• چهارشنبه ۲۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-4394-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گزارش

ایسنا در نشستی علل تخریب سه خانه تاریخی محله کبابیان همدان را بررسی کرد؛

از تیر خلاص شهرداری تا عذرخواهی رئیس شورا بابت تخریب خانه‎های کبابیان

طرح بازآفرینی محلات قدیمی شهر همدان با وجود تصویب در کمیسیون ماده 5 و ابلاغ به شهرداری و راه و شهرسازی برای اجرا و انجام مطالعات و تحقیقات و برگزاری جلسات برنامه‌ریزی که در مدت سه سال توسط مشاوران و دستاندرکاران طرح صورت گرفته بود، به ناگاه با اقدام بولدوزری شهرداری همدان و تخریب خانه‌های قدیمی محله کبابیان به چالش کشیده شد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، نظر به تخریب سه بنای تاریخی در محله کبابیان شهر همدان خبرگزاری ایسنا در این راستا و روشن شدن ابعاد علل و عوامل چنین اقدامی نشست تخصصی «بررسی طرح بازآفرینی مرکز محلات همدان به ویژه مرکز محله کبابیان» را با حضور مسئولان ارگان‌های شهرداری، میراث فرهنگی و راه و شهرسازی و شورای شهر، مشاوران فنی طرح و تعدادی از ساکنان و مالکان خانه‌های قدیمی محله کبابیان برگزار کرد.

محله کبابیان دارای سبقه طولانی است

مدیر بناهای تاریخی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در این نشست گفت: محله کبابیان دارای سبقه طولانی است و از سال 93 در شورای عالی میراث 68 بافت تاریخی کشور به وزارت مسکن ابلاغ شد و 4 بافت در استان همدان قرار داشت.

بهرام توتونچی استان همدان را به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن نیازمند توجه و حفظ بناهای تاریخی دانست و افزود: در یکی از بندهای مصوبات 16گانه ایرانی و اسلامی قید شده که بافت‌های بالای 40 سال ساخت باید حفظ شوند و این وظیفه به شهرداری‌ها محول شده است.

وی در ادامه مدیریت شهر را با شهرداری‌ها دانست و اظهار کرد: سایر ارگان‌ها اقدامات عمرانی و اجرایی خود را در شهر ها زیرنظر شهرداری‌ها انجام می‌دهند و این برنامه‌ریزی واحد در ایران به صورت جدای از هم صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به مصوبات و قوانین مربوط به بافت‌ها و بناهای تاریخی مصوب هیئت دولت در سال 81 ادامه داد: در شورای امنیت ملی شهرداری‌ها موظف شدند تا هر گونه اقدامات عمرانی و اجرایی خود در سطح شهرها را با نظر و دریافت استعلام از میراث فرهنگی انجام دهند.

مراکز محلات همدان هویت شهر هستند

مدیر بافت‌های تاریخی اداره‌کل میراث فرهنگی استان همدان در ادامه بیان کرد: مراکز محلات همدان هویت شهر هستند و دولت در قالب طرح‌های بازآفرینی شهری 6 مرکز محله را در همدان در دستور کار قرار داد و در نهایت 3 محله حاجی، کبابیان و کلپها انتخاب شدند.

وی خاطرنشان کرد: در 63 جلسه با حضور مسئولان و نمایندگان وزیر و کارشناسان وزارت مسکن جوانب امر بازآفرینی مورد بررسی قرار گرفته و حتی برنامه‌ریزی‌ها برای جداره‌سازی و کف‌سازی مشخص شده است.

ثبت ملی آثار محله کبابیان

توتونچی بر ثبت ملی آثار در این محله تأکید کرد و گفت: طی نامه‌هایی در31 خرداد و 19 بهمن 95 به شهرداری منطقه یک و معاونت شهرسازی همدان اعلام شده که در حفظ و احیای بافت‌های تاریخی دارای قدمت 40 ساله و ارزش تلاش کنند.

وی وظیفه نظارت و تعمیرات بافت‌های قدیمی را بر عهده شهرداری دانست و گفت: بافت‌های قدیمی موجود در شهرها، تاریخی، دوره معاصر و یا فاقد ارزش میراثی هستند و شهرداری‌ها بودجه‌هایی برای اداره امور بافت‌های قدیمی شهرها در اختیار دارند.

توتونچی در ادامه بیان کرد: در نامه‌هایی از سوی معاونت میراث فرهنگی استان از شهرداری همدان خواسته شده در حفظ و احیای پلاک‌های ثبتی منازل میرابیان و شمسیان که در محله کبابیان قرار دارند و در تملک شهرداری‌اند، تلاش شود.

وی با بیان اینکه بناهای مذکور جزء آثار ثبت شده و واجد ارزش حفظ و احیای کالبدی هستند، افزود: شهرداری در نامه‌ای به مورخ 16 خرداد 95 ملزم به حفظ و احیای این بناها شده و هر گونه اقدامات عمرانی در این محل باید با نظر مشاوران فنی و کارشناسان مرمت میراث فرهنگی صورت گیرد.

وی بر وظیفه شهرداری نسبت به حفظ بناهای محل کبابیان خاطرنشان کرد: حتی میراث از شهرداری تقاضای اسکان نگهبان و سرایدار در منازل شمسیان و میرابیان در محله کبابیان را داشته تا از هر گونه تخریب و صدمه رساندن به بناها جلوگیری شود.

عدم قید وظیفه‌مندی شهرداری در مرمت بناهای قدیمی در کتاب قانون

شهردار همدان نیز در سخنانی بیان کرد: در مدیریت شهری هزاران وظیفه بر عهده شهرداری گذاشته شده و در هیچ جایی از کتاب قانون بیان نشده که مرمت و بازسازی بناهای و خانه‌های قدیمی شهر بر عهده شهرداری است.

عباس صوفی در ادامه گفت: صاحبان بناهای واقع در محله کبابیان از سال 84 دائما مورد تذکر بوده‌اند که برای استحکام‌بخشی بنا و مشکلات احتمالی که به علت فرسودگی بنا برای ساکنان محل ایجاد می‌شود، اقدام کنند.

مکاتبات بی‌پاسخ شهرداری با میراث فرهنگی

وی با بیان اینکه در سال 91 شهرداری مجبور شد ملک‌های تخریب شده را خریداری کند، افزود: شهرداری از سال 92 با میراث فرهنگی و اداره‌کل مسکن مکاتباتی برای مرمت و حفظ این بناها را انجام داد و هیچ‌گونه جوابی از اداره‌کل میراث فرهنگی در این زمینه دریافت نکرد.

صوفی با تأکید بر اینکه شهرداری با هدف حفظ جان مردم اقدام به تخریب خانه‌های تاریخی واقع در محله کبابیان کرده است، اظهار کرد: این املاک براساس نظر مکتوب کارشناسان دادگستری قابلیت بازسازی نداشت و شهرداری قبل از مسئولیت حفظ بناها، موظف به حفظ جان مردم و شهروندان است.

مستندسازی خانه‌های قدیمی را شهرداری انجام داده

وی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی مستندسازی در زمینه محلات قدیمی همدان را انجام نداده است، افزود: در شهرداری منطقه یک همدان مستندسازی‌هایی صورت گرفته و با اجازه شورا به بازسازی تمام محلات اقدام خواهد شد.

صوفی با تأکید بر اینکه بناهایی که قابلیت بازسازی ندارند را نباید به هتل و مکان گردشگری تبدیل کرد، افزود: تبدیل چنین فضاهایی به هتل و اقامتگاه امنیت ندارد و می‌تواند موجب بروز خطراتی برای افراد شود.
وی با اشاره به شیوه مرمت و بازسازی در حمام کبابیان اظهار کرد: در حمام کبابیان بتون‌ریزی صورت می‌گیرد که این شیوه مناسبی برای مرمت بناهای تاریخی نیست.

تأیید اقدام مدیر

وی اقدام مدیر منطقه یک شهرداری همدان را در تخریب بناهای تاریخی محله کبابیان تأیید کرد و گفت: شهردار منطقه یک به وظیفه خود در قبال تأمین امنیت شهروندان عمل کرده و محلات قدیمی توسط شهرداری  با همان سبک سنتی بازسازی خواهند شد.

شهردار همدان به خانه‌های شریفیان، میرزایی پارسا و باغ جنت اشاره کرد و گفت: موارد ثبت چنین بناهایی در میراث در دست نیست و شهرداری آمادگی بازسازی بافت‌های قدیمی شهر را دارد.

ناراحتی نسبت به تخریب

صوفی در ادامه برای اقدام به تخریب بناهای قدیمی محله کبابیان ابرازناراحتی کرد و یادآور شد: شهرداری با ناراحتی نسبت به تخریب این بناها اقدام کرده و به راحتی اقدام بولدوزری نکرده است.

وی بیان کرد: از سال 94 تا 96 نامه‌نگاری‌هایی مبنی بر لزوم تعمیر دیوارهای در شرف ریزش با اداره‌کل میراث فرهنگی صورت گرفته است و هم‌اکنون که وضعیت دیواره‌های بناها به مرحله بحران رسیده بود و امکان جلوگیری از ریزش بنا وجود نداشت، شهرداری به وظیفه خود عمل کرد و برای تأمین سلامتی شهروندان و جلوگیری از بروز خطر، اقدام به تخریب بناهای تاریخی محله کبابیان کرد.

سکوت در برابر اقدام شهرداری

مشاور اجتماعی طرح بازآفرینی محلات قدیمی همدان
نیز در سخنانی اظهار کرد: ما مشاوران طرح بازآفرینی محلات قدیمی در مواجهه با اقدام شهرداری و تخریب بناهای محله کبابیان و خسارت وارده، کاری جز سکوت نمی‌توانیم انجام دهیم چرا که در نتیجه مراجعات پی در پی به ساکنان محله و نظرسنجی از آنان در مورد اینکه مایل به بازسازی بناهای تاریخی موجود در محله خود و تبدیل شدن به فرهنگسرا و اماکن گردشگری دارند و جلب مشارکتهای مردمی، شهرداری اقدام به تخریب بولدوزری بناهای مربوطه و در نتیجه بدبینی اهالی نسبت به طرح کرده است.

دکتر اسدالله نقدی با تأکید بر اینکه تنها شهرداری این‌گونه اقدام عمل نمی‌کند، بیان کرد: رویکرد مشارکتی و مردم‌محور در پروژه پیاده‌راه بوعلی لحاظ شده و نظر کسبه و مردم دریافت شده است.

پروژه محله کبابیان مشمول مرور زمان شده است

وی با بیان اینکه پروژه محله کبابیان مشمول مرور زمان شده است، افزود: روند مطالعات طرح بازآفرینی در مجموعه ادارات استان و شهرداری بسیار کُند بود و روند تخریب بناهای تاریخی شهر همدان محدود به محله کبابیان و سه خانه قدیمی آن نخواهد شد.

نقدی در ادامه با اشاره به محلات کلپها، جولان و آقاجانی‌بیگ خاطرنشان کرد: ساکنان از عبور و مرور خودروها در محله اعلام نارضایتی می‌کنند و پروژه پارکینگ طبقاتی آقاجانی‌بیگ نیز به صورت فریز شده باقیمانده است.

وی با اشاره به اقدامات مثبت و منفی صورت گرفته در شهرداری همدان ادامه داد: پروژه پیاده‌راه بوعلی به عنوان اقدام خوبی که توسط شهرداری منطقه یک صورت گرفته مطرح است.

محلات قدیمی ثبت شده در میراث فرهنگی حریم دارند

وی محلات قدیمی ثبت شده در میراث فرهنگی را دارای حریم دانست و تأکید کرد: مسجد محله کبابیان ثبت شده بود و تمام خانه‌های اطراف آن نیز در حریم بنای ثبت‌شده قرار دارند و باید با تأیید میراث تعمیر و بازسازی شوند.

مشاور اجتماعی طرح بازآفرینی محلات قدیمی شهر همدان به جمع‌آوری و تکمیل اطلاعات میدانی و شهری اشاره کرد و گفت: تیم معماری و شهرسازی اطلاعات اجتماعی جمع‌آوری شده را دریافت کرده و مورد استفاده قرار داده بودند.

ابرازنگرانی از حرکت بولدوزری شهرداری

رئیس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه ما نگران هستیم حرکت‌های بولدوزری شهرداری تاریخ و فرهنگ شهرمان را از بین ببرد، گفت: بابت تخریب منازل تاریخی در محله کبابیان از مردم عذرخواهی می‌کنم.

ابراهیم مولوی اظهار کرد: ای کاش فتحیان‌نسب، مدیر منطقه یک شهرداری پیش از اجرایی شدن این تصمیم حداقل تلفنی با بنده هماهنگ می‌کرد اما با این وجود او نیت خیر داشته و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مردم این کار را انجام داده است.

وی ادامه داد: با تمام این وجود امکان داشت شهرداری برای حفظ جان مردم تصمیم‌های دیگری همچون بستن معبر حد فاصل بین مسجد تا این منازل را انجام دهد اما متأسفانه سریع اقدام به تخریب این بناها کرد.

زمان مقصر کردن کسی نیست

مولوی با اشاره به اینکه این منازل تنها بناهای بکر در این منطقه بودند، یادآور شد: کار از کار گذشته و الان زمان مقصر کردن کسی نیست، باید با همفکری یکدیگر کاری کنیم و به فکر بازسازی مجدد این بناها باشیم.

وی با تأکید بر اینکه در بودجه سال 97 ردیف خوبی برای بازسازی این بنا تخصیص خواهیم داد، افزود: مردم تعلق‌خاطر خاصی به این محلات دارند چرا که برای آنها خاطرات خوبی با این مناطق دارند و در مناسبت‌های مختلف در این محلات قدیمی حضور پیدا می‌کنند.

بازسازی مجدد بناهای تخریب‌شده

مولوی خاطرنشان کرد: امیدواریم با بازسازی مجدد این بناها بتوانیم ایرانگردی و توریسم را به این محلات ببریم چرا که کبابیان از 74 منطقه ماندگار، یکی از مناطق اصلی به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه شهرداری همدان تا کنون در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی بسیار خوب وارد شده است، گفت: امروزه احداث موزه شیشه‌ای در میدان امام(ره)، پیاده‌راه‌سازی دو خیابان اصلی و میدان امام از پروژه‌های مهمی بوده که شهرداری به آن اقدام کرده است.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان یادآور شد: با وجود این همه فعالیت‌های مثبت شهرداری در زمینه گردشگری، امیدواریم مردم انجام چنین اشتباهی را بر ما ببخشایند.

نتیجه تشکیل شهرداری بافت قدیم در همدان

وی با اشاره به اینکه پیگیر تشکیل منطقه 5 به نام شهرداری بافت قدیمی بودیم اما طبق قانون هر شهرداری باید 115 هزار نفر جمعیت را تحت پوشش قرار دهد، خاطرنشان کرد: این منطقه متأسفانه این میزان جمعیت کم را نمی‌تواند تحت پوشش خود قرار دارد.

مولوی با اشاره به اینکه همه ما دلسوز حراست از بافت‌های تاریخی هستیم، افزود: همدان با وجود ایزدی دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری، پتانسیل خوبی برای تملک و تعمیر بناهای تاریخی دیگر دارد.

وی در ادامه یادآور شد: بازسازی تمامی بناهای تاریخی که قابلیت بازسازی ندارند، در کل دنیا مرسوم است و این بازسازی‌ها گرچه رنگ و بوی اصلی را نداشته باشد اما از تخریب آنها بهتر است.

مولوی در پایان یادآور شد: شهرداری منطقه یک همدان جسارت ایجاد پیاده‌راه‌سازی را داشت پس نباید این جسارت را از مدیران شهری جوان بگیریم، در اوج بی‌پولی شهرداری تا کنون 30 میلیارد برای پیاده‌راه‌سازی هزینه شده است.

مدیر منطقه یک شهرداری همدان نیز در ادامه گفت: توجه شهرداری منطقه یک به گردشگری در طول سال‌های اخیر به همگان ثابت شده است گرچه در ازای آن چوبش را خورده‌ایم.

امیر فتحیان‌نسب ادامه داد: پروژه میدان امام، پیاده‌راه بوعلی، موزه میدان امام و پروژه دره مرادبیگ از جمله پروژه‌های موفق شهرداری این منطقه در حوزه گردشگری بوده است.

ساختمان‌های تخریبی از سال 84 در حال تخریب بودند

وی با اشاره به اینکه ساختمان‌های تخریبی در محله کبابیان همدان از سال 84 در حال تخریب بودند، اظهار کرد: اگر خدای نکرده چنین آثاری بر سر مردم ریزش پیدا می‌کرد همه ارگان‌ها شهرداری را مقصر این امر می‌دانستند.

فتحیان‌نسب افزود: اگر همه ارگان‌های ذیربط اقرار کنند که در صورت تخریب بناهای دیگر بر سر مردم شهرداری وظیفه‌مند نیست، ما تخریب بنایی را انجام نمی‌دهیم.

قانون به صراحت شهرداری را موظف به حفظ جان مردم می‌داند

وی با اشاره به اینکه قانون به صراحت شهرداری را موظف به حفظ جان مردم می‌داند، خاطرنشان کرد: نیازمند کارگروه مشترکی هستیم تا آثاری که در شرف تخریب هستند برای حفظ جان مردم مرمت و یا درباره تخریب آنها تصمیم‌گیری شود.

فتحیان‌نسب با بیان اینکه کارشناس رسمی دادگستری در سال 84 قابل بازسازی نبودن این بنا را تأیید کرده‌اند، افزود: برای مستندسازی مناسب این بناهای تخریب شده هزینه‌های زیادی انجام شده و به شکل قدیمی حتی با آجرهایی قدیمی بازسازی خواهد شد.

مطالعه تخریب

وی یادآور شد: تخریب این بناها نتیجه کار یک‌روزه نیست و مطالعاتی در پی آن وجود داشته تا این بنا به مرحله تخریب رسیده است. آجرهای این بناها را جمع‌آوری کرده و حاضر به بازسازی آنها هستیم.

مدیر منطقه یک شهرداری همدان گفت: شهرداری ردیف مرمت بنا ندارد بنابراین باید کارگروهی تشکیل شود تا تمام بناهایی که در آستانه تخریب هستند، اولویت‌بندی کرده و درباره آنها تصمیم‌گیری شود.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز در ادامه جلسه گفت: محله کبابیان از محلات باارزشی بود که در سال 84 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، این محله شامل مسجد، حمام، کابری‌های تجاری و کاربری‌های مسکونی بوده است.

احمد ترابی با اشاره به اینکه خانه‌های این محله مربوط به پهلوی اول و دوم بوده است، افزود: با توجه به واجد ارزش بودن این بناها، در تیرماه سالجاری از طریق اداره‌کل میراث فرهنگی به استانداری ابلاغ شده که این محلات باید نگهداری شوند.

دستگاه مالک باید مرمت کند

وی با اشاره به اینکه در آن سال‌ها به شهرداری همدان ابلاغ شده تا از محله کبابیان نگهداری کنند، یادآور شد: در راستای مرمت این‌‎گونه بناها میراث فرهنگی موظف است برنامه‌ریزی و نظارت در شیوه مرمت را انجام دهد اما کار مرمت باید توسط خود دستگاه مالک انجام شود.

ترابی در بخش دیگری از سخنانش به حمام کبابیان اشاره کرد و گفت: از بهمن‌‎ماه سال گذشته حفاظت از حمام کبابیان را در اولویت کاری خود قرار داده‌ایم و حتی از مالک این حمام دعوت به عمل آمد تا با همکاری میراث فرهنگی کار مرمت این بنا را آغاز کند.

وی با تأکید بر اینکه میراث فرهنگی آمادگی کامل برای همکاری در مرمت این حمام با مالکش را دارد، افزود: این ارث وراثتی است و ظاهرا با ورثه مشکل دارد بنابراین باید مشکل وراثتی این مکان برطرف شده و سپس برای مرمت آن آغاز به‌کار کنیم.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در پایان گفت: اعتبار مرمت برای تمامی بناهای تاریخی ثبت شده وجود دارد و میراث فرهنگی آمادگی لازم برای هزینه‌کرد در این حوزه را دارد.

اتمام جداره‌سازی محلات قدیمی همدان تا پایان سال 97

معاون حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان همدان
نیز اعلام کرد: جداره‌سازی محلات قدیمی در طرح بازآفرینی مرکز محلات شهر همدان تا پایان سال 97 اتمام می‌یابد.

محمدرضا قرائی اظهار کرد: برای اجرای جداره‌سازی 3 مرکز محله کلپها، حاجی و کبابیان یک میلیارد تومان اعتبار تأمین کردیم و در حال اجراست اما سرعتش باید افزایش یابد.

قرائی با تأکید بر اینکه دولت با ایجاد شرکت عمران و بهسازی درصدد بازآفرینی محلات فرسوده است، افزود: طرح باز آفرینی محله کبابیان مصوب و ابلاغ شده و وظیفه ما نیست که در این موارد ورود کنیم اما کمک می‌کنیم و برای این کار تفاهم‌نامه‌ای برای تقسیم وظایف تنظیم کرده‌ایم به طوریکه وظیفه ما جداره‌سازی است.

وی با اشاره به اینکه از امروز به بعد رویکرد همه ما باید بازآفرینی شود و رسانه‌ها نیز کمک مجموعه اجرایی باشند، ادامه داد: برای اجرای زیرساخت‌ها، مرمت و جداره‌سازی و ... اعتباری نزدیک به 3 میلیارد تومان در دست داریم اما باید مسئولان شهرداری و دستگاه خدماتی برنامه مشخصی ارائه دهند تا برای آن این اعتبار را هزینه کنیم.

ورود برای بازآفرینی 86 محله قدیمی همدان

معاون اداره‌کل راه و شهرسازی استان همدان با بیان اینکه خوشبختانه در رأس شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری فردی بومی است، یادآور شد: بیش از 86 محله قدیمی در همدان وجود دارد که برای بازآفرینی آنها باید ورود کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای بازآفرینی محلات، مسائلی مانند اجتماعی، حقوقی و معماری و زیرساخت‌ها مطرح است، اضافه کرد: باید محلات تاریخی باارزش موجود را شناسایی کرده و در ستاد بازآفرینی استان مصوب کنیم و به همه دستگاه‌ها دستور دهیم که در حفظ آن تلاش کنند.

تیر خلاص شهرداری با اقدام بولدوزری

مشاور معماری طرح بازآفرینی مرکز محلات شهر همدان
نیز در این نشست گفت: متأسفانه شهرداری با انداختن بولدوزر در محله قدیمی کبابیان تیر خلاص را زد.

دکتر سیدجلیل موسوی با اشاره به تخریب سه خانه قدیمی محله کبابیان توسط شهرداری اظهار کرد: گذر زمان، عدم هماهنگی و وقفه طولانی مدیریت عمومی شهری در اجرای طرح بازآفرینی محلات قدیم باعث شد که ما ثروت بزرگی را از دست دهیم.

عدم مستندسازی از خانه‌های قدیمی

وی با بیان اینکه متأسفانه از خانه‌های قدیمی بهرامی، اخلاصی و شمسیان مستندسازی نشده بود و فقط تعدادی عکس وجود دارد، ادامه داد: از آنجایی‌که در اکثر جلسات این طرح بودم و با مدیریت شهری سروکار داشتم به این موضوع پی بردم که افراد از پایه اعتقادی به طرح بازآفرینی ندارند.

موسوی با اشاره به اینکه این پروژه بازآفرینی 3 شهردار را دیده و هنوز کاری برایش انجام نشده است، تصریح کرد: یوسفیان شهردار اسبق همدان برای اجرای این طرح نیمه موافق بود، رسولی شهردار سابق همدان ناموافق و صوفی شهردار فعلی هم که تیر خلاص را زد.

وی با تأکید بر اینکه مشاوران طرح را بهتر است از افراد بومی که دلسوزی بیشتری داشته و شناخت بیشتری از همدان دارند، انتخاب کرد، افزود: بنده به عنوان یک شهروند به سیستم اجرایی و مدیریت شهری گله‌مندم کما اینکه برای اجرای پروژه بهسازی هماهنگی صورت گرفته اما به مرحله اجرایی نرسیده است.

هنوز در اجرای طرح بازآفرینی آجر روی آجر نگذاشتیم

مدیر گروه معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد واحد همدان با اشاره به اینکه همدان پایلوت طرح بهسازی بود اما شهرهای دیگری مثل بوشهر، گرگان، ساری و کاشان بعد از ما کار را شروع کردند و به سرعت پیش رفتند و پروژه به پایان رسید اما هنوز ما آجر روی آجر نگذاشتیم، تصریح کرد: مهمترین علت تعلل در این طرح این است که افراد اعتقادی به این موضوع ندارند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه فکر می‌کنیم شهر پیشرفته یعنی ساخت برج‌های بزرگ و ایجاد پارکینگ‌های طبقاتی عظیم، ادامه داد: در بازآفرینی رویکرد جهانی به این محلات قدیمی به دید ثروت نگاه می‌‎شود.

موسوی یادآور شد: با توجه به آمار بالای بازدید گردشگران از همدان باید دید چرا آن گونه که باید نتوانستیم از این ظرفیت همچون اصفهان استفاده کنیم همچنین از زمانی‌که مرحوم بهنام‌جو از شهرداران اسبق شهر همدان رفت، تنها کاری که در این شهر انجام شده، پیاده‌راه‌سازی است.

هنوز در شوکم

وی با تأکید بر اینکه از مدیریت شهری گله‌مندم و هنوز در شوک بلایی که سر محله کبابیان افتاده هستم، تصریح کرد: بعد از 3 سال رفت و آمد و برگزاری جلسات متعدد چرا شهرداری ناگهان به این سرعت تیر خلاص را زده و بولدوزرها را به جان این محله انداخت؟

دیگر مشاور معماری طرح بازآفرینی مرکز محلات شهر همدان نیز در این نشست اظهار کرد: شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی در اسفندماه 94 با اتخاذ رویکرد بازآفرینی شهری طی تفاهم‌نامه‌ای با استانداری و شهرداری همدان و پس از مذاکرات متمادی با اهالی و ساکنان محلات تاریخی، بازآفرینی ۳ مرکز محله کلپها، حاجی و کبابیان را در دستور کار قرار داد.

دکتر حسن سجادزاده با بیان اینکه برای این طرح حدود 50 محله قدیمی را شناسایی کردیم، تصریح کرد: به همین منظور شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران اقدام به تهیه طرح و برنامه بازآفرینی مرکز محلات با همکاری دانشگاه بوعلی‌سینا همدان کرد که بر اساس تفاهم‌نامه و طرح، قرار بود شهرداری ابنیه تحت تملک خود را به سرای محله اختصاص دهد.

وی خاطر نشان کرد: شرکت عمران و بهسازی دغدغه پایلوت شدن همدان را در این زمینه داشت که ما به عنوان گروه مشاوره از 3 بعد طراحی شهری، ابنیه و معماری ورود کردیم.

مدیر گروه معماوری و شهرسازی دانشگاه بوعلی‌سینای همدان با اشاره به اینکه حُسن محلات قدیمی شناسایی شده این بود که هنوز افراد در آنجا ساکن بودند، تصریح کرد: رویکرد بازآفرینی محلات این بود که محرک توسعه باشد بنابراین در ابتدا 6 محله را برای بازآفرینی پیشنهاد دادیم و بعداز آن 4 محله شد، درصدد بودیم که در محله آقاجانی‌بیگ و کبابیان پارکینگ طبقاتی ساخته نشود که برای آن حدود 60 جلسه برگزار کردیم.

تعلل در اجرای طرح و سلب اعتماد مردم به طرح بازآفرینی

وی با اشاره به اینکه تعللی در زمینه بازآفرینی محله کبابیان بود که باعث شد تبعاتی برای ما داشته باشد و اعتماد مردم به مدیریت شهری هم سلب شود و ناامیدی در حوزه بازآفرینی محلات به وجود آید، خاطرنشان کرد: از آنجایی‌که همدان شهر تاریخی و تمدن است و محلات قدیمی ما نیز برند ماست بنابراین باید از این پتانسیل‌ها استفاده کنیم پس امیدواریم با همفکری و تعامل میان دستگاه‌های اجرایی و رسانه‌ها فضای تاریخی خود را حفظ کنیم.

مالکان منازل میرابیان و شمسیان نیز در این نشست حضور داشتند و مالک منزل میرابیان در سخنانی نسبت به بازسازی ملک خود اعلام آمادگی و تمایل کرد و از حضار خواست تا با تأمین بودجه‌های مورد نیاز او را در بازسازی منزلش یاری کند.

مالک منزل شمسیان نیز در سخنانی از تخریب شدن منزل قدیمی خود که به شهرداری فروخته بود سخن گفت و اظهار کرد: آن ملک به شدت فرسوده بود و نیاز جدی به تعمیرات داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: