آبیاری نوین در دست اجرا و اتمام یافته است در حالیکه براساس سیاست اقتصاد مقاومتی باید 8487 هکتار آبیاری نوین صورت می‌گرفت.

فرامرزی با بیان اینکه هر چه اراضی کشاورزی بزرگتر باشد اجرای سیستم‌های آبیاری نوین آسان‌تر خواهد بود، خاطرنشان کرد: 160 هزار هکتار اراضی مستعد اجرای آبیاری نوین در استان همدان وجود دارد که 135 هزار هکتار آن اجرا شده و 20 هزار هکتار آن باقیمانده که اراضی خُرد و پراکنده است و هزینه بالایی برای اجرای سیستم آبیاری نوین دارند.

مدیر امور آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان همدان یادآور شد: امسال 2000 هکتار آبیاری تیپ در اراضی استان همدان درنظر گرفته شده که به شرط تخصیص اعتبارات طرح‌های مستهلک، سیستم های مستهلک بازسازی و تبدیل به سامانه تیپ خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته 16 تشکل آب‌بران در استان ثبت شده بود، تأکید کرد: امسال نیز 13 تشکل ثبت شده است تا مدیریت بهره‌برداری شبکه‌ها به کشاورزان واگذار شود.

فرامرزی با بیان اینکه تشکل‌‌های آب‌بران برای 26 نفر اشتغالزایی داشته است، خاطرنشان کرد: این تشکل‌ها با توجه به میزان آب موجود در دسترس بهترین الگوی کشت با کمترین میزان آب به کشاورزان توصیه می‌کنند.

وی اعتبارات سامانه نوین آبیاری استان همدان را 110 میلیارد تومان دانست و بیان کرد: از این میزان اعتبار تا کنون 24 میلیارد تومان تخصیص یافته است و کشاورزان برای اجرای این سامانه مشکلی در دریافت یارانه ندارند.

مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان همدان یادآور شد: در سالجاری بیش از 160 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین در استان همدان درنظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اعتبار مصوب لایروبی قنوات، ادامه داد: امسال 29 هزار و 855 میلیون ریال برای احیا و لایروبی قنوات مصوب شده که انتظار می‌رود بیش از 150 رشته قنات در استان لایروبی شود.

وی با اشاره به اینکه 2400 رشته قنات فعال در استان همدان وجود دارد که سالانه 100 تا 150 رشته آن بایدلایروبی شود، افزود: در بخش انهار 2890 میلیون ریال و کانال‌های آبیاری عمومی نیز 81 هزار و 126 میلیون ریال اعتبار مصوب شده است.

فرامرزی با تأکید بر اینکه نخستین همایش خاک در استان همدان در 14 آذر امسال برگزار شد، گفت: طرح جامع خاک در انتظار تصویب مجلس است که با تصویب این طرح خاک همانند آب جزء اولویت‌های کار سازمان جهادکشاورزی قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه با تصویب طرح جامع خاک، این بخش نیز متولی واحدی پیدا می‌کند، اظهار کرد: در حال حاضر خاک متولی پراکنده‌ای دارد به‌طوریکه بحث فرسایش خاک به منابع طبیعی، آلودگی به محیط زیست و خاکورزی به معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی مرتبط است اما با تصویب این طرح متولی واحدی در زمینه خاک خواهیم داشت.

مدیر امور آب و خاک سازمان جهادکشاورزی استان همدان اظهار کرد: تا کنون 13 هزار هکتار تجهیز و نوسازی اراضی در استان همدان صورت گرفته و سالانه 40 هزار هکتار خاکورزی حفاظتی در مزارع این استان انجام می‌گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: