• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-3691-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مشاور وزير جهادكشاورزي در همدان اعلام كرد

تجهیز 20 درصد از اراضی كشاورزي به سيستم آبیاری نوین

مشاور وزیر جهادکشاورزی گفت: تا کنون 20 درصد اراضی آبی كشاورزي موجود در كشور به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، عباس زارع چهارشنبه 11 بهمن در آئين افتتاحیه نمایشگاه صنعت آب و آبیاری کشاورزی و تأسیسات آب و فاضلاب در استان همدان، با اشاره به اینکه 37 شرکت در رابطه با آب و آبیاری شرکت کرده اند و امیدواريم این نمایشگاه‌ها منجر به کاهش مصرف آب شود، اظهار كرد: در صورتی می‌توانیم حیات خود را ادامه دهیم که حفاظت کمی و کیفی و استفاده بهینه از آب را به عنوان دو بال پرواز با یکدیگر پیش ببریم، به عبارت دیگر باید هم تعادل‌بخشی و هم استفاده درست از منابع آبی به ویژه اینکه محدودیت منابع آب بارز است را در پیش بگیریم.

وي با اشاره به اینکه کشور همواره با کمبود منابع آبی مواجه بوده و باید به طور مضاعف اصل صرفه‌جویی را جدی بگیریم، تصریح کرد: تأکید مقام معظم رهبری برای این مهم بوده و دولت هم در راستای حفظ محیط زیست و آب حمایت‌های مادی و معنوی را مبذول داشته و بودجه‌های بسیاری را از محل صندوق توسعه ملی به این امر اختصاص دادند.

زارع با بیان اینکه در دو سال اخیر اعتبارات قابل توجهی در حوزه سامانه‌های نوین آبیاری درنظر گرفته شده است، ادامه داد: بنابر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی سالانه 250 هزار هکتار تکلیف شده تا سامانه نوین آبیاری اجرا شود.

وي خاطرنشان کرد: در سال گذشته 1800 میلیارد تومان مصوب و تخصیص داده شد و در سال 96 نیز این اعتبارات به 3 هزار و 117 میلیارد تومان ارتقاء پیدا کرد که تا پایان سال مالی نیز تخصیص خواهد یافت.

مشاور وزير جهادكشاورزي با اشاره به اینکه 280 هزار هکتار در سال 96 در سراسر کشور طي 16 هزار و 700 پروژه اجرا یا در حال اجراست، گفت: 134 هزار هکتار پروژه در حوزه سامانه آبیاری‌های نوین اجرا و تحویل بهره‌بردار شده و حدود 146 هزار هکتار نیز در دست اجراست.

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهادكشاورزي با بیان اینکه در وزارتخانه در راستای مصرف بهینه منابع آبی 12 راهبرد وجود دارد که یکی از آنها طرح توسعه نوین آبیاری است، اظهار کرد: از سال زراعی 92ـ91 تاکنون در بخش کشاورزی شاهد افزایش 25 درصدی بهره‌وری بودیم.

وی با اشاره به اینکه منابع آبی کشور کاهش یافته است، افزود: البته در بخش محصولات کشاورزی می‌بینیم که کاهشی در کار نیست چرا كه بهره‌وری افزایش یافته است.

زارع تصریح کرد: از 8.7 میلیون هکتار از اراضی آبی موجود در کشور تاکنون یک‌میلیون و 730 هزار هکتار به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز شده که 20 درصد اراضی آبی کشور را شامل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استان همدان همواره در رتبه‌های اول و دوم کشور اجرای سامانه نوین آبیاری بوده است، ادامه داد: استان همدان همواره در حوزه آبیاری نوین پیشرو بوده به طوریکه در سال 96، در استان همدان حدود 7 هزار و 200 هکتار اجرا شده و 2 هزار و 700 هکتار در حال اجراست که رتبه سوم را تا کنون کسب کرده است.

مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اینکه استان همدان بعد از فارس و اصفهان، رتبه سوم را دارد، خاطرنشان کرد: به علت عملکرد مطلوب استان اعتبارات سال 96 حدود 80 درصد نسبت به سال 95 افزایش یافته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: