• شنبه ۳۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-4694-5
  • خبرنگار : 81121
  • منبع خبر : گفتگو

کشف 17 قلم اشیاء تاریخی در فامنین

امین اموال و کارشناس باستان‌شناسی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان از کشف 17 قلم اشیاء تاریخی از یکی از روستاهای شهرستان فامنین خبر داد.

سیدمحمدنقی سیدی‌تبار در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه این اشیاء مربوط به دوره هزاره پنجم قبل از میلاد تا هزار سوم قبل از میلاد است، افزود: قدمت برخی از این آثار به 7 هزار سال و برخی نیز به 5 هزار سال می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه محل کشف این اشیاء در یکی از روستاهای شهرستان فامنین بوده است، یادآور شد: در این شهرستان چندین تپه باستانی وجود دارد که در جوار این تپه‌ها زمین کشاورزان واقع شده است.

سیدی‌تبار ادامه داد: یکی از کشاورزان این محوطه در هنگام کار کشاورزی این اشیاء را کشف کرده و سپس در اختیار میراث فرهنگی قرار می‌دهد.

وی اظهار کرد: این 17شیء تاریخی شامل قدح سفالی، 5 کاسه سفالی، جام سفالی، آبخوری سفالی، تیغه‌های سنگی و دندان حیوانات موجود در محل بوده است.

سیدی‌تبار با اشاره به اینکه در این روستا 6 تپه باستانی وجود دارد که همگی به ثبت آثار تاریخی ملی رسیده‌اند، درباره احتمال وجود اشیاء تاریخی دیگر نیز گفت: احتمالا در این محل اشیاء تاریخی دیگری وجود خواهد داشت که کاوش این محوطه را در قالب یک برنامه پژوهشی به میراث فرهنگی ارائه خواهیم داد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: