• پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-4490-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئيس كميته امداد امام خميني(ره) مطرح كرد

کاهش ۱۵ درصدی جمعیت تحت پوشش کمیته امداد به علت خودکفایی

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور گفت: ظرف یک سال و نیم گذشته 15 درصد از جامعه آماری افراد تحت پوشش کمیته امداد به علت خودکفایی و خوداشتغالی کاسته شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، سیدپرویز فتاح امروز در جمع خبرنگاران شهرستان اسدآباد، اظهار کرد: اساسی ترین مأموریت در کمیته امداد بحث استقلال مالی و خودکفایی خانواده ها بوده و سعی بر آن است تا حتما خانواده های تحت پوشش به سمت خود کفایی بروند.

وی با بیان اینکه امسال وام خوبی در سطح کشور براي پرداخت وام به خانواده های تحت پوشش امداد در راستای خودکفایی درنظر گرفته شد، افزود: امسال 2 هزار و 100 میلیارد تومان وام قرض الحسنه برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد به منظور استقلال و خودکفایی درنظر گرفته شد که بین بانک ها توزیع شده و استان ها و شهرستان ها از آن سهمیه دارند. در کشور تا به امروز متوسط جذب این میزان از تسهیلات 65 درصد و در استان همدان 60 درصد بوده است.

فتاح با اشاره به اینکه تسهیلات و وام سال گذشته به صورت 100 درصدی جذب شد که این امر در کشور و بانک ها در این راستا استثنایی و بی نظیر بود، تصریح کرد: با توجه به عملکردی که سال گذشته مجلس و دولت از کمیته امداد در جذب تسهیلات دیده، میزان وام قرض الحسنه امسال به دو برابر افزایش یافت که هدف بر جذب 100 درصدی آن خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه باید در جذب این وام دقت و منتهی به اشتغال شود، خاطرنشان کرد: این آمار خودکفایی با استفاده از وام های اشتغال در سامانه دولت ثبت می شود.

فتاح با اشاره به پرداخت 102 فقره وام اشتغال در سال قبل، افزود: با توجه به افزایش سطح وام از 15 به 20 میلیون تومان  پیش بيني می شود تا پایان امسال 140 فقره وام به مددجویان کمیته امداد پرداخت شود که در سال 98-97 امیدواریم شاهد خودکفایی و خروج آنان از خانواده امداد باشیم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور با اشاره به اینکه بحث خروج مددجویان از کمیته امداد به علت برخی از عوامل چون ازدواج، ساخت مسکن برای مددجویان توسط امداد، معافیت سربازی، خودکفایی و ... طبیعی است، یادآور شد: برای خروج مددجویان از تحت پوشش کمیته امداد درآمد مددجویان مور ارزیابی قرار می گیرد که در همین راستا سال گذشته 50 درصد حداقل حقوق دستمزد معادل 465 هزار تومان درآمد طبق ضوابط باید از تحت حمایت امداد خارج می شد.

فتاح گفت: در سال جاری این میزان درآمد و دستمزد حقوق در ارزیابی ها برای خروج مددجو حداقل به 750 تا 940 هزار تومان افزایش یافته که در این صورت براساس ضوابط باید از تحت حمایت کمیته امداد خارج شوند.

وی بابیان اینکه با خودکفا شدن مددجویان مستمری آنان قطع می شود اما سایر خدمات و بیمه ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: با همین روش ظرف یک سال و نیم گذشته 15 درصد از جامعه آماری امداد کاسته شده که این امر نقطه قوتی برای کمیته امداد محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون 160 هزار خانوار علت خودکفا شدن از خانواده کمیته امداد خارج و 120هزار خانوار جدید جایگزین شده اند، گفت: در کل 40 هزار خانوار را در سالجاری توانسته ایم از جامعه آماری کمیته امداد بکاهیم .

فتاح با بیان اینکه ساخت مسکن مددجویی یکی از اولویت ها برای مددجویان فاقد مسکن است، اظهار کرد: مسکن مددجویی بیشتر با کمک خیرین و کمک های امدادی در حال انجام بوده و متوسط برای هرسال ساخت 15 تا 30 هزار واحد مسکن بوده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور گفت: در سال آینده با هماهنگی دولت و مجلس در قانون مصوب شد که در سال آینده 50 هزار واحد مسکن مهر به صورت تهاتری به کمیته امداد داده شود و کمیته امداد پذیرفت اگر هر نقصی در این واحدهای مسکن مهر وجود داشت برطرف و تکمیل و به مددجویان تحت پوشش واگذار کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: