• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-2190-5
  • خبرنگار : 8112
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

برگزاری جشنواره شهروندان برگزیده پس از 11 سال در همدان

رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: امروز پس از گذشت حدود 11 سال، جشنواره شهروندان برگزیده همدان در شورای پنجم برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، ابراهیم مولوی در آئین افتتاحیه «جشنواره شهروندان برگزیده همدان» اظهار کرد: فلسفه وجودی و برگزاری جشنواره به این علت است که تمام مفاخر، بزرگان و علما، کارشناسان شهرسازی، معماری و جامعه‌شناسی به این امر اذعان دارند که شهر موجودی زنده، در حال تغییر، تحول و حرکت در مسیر پویایی است.

وی شهروندان را سلول‌های این شهر زنده دانست و افزود: هرچه شهروندان زنده، پویا و فعال‌تر در شهر باشند، شهری زنده‌تر و پویاتر خواهیم داشت.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان همچنین گفت: شهروندان با ملاک‌های مورد نظر انتخاب خواهند شد تا بتوانیم شهروندانی به عنوان الگو در سطح شهر به سایر شهروندان معرفی کنیم.

مولوی با تأکید بر اینکه همدان در سطح ملی، جایگاه خوبی دارد، اضافه کرد: علما، بزرگان، نخبگان، اطباء و سیاستمداران بزرگی در طول تاریخ در شهر همدان رشد کرده‌اند.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود انتخاب شهروندان برگزیده طی سه ماه توسط دبیرخانه جشنواره انجام و اختتامیه جشنواره تا 9 اردیبهشت‌ماه سال آینده که روز شوراهاست، برگزار شود.

جشنواره «شهروندان برگزیده» برای توسعه سرمایه اجتماعی

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر همدان که ریاست جشنواره «شهروندان برگزیده همدان» را برعهده دارد، هم با بیان اینکه امروز به منظور رونمایی از جشنواره شهروندان برگزیده همدان گردهم آمده‌ایم، گفت: جشنواره از امروز به مدت 3 ماه در همدان کلید خورد، این جشنواره در راستای رویدادی که سال‌های پیش در پایان دوره دوم شورا آغاز شده بود، پس از گذشت 10 سال برگزار می‌شود.

حمید بادامی‌نجات افزود: همدان شهری است که در طول تاریخ، مفاخر، مشاهیر و دانشمندان بزرگ را تربیت کرده است و اگر کتاب 10 هزار صفحه‌ای از این افراد داشته باشیم، فقط می‌توانیم از آنها نام ببریم.

وی با بیان اینکه برای این کهن‌شهر انتخاب شهروندان برگزیده کار سختی است، اضافه کرد: مجدداً این جشنواره را برای قدردانی از شهروندان تأثیرگذار در شهر برگزار کردیم.

بادامی‌نجات با تأکید بر اینکه سرمایه‌های انسانی بزرگ‌ترین سرمایه هر جامعه است، خاطرنشان کرد: به منظور حفظ و توسعه سرمایه اجتماعی باید تقویت و تجلیل از شهروندان برگزیده را در شهر داشته باشیم.

وی شناسایی، معرفی و الگوسازی شهروندان برگزیده در سطح جامعه، بسترسازی برای ارتقای آموزش‌های شهروندی و همچنین تلاش برای تبدیل جشنواره به رویدادی فرهنگی- اجتماعی سالانه در سطح شهر را از مهمترین اهداف جشنواره برشمرد.

رئیس جشنواره «شهروندان برگزیده همدان» ادامه داد: تشویق شهروندان به تلاش برای تقویت شاخص‌های فرهنگ شهروندی، جلب توجه شهروندان بر شاخص شدن در یک حوزه پس از آشنایی و معرفی حوزه‌های مختلف و برگزاری سالانه جشنواره برای رشد و ارتقای سطح رفتار شهروندی در ابعاد مختلف از دیگر اهداف است.

بادامی‌نجات همچنین گفت: ایجاد بانک اطلاعاتی از نخبگان، برگزیدگان و شهروندان فعال و ارزیابی شهروندان و تطبیق آن با ارزش‌های فرهنگ شهروندی در یک جریان فرآیندی از دیگر اهداف «جشنواره شهروندان برگزیده همدان» است.

وی در ادامه ثبت‌نام این دوره از جشنواره را از هر حوزه و قشری به شرط دارا بودن معیارها و شاخص‌های در نظر گرفته شده اعلام کرد و یادآور شد: دبیرخانه و کمیته اجرایی جشنواره از آبان‌ماه امسال آغاز به کار کرده که در نتیجه دبیرخانه «جشنواره شهروندان برگزیده همدان» بر اساس شاخص‌های عمومی (کمی و کیفی) و اختصاصی نسبت به بررسی پرونده‌ها و انتخاب شهروندان برگزیده در حوزه‌ها و اقشار مختلف اقدام خواهد کرد.

رئیس جشنواره «شهروندان برگزیده همدان» با اشاره به مهلت ثبت‌نام و تحویل مدارک شهروندان، اظهار کرد: شهروندان از 7 بهمن تا 20 اسفندماه امسال مهلت دارند مدارک خود را به صورت اینترنتی و یا از طریق دبیرخانه برای شرکت در جشنواره ارسال کنند.

وی بیان اینکه داوری و بررسی پرونده‌ها 21 اسفندماه آغاز خواهد شد، گفت: برگزاری مراسم اختتامیه، معرفی و تجلیل از شهروندان برگزیده همدان، بهار سال 97 پیش‌بینی شده است.

انتخاب شهروندان برگزيده در همدان

شهردار همدان هم در این مراسم با تأکید بر اینکه برگزاری این جلسه خوب و به جا، با تصمیم اعضای شورا بود تا همدان نیز صاحب شهروند برگزیده در سال شود، گفت: مشارکت مردم در مدیریت شهری موضوع جهانی است و تمام شهرهای جهان این مهم را به جدیت پیگیری می‌کنند.

عباس صوفی با بیان اینکه با توجه به اینکه مشکلات موجود در حوزه مدیریت شهری از جمله ترافیک، فضای سبز، پروژه‌های زیرساختی و... به طور قطع با اولویت قرار دادن مشارکت شهروندان حل خواهد شد، گفت: شورای اسلامی شهر همدان با توجه به این اهمیت، انتخاب «شهروند برگزیده» را  پس از انتخاب شهردار، در دستور کار خود قرار داد.

وی همچنین تأکید کرد: نیازمند جلب اعتماد عمومی و تشویق مردم در مدیریت شهری هستیم تا مدیریت موفق شهری را به اثبات برسانیم که در این راستا، از شهروندان اخلاق‌مدار، قانون‌مدار، کوشا، مسئولیت‌پذیر و خلاق تقدیر می‌کنیم.

صوفی با تأکید بر اینکه در بحث توسعه و ارتقای شهری نیاز به توجه مردم به بحث مدیریت شهری داریم، معتقد است: زمانی می‌توانیم شهر خوب داشته باشیم که شهروند خوب و عادی با هم تفاوت داشته باشند بنابراین این مهم را باید مردم احساس کنند که خوبی در شهر دیده می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه افتخار می‌کنیم شهروندانی داشته باشیم که در مدیریت شهری به مدیریت شهر کمک کنند، ابرازامیدواری کرد: در انتخاب شهروندان برگزیده شهر، شهروندانی انتخاب شوند که الگو شوند و در سال‌های آینده مردم بدانند شهردار و شورای شهر به این مهم توجه دارند.

شهردار همدان همچنین با بیان اینکه در بهار 97 شاهد انتخاب شهروندان برگزیده شهر به نحو شایسته خواهیم بود، یادآور شد: همدان در انجام کارهای خوب سبقه داشته و انتظار می‌رود در انجام اقدامات برجسته و خوب نیز در کشور پیش‌قدم باشیم.

گقتنی است؛ در پایان این مراسم از پوستر و سایت «جشنواره شهروندان برگزیده همدان» با حضور رئیس شورای شهر، شهردار، رئیس «جشنواره شهروندان برگزیده همدان» و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همدان رونمایی شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: