• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-3591-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندارهمدان مطرح كرد

پرداخت 420 ميليارد تسهيلات رونق توليد در استان/معرفي 9 معاون فرماندار زن در همدان

استاندار همدان با بیان اینکه 600میلیارد تومان اعتبار رونق تولید به استانها داده شده است، گفت: از 600 میلیارد تومان طرح رونق تولید تا کنون 420 میلیارد تومان پرداخت شده است.

به‌گزارش ایسنا، منطقه همدان، محمدناصر نیک‌بخت چهارشنبه 11 بهمن در جمع خبرنگاران، ضمن تبریک فرارسیدن ایام دهه فجر، با بیان اینکه سهم اشتغال استان همدان در سال 96، 19 هزار و 820 نفر است، اظهار کرد: نزدیک به 15 هزار اشتغال تا کنون براساس تسهیلات پرداختي در استان همدان ایجاد شده که بنده 30 هزار نفر را اعلام کردم با وجود اینکه سهمیه ما 19 هزار نفر بوده است.

وی با تأکید براینکه قول می‌دهم بهترین برگزاری را در 2 رویداد بین‌المللی داشته باشیم، اظهار کرد: باید فرودگاه را برای 2 رویداد بین‌المللی آماده کنیم. از زمان ورود بنده به همدان 32 میلیارد تومان در فرودگاه همدان هزینه شده و برج مراقبت آن درحال انجام است و بیشتر به دنبال ایجاد پرواز همدان-تهران هستیم که با دو پرواز مخالفت کردم .

نیک‌بخت بابیان اینکه وقتی دولت یازدهم برسرکار آمد شرایط سختی بود چه به لحاظ خزانه و سیاسی ایران که برای همه ملموس بود، تأکید کرد: یادمان نمی‌رود زمانی در این کشور ثبات اقتصادی به گونه‌ای متزلزل شده بود که صبح، ظهر و شب قیمت‌ها متفاوت بود و در دوران دولت یازدهم تحریم‌ها به شدت حاکم شده بود اما مردم با رشادتهایی که داشتند نشان نداند که کمرشان در زیر تحریم‌ها خم شده است.

استاندار همدان اظهار کرد: دولت روحانی که به خواست مردم برسرکار آمد، شعار نجات اقتصاد و احیای اخلاق را داشت و نخستين کاری که دولت انجام داد، تلاش به کمرنگ کردن تحریم‌ها بود که خوشبختانه تلاش بسیار ارزشمندی بود و تلاش دولت با پشتیبانی مقام معظم رهبری توانست به نتیجه برسد.

وی افزود: دیديم که آمریکا و اروپا ناچار شدند پای میز مذاکره بنشینند و کشورهای 5+1 یعنی 6 کشور به علاوه 28 کشور اتحادیه اروپا علیه ایران صف می‌کشند و نتیجه مذاکرات برجام بود که برخی برای تضعیف آن تلاش می‌کردند.

نیک‌بخت ادامه داد: قبول داریم نتیجه برجام آنچه باید می‌شد، نشد چرا که دسیسه‌ها تمام نشد و آمریکا همچنان دسسیه های خود را برای کمرنگ کردن برجام دارد به‌طوریکه امروز می‌بینیم رئیس جمهور کم عقل آمریکا می‌گوید که با برجام به امریکا ظلم شد.

استاندار همدان با بیان اینکه امروز بالای 2.5 میلیون بشکه نفت صادر می کنیم، افزود: ما 30 میلیارد دلار فاینانس تفاهم کرده‌ایم که از این میزان 12میلیارد دلار اجرایی شده است و الان پول نفت ما بلوکه نمی‌شود .

وی ادامه داد: امروز هواپیماهایی که به ایران داده شده نتیجه همین برجام است که برخی از دوستان به این خاطر که دولت را نمی‌خواهند پررنگ ببینند در تضعیف برجام قدم برمی‌دارند.

وی اتمام پروژه راه‌آهن همدان-تهران را یکی دیگر از نتایج برجام دانست و گفت: در همدان در دولت اصلاحات سال 83 برنامه راه آهن تهران –همدان تصویب شده بود و مقداری از کارها شروع و عملیات انجام شد، در دولت بعدی که 800 میلیارد دلار پول وارد کشور شد و زمانیکه می شد با این پول کار تمام شود، نشد و وقتی دولت تدبیر و امید سرکار آمد تحریم ها وجود داشت اما بعد از توافق برجام ریل به کشور رسید و در دولت یازدهم ادامه اجرای زیرساخت و ریل از استان مرکزی به همدان ریل گذرای انجام شد که اگر برجام نبود همچنان باید به دنبال ریل می‌بودیم.

نیک‌بخت با اشاره به دیگر نتایج برجام، یادآور شد: امروز شاهدیم 200 مگاوات برق خورشیدی در همدان به اجرا رسیده یا درحال اجراست این درحالیست که ظرفیت نیروگاه های خورشیدی در کشور یک مگاوات بود .

استاندار همدان گفت: با وجود اینکه ایران در منطقه‌ای قرار دارد که تمام این منطقه دچار جنگ و آشوب و تباهی است اما با تدبیر دولت و جانفشانی‌های نیروهای نظامی و امنیتی می‌بینیم چه امنیتی در کشور برقرار است.

وی با اشاره به فعالیتهای عمرانی و اقتصادی در استان همدان، خاطرنشان کرد: امسال سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری شد و ما از جمله استانهایی بودیم که سعی کردیم در این زمینه پیش قدم شویم.

نیک‌بخت تأکید کرد: طرح اعتبارات روستایی را داریم که تأخیری در آن پیش آمد و بانک سینا مشکلاتی را با متقاضیان در استان داشت که معاون این بانک را به استانداری احضار کردیم و از 40 میلیارد تومان تسهيلات، 32 میلیارد تومانش را نهایی کردیم.

استاندار همدان بیان کرد: در حال حاضر حدود 20 تا 30 درصد بیشتر از سهمیه متقاضی تسهیلات روستایی به بانکها معرفی کرده‌ایم که اگر همه این اعتبارات برای استان جذب سود نرخ بیکاری کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به انسداد 2000 حلقه چاه غیرمجاز در استان همدان، یادآور شد: در صرفه جویی و استفاده از آب در استان همدان کاری شده که در هیچ کدام از استانهای دیگر انجام نشده به‌طوریکه 85 درصد کل زمینهای آبی و مستعد استان مجهز به آبیاری تحت فشار شده درحالیکه میانگین کشوری 42 درصد است.

استاندار همدان با بیان اینکه تغییر الگوی کشت در استان همدان تعریف شده است، افزود: در شرایط فعلی که نمی توانیم زمینها راافزایش دهیم باید راندمان را بالا ببریم که یکی از راه های آن کشتهای گلخانه ای است که درحال حاضر 100 هکتار گلخانه در استان درحال اجراست.

وی با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید 8هزار و 600 میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی را داشته‌ایم، ادامه داد:  115 جلسه درباره پتروشیمی هگمتانه برگزار شده است اما در جلسه ای که با وزیر نفت، اقتصاد، سازمان خصوصی‌سازی و فرزندان مرحوم علاقبندیان داشتیم این پروژه نهایی شده و پتروشیمی ابن سینا هم درحال انجام شد.

نیک‌بخت اذعان کرد: در ادامه پتروشیمی، پالایشگاهی با 10هزار میلیارد تومان پیشنهاد داده شده که سرمایه‌گذار این طرح را یکی از نمایندگان همدان معرفی کرد و خوشبختانه با احداث این پالایشگاه در منطقه ویژه اقتصادی جنب پتروشیمی ابن سینا موافقت شد و سرمایه گذار هم در حال انجام کارهای اولیه است که با اجرای این طرح همدان ظرفیت دیگری پیدا می‌کند.

استاندار همدان گفت: 290 پروژه بهداشتی و درمانی در سطح استان با سرمایه گذاری دانشگاه علوم پزشکی و استانداری و سرمایه گذاری ملی برای استان همدان تعریف شده بود که از این تعداد 200 پروژه به بهره‌برداری رسیده است و در شهریور گذشته 140 پروژه افتتاح شد.

وی با بیان اینکه 3 رویداد بزرگ به همدان داده شد، تصریح کرد: در سال آينده 2 رویداد بزرگ داریم که بابت تاریخ و عظمت و بزرگانی که در این استان متولد و مدفون شدند به همدان داده شد.

وي ادامه داد: دانشگاه D8 نيز به همدان داده شد که امسال پذيرش دانشجو دارد و 500 میلیون تومان برای خوابگاه به این دانشگاه داده شد كه باید از دکتر غلامی، وزير علوم و رئيس دانشگاه بوعلي سيناي سابق تشکر کرد.

نیک‌بخت با اشاره به اینکه 2 مجمع در سال 2018 میلادی در همدان داریم که یکی در تیرماه و دیگری در آبان ماه برگزار خواهد شد، ادامه داد: همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده و به جد کار می‌کنیم که عایدی این برنامه  معرفی همدان است.

وی افزود: همچنین 4 اسفند هفته باباطاهر را در استان همدان خواهیم داشت که هنوز طنینی از آن را در استان نشنیدیم و از طرفی اردیبهشت ماه هم جشنواره انیمیشن را در استان خواهیم داشت و دوست داریم همدان را همیشه با نشاط و سربلند و سرافراز ببینیم.

وي خاطرنشان كرد: در دهه فجر حدود 1000 پروژه در استان داریم که 1000 میلیارد تومان اعتبار و 2677 نفر اشتغالزایی دارد که خوشبختانه 840 طرح به بهره برداری می رسد و 70 طرح کلنگ زنی می‌شود.

نیک‌بخت از پرداخت یارانه 9 درصدی  برای تسهیلات بافتهای فرسوده خبر داد و بیان کرد: در روزهای آينده دکتر روحانی در زمینه بافتهای فرسوده ورود کرده و شروع عملیات بازسازی بافتهای فرسوده را اعلام می کند و در همه شهرهای کشور اعلام می‌کنند که در بین استانهای کشور همدان استان اول کشور اعلام شد به‌طوریکه 5هزار هکتار استان همدان آماده برای اجرای بازسازی بافتهای فرسوده و حاشینه نشینی داشته و 15 هزار و 700 مورد تسهیلات تا کنون برای بازسازی مسکن پرداخت شده است.

وی افزود: از تأمین اجتماعی گله مندم، چندین جلسه با مدیرعامل تأمین اجتماعی داشتیم که هنوز هم رها نکردیم اما با این وجود قرار شد وزیرکار ورود کند. تأمين اجتماعی هتل هما رادر همدان باید شروع کند و بحث دولومیت نهاوند و سیلیس ملایر را تقبل کرده که باید انجام دهد.

استاندار همدان در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره زمزمه‌های رفتن خود از همدان، اظهار کرد: بحث رفتن یا ماندن نه دست من است نه اصلاح طلب و اصولگرا بلکه دست دولت است مادامی که دولت تصمیم داشته باشد در کجا خدمتگذاری کند.

وی افزود: بنده اصلاح طلبان را دوست دارم و دوست داشتن من این نیست که انتقادی نکنیم، وای به حال استانداری که بخواهد در استانی که خدمت می کند خط کشی کند. دولت به ما گفته نیرویی که دولت را قبول دارد به کار بگیرید که این موضوع طبیعی هم است. تا جایی که به من گفته می‌شود و خبر دارم همچنان خدمتگذار این استان هستیم، روزی هم که بگویند نه اطاعت خواهم کرد.

استاندار همدان خاطرنشان كرد: اگر یک یا دو نفر در طیف و گروهی مشکلی با کسی داشته و انتقادی داشته باشند تسری به اصلاح طلبان ندهید، اصلاح طلبان افراد خوش فکری هستند که در ایجاد و پایداری این دولت نقش داشتند.

وی در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره ایجاد پالایشگاه در استان همدان با وجود به نتیجه نرسیدن طرح‌هایی از جمله بندرخشک و پتروشیمی در این استان، گفت: به دنبال راه اندازي بندرخشک در استان هستیم و نباید به خاطر اینکه این طرح اجرایی نشده است پالایشگاه را دنبال نکنیم. بندرخشك جای خود را دارد و پالایشگاه هم جای خود را دارد.

استاندار همدان تأکید کرد: تمام مقدمات کار پالایشگاه انجام شد و وزیر نفت خیلی مُصر بود که مجوز را به همدان ندهد اما بعد از 2 جلسه سرمایه‌گذار را قبول کرد و قرار شد زمین و خوراک را به استان همدان بدهد که اعلام آمادگی کردیم و 250 هکتار زمین در منطقه ویژه اقتصادی دادیم و بخش خصوصی باید بقیه کارها را باید انجام دهد.

نیک‌بخت در پاسخ به خبرنگار خبرگزاري فارس درباره اینکه جامعه رسانه‎‌ای استان انتظار برخورد قابل توجهی از استاندار با پیمانکار میدان امام خمینی(ره) را داشت، گفت: برخورد استاندار اصفهان با یکی از فرماندارنش برخورد با نیروهای دولتی بوده اما پیمانکار بخش خصوصی دارای قرارداد است ضمن اینکه بنده در مورد برخورد پیمانکار میدان امام(ع) با خبرنگاران استان برخورد خود را داشتم و گفتم باید عذرخواهی کند.

وی با اشاره به اضافه شدن یک معاونت جدید برای فرمانداری‌ها، تغییر مدیران را حتمی دانست و اعلام كرد: حتما تغییری در مدیران خواهیم داشت و اگر ببینیم مدیری نمی‌تواند پا به‌پای خواسته‌های دولت و حکومت بدود، تغییر خواهند کرد ضمن اینکه قصد داریم از خانم‌ها و جوانان استفاده  کنیم به‌طوریکه به زودی همزمان 9 خانم به عنوان معاون فرماندار معرفی خواهیم کرد.

 استاندار همدان با تأکید بر اینکه در گردشگری هرچه کار بکنیم کم است، افزود: تبریز زودتر از ما شروع کرده چرا که یک سال قبل به تبریز اعلام شده بود و تبریز هم هنوز یک ریال اعتبار نگرفته اما همدان برای اجلاس آسیایی ردیف گرفته است.

نیک‌بخت تصریح کرد: گردشگری آنقدر وسعت دارد که کارهایی که شده کم است و باید بیشتر کار شود و اگر دیده نمی شود شاید تقصیر ماست که اطلاع‌رسانی نشده است.

وی درباره بازگشت واحدهای تولیدی استان به چرخه توليد در ستاد تسهیل و رفع موانع توليد استان، گفت: فولاد جعفری ملایر 180میلیارد تومان به تمامی بانکهای کشور بدهکار بود و حتی متأسفانه شرکت برق باختر ترانسفورماتور این شرکت را بابت طلب خود برد که ما در ستاد تسهیل بررسی کردیم و مجوز گرفتیم 15 میلیارد تومان وام جدید از 3 بانک برای این شرکت گرفتیم اما موظف شد وکالت به کس دیگری بدهد که خوشبختانه 2 واحد این کارخانه فعال شدند اگر ستاد تسهیل نبود این واحدها را نمی توانستیم به کار برگردانیم.

استاندار همدان با تأکید بر اینکه درحال حاضر مشکل بزرگی در استان وجود ندارد، تصریح کرد: در سیستم اداری مشکلی پیش روی ما نیست اما نمی‌دانم چرا در همدان خیلی از سرمایه‌گذار استقبال نمی‌شود و فقط می‌خواهیم مقداری تنگ نظری‌ها را کم کنیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه حذف پارکینگ در سالهای گذشته در همدان باب شده بود، افزود: بعضی از ارگانها و شرکتهایی که در گذشته در همدان احداث شدند پارکینگ را حذف کرده و خیلی بد عمل کردند اما الان به دنبال پارکینگ‌های طبقاتی هستیم و شهرداری را ملزم کردیم که به هیچ وجه یک واحد پارکینگ هم حذف نشود. باید از گذشتگان پرسید که چرا پارکینگ را حذف کردند و باید رسیدگی بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه برای اجلاس‌هایی که داریم شهر بهتر از اینکه هست بهسازی می‌شود، افزود: شهرداری باید حتما ورودی‌ها و میادین و پیاده‌راه‌ها را ساماندهی کند.

استاندار همدان درباره پرداخت هدیه روز خبرنگار و سفر خبرنگاران استان همدان به مشهد مقدس، یادآور شد: هر قولی دادم انجام می‌دهم و سفر سوم خبرنگاران استان به مشهد بعد از نوروز محقق خواهد شد.

نیک‌بخت با تأکید بر اینکه مردم پشتیبان حکومت و نظام هستند، تصریح کرد: تا زمانی که اعتراضات مربوط به مردم باشد قابل شنیدن است اما اینکه برخی از اعتراضات مردم سوء استفاده می کنند و به اغتشاشات می‌کشانند دیگر مردم و جوانان بیکار نیستند درحالیکه جوان بیکار حق دارد حرف خود را به ما بگوید اما وقتی از بیرون تحرکات می شود دامن زده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در زمان اغتشاشات پرچمی در همدان به آتش کشیده نشد، اظهارکرد: هیچ دانشجو ودانش‌آموزی در استان همدان در بازداشت نداریم.

استاندار همدان درباره جابجایی فرماندار رزن، تأكيد كرد: فرماندار رزن کار خلافی نکرده و مصوبات شورای تأمین را اجرا کرده بود و عملکرد آن قابل تأیید است و علت جابجایی فرماندار رزن خستگی و ضرورت اين امر بود که قرار است در جای مناسبی به‌کار گرفته شود.

وی با اشاره به فرارسیدن ایام دهه فجر، خاطرنشان کرد: زمانیکه بحث انقلاب و حضور مردم علیه رژیم ستم شاهی جان می گرفت 2 دسته چپها و راستها در کشور حضور داشتند. چپهای کمونیست به دنبال مباحث دیگری بودند و راستها هم به دنبال لیبرالی و سکولاری و جدایی دین از سیاست بودند و کسی به باروش راه نمی داد که انقلابی عقیدتی و دینی در این کشور جان بگیرد اما با رشادت رهبر انقلاب چگونه با شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» چه شکوهمند پیروز شد.

وی اضافه كرد: انقلابی که هم مردم و هم دین در آن بودند و با وجودی که مردم با دست خالی و سینه ای پر از انتقاد ورود کرده بودند با دادن شهدای بسیاری انقلاب را به ثمر رساندند.

نیک‌بخت تصریح کرد: دشمنان سعی کردند با دسیسه‌های مختلف انقلاب را در نطفه خقه کنند و بحث جنگ تحمیلی را تدارک ديدند كه با حمایت و پشتیبانی مردم و زعامت امام در بدترین شرایط بازهم انقلاب پیروز شد و مردم در جبهه های جنگ آنچنان حماسه آفریدند که دنیا متعجب ماند. این نشانگر پیامی است که می گوید مادامی که مردم از انقلاب و کشورشان حمایت کنند، آن انقلاب بیمه است.

استاندار همدان درباره پروژه بنیاد بتن در نهاوند گفت: زمینی که درنظر گرفته شده بود مُشاع بود و هرجا که می‌خواستند کلنگ‌زنی کنند برای کارخانه، مالک پیدا شد بنابراين یک سال و نیم وقت را گرفت و دادگاه به بنیاد بتن حکم داد و اكنون بنیاد بتن را می‌خواهيم بلامنازع کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: