• شنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-3991-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : گزارش

پاساژهای خالی؛ سرمایه‌های به خواب رفته در همدان

مراکز خرید بزرگی که در برج‌های سربه فلک کشیده شهر همدان که تا چند سال پیش بافتی سنتی داشت، امروزه توجه همگان را به خود جلب کرده و کمتر کسی است که به این مراکز خرید حتی برای تماشا سر نزده باشد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، با کمی وقت گذاشتن در کلانشهر کوچک همدان می‌توان به فاصله چند قدمی به تعداد زیادی مرکز خرید رسید چرا که پاساژهای این شهر با تراکم بالایی در مرکز شهر ساخته شده و البته جای خوشحالی دارد که با صرف زمان اندکی می‌توان از این مراکز دیدن کرد.

نکته جالب توجه مراکز خرید شهر همدان نزدیکی آنها به یکدیگر است که البته کاربری تمامی پاساژها یکسان بوده و بیشتر به پوشاک آن هم پوشاک بانوان اختصاص دارد!

این روزها پاساژها و مراکز خرید همدان به پوشاک و کیف و کفش اختصاص یافته است و کمتر می‌توان در مراکز خرید همدان فعالیت سایر صنوف را دید.

با وجود اینکه مراکز خرید زیادی طی سالیان اخیر در همدان احداث شده اما هنوز شاهد نبود بازاری تخصصی در این شهر هستیم. نکته دیگر مورد توجه در مراکز خرید همدان نبود رونق در این مراکز بوده که کسبه را مجبور به حراج اجناس و یا خالی کردن واحد تجاری‌شان کرده است.

بانوان جوانی که با اشتیاق خرید به این بازارها مراجعه می‌کنند اما تقریبا با ظرفیت خالی این پاساژها روبرو می‌شوند. اگر کمی در مراکز خرید شهر همدان که در چند سال پیش بسیار پررونق بوده و در بین قشر جوان محبوبیت خاصی داشتند، گشتی بزنید با تعداد زیادی مغازه‌های خالی روبرو می‌شوید که بر روی شیشه تمامی آنها آگهی رهن و اجاره و یا فروش را مشاهده می‌‌شود و برخی نیز اقدام به حراج اجناس خود به قیمت خرید کرده‌اند.

پاساژ آرین واقع در برج آرین، پاساژ مهستان، گلستان و الماس که روزگاری بازارهای پررونقی برای کسبه همدان به شمار می‌رفتند، امروزه از رونق افتاده و بیشتر مغازه‌هایشان خالی شده است. با این وجود بازهم شاهد افتتاح مراکز خرید لوکس با قیمت‌های بالا در شهر همدان هستیم که باز هم به صنف پوشاک اختصاص یافته است.

البته همدان با احداث گالری طلا، گامی در تخصصی کردن مراکز خرید برداشت که این تجربه چندان موفق نبوده و با گذشت چندین سال هنوز این پاساژ به طور کامل توسط زرگرهای همدان پر نشده است. تنها پاساژ نیمه‌تخصصی همدان پاساژ استقلال است که تا حدودی به لوازم خانگی اختصاص دارد اما با وجود فروشگاه‌های تولیدی مانتو و کت و شلوارفروش‌ها در این مرکز خرید باز هم نمی‌توان آن را تخصصی خواند.

به راستی چرا پاساژی تخصصی در همدان وجود ندارد؟ چرا تمامی فروشندگان این شهر به دنبال فروش پوشاک هستند؟

رکود و گرانی علت نبود رونق در پاساژهای همدان

رئیس اتاق اصناف استان همدان در این‌باره در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه رکود بر سر مجموعه کسبه و بازار سایه انداخته است، اظهار کرد: متأسفانه در سالجاری بازار و کسب‌وکار با کسادی شدیدی مواجه شده است.

احمد گازرانی با تأکید بر اینکه بسیاری از واحدهای تجاری در همدان کسب‌وکاری ندارند، گفت: به علت نبود نقدینگی و کم‌بودن حقوق کارمندان و کارگران مردم به بازار نمی‌آیند و خریدی هم صورت نمی‌گیرد.

وی با اشاره به گرانی در سالجاری تأکید کرد: زمانی‌که قیمت کالایی افزایش می‌یابد باید حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان نیز افزایش یابد اما از سال 90 تا کنون آن طور که افزایش قیمت ایجاد شده حقوق آنها افزایش نیافته است.

وی با بیان اینکه از سال 90 تا کنون تورم و افزایش قیمت 700 برابر شده است، خاطرنشان کرد: با توجه به هجوم تحصیلکرده‌ها و متقاضیان کار به بازار کسب‌وکار شاهد رشد قابل‌توجهی در ایجاد فروشگاه‌های عرضه شدیم که این موضوع باعث لطمه به بازار نیز شده است.

رئیس اتاق اصناف استان همدان ادامه داد: جوانانی که به امید داشتن کار اداری مدرک گرفتند، امروز با عدم استخدام دولت مواجه شدند و به راحت‌ترین کار و مغازه‌داری روی آوردند.

گازارنی با تأکید بر اینکه مسئولان باید فکری برای موضوع بکنند، افزود: آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها باید به جای مدرک دادن به جوانان به دنبال شناسایی مهارت دانش‌آموختگان باشند و کارهای فنی به آنان بیاموزند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر طبقه بالای تمامی پاساژهای همدان تعطیل و به انباری تبدیل شده و طبقات پایین نیز به علت بالا بودن اجاره‌بها در حال تعطیلی است.همدان کشش ایجاد پاساژ و واحد صنفی جدید ندارد


وی با بیان اینکه همدان دیگر کشش ایجاد پاساژ و واحد صنفی جدیدی را ندارد، تصریح کرد: به علت اینکه استعلام شهرداری و اصناف در زمان ساخت پاساژها وجود ندارد، اکثر پارکینگ‌ها هم به مغازه تبدیل شده است.

گازرانی افزود: سرمایه‌گذاران به جای اینکه به دنبال ایجاد واحدهای تولیدی باشند، به دنبال راحت‌ترین راه کسب سود در بازار بوده و پاساژهایی را ساخته و به مردم می‌فروشند بدون اینکه به وضع بازار و کسبه توجهی داشته باشند و فقط به فکر سود خود هستند.

پاساژهای تخصصی به بازار رونق می‌بخشد

رئیس اتاق اصناف استان همدان درباره وجود بازار تخصصی در همدان به خبرنگار ایسنا گفت: شهرداری در زمان صدور مجوز ساخت پاساژها با اصناف مشورت نمی‌کند تا از نظریه اتاق در زمینه احداث پاساژهای تخصصی استفاده کند در حالیکه اگر بتوانیم پاساژهای تخصصی در شهر ایجاد کنیم بازار رونق خواهد گرفت.

وی تأکید کرد: تا زمانی‌که در زمان صدور نقشه پروانه ساختمان تجاری از نظر اصناف استفاده نشود، نمی‌توانیم ورود کنیم و به سرمایه‌گذار بگوییم مجتمع خود را برای یک صنف اختصاص دهد چرا که پاساژها آزاد هستند.

وی در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره اینکه چرا در اکثر پاساژهای همدان واحدهای عرضه پوشاک فعالیت می‌کنند، ادامه داد: در حال حاضر بخش عظیمی از بازار همدان به فروشندگان پوشاک اختصاص دارد چرا که هیچ‌یک از کسبه تخصصی ندارند و به دنبال شغل راحتی هستند.

گازرانی با اشاره به اینکه در گذشته حریم صنفی وجود داشت، یادآور شد: به علت رفع موانع اشتغال بحث حریم صنفی برداشته شد که این مسأله باعث شده اصناف نتواند در صدور پروانه کسب سقفی را مشخص کند.

وی با بیان اینکه آینده خوبی برای کسبه نداریم، اظهار کرد: اکثر واحدهایی که از قدیم فروش داشته، امسال واحد تولیدی خود را تعطیل کرده و یا اجناس خود را زیر قیمت فروخته‌اند و نمی‌توانند به تعهدات بانکی خود عمل کنند.پاساژهای همدان تخصصی فروخته نشده‌اند


سخنگوی شورای اسلامی شهر همدان نیز در این‌باره به خبرنگار ایسنا گفت: پاساژهای سطح شهر همدان تخصصی فروخته نشده است و اصناف باید سیاست‌گذاری کند که یک پاساژ به صنف خاصی فروخته شود.

کامران گردان با بیان اینکه شهرداری برای سرمایه‌گذارانی که پاساژهای تخصصی احداث می‌کنند، مشوق‌هایی درنظر گرفته است، اظهار کرد: به علت اینکه احداث پاساژها بر عهده بخش خصوصی است در بودجه 97 تعرفه عوارض این‌گونه ساخت‌وسازها را با کاهش درنظر گرفته‌ایم و به شهرداری نیز پیشنهاد تخفیف داده شده است.

وی تصریح کرد: در مشاغل مزاحم از جمله بازار آهن‌فروشان و بُنک‌داران نیز بازاری تخصصی درنظر گرفته شده و در صورتی‌که سرمایه‌گذاران ورود کنند به آنها کمک خواهیم کرد.

گردان با تأکید بر اینکه شورای شهر از ایجاد بازارهای تخصصی در شهر حمایت و استقبال می‌کند، افزود: در حال حاضر بازار بُنک‌داران در خارج از شهر ایجاد شده و به‌زودی بازار لوازم خانگی نیز احداث خواهد شد.

سخنگوی شورای شهر همدان خاطرنشان کرد: اصناف و صاحبان پاساژ باید مشخص کنند که چه صنوفی در پاساژها فعالیت کنند تا پاساژها به صورت تخصصی فعالیت داشته باشند اما شهرداری در زمینه صدور پروانه هیچ فرقی بین پاساژها قائل نیست.

با این اوصاف از این گزارش این‌گونه برمی‌آید که برخی افراد از جمله جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در این اوضاع نابسامان اشتغال و بیداد بیکاری، به دنبال شغل راحتی هستند بنابراین باز کردن مغازه‌ نه تنها در پاساژها که در تمام مناطق شهری به ویژه مناطق پایین‌دست باب شدند اما مشاهده می‌کنیم این افراد دوام چندانی در این عرصه نداشته و به علت عدم استقبال مردم و فروش مناسب و یا به علت بالا بودن اجاره‌بها و عدم توانایی پرداخت آن پس از مدتی کوتاه مجبور به انصراف از کار راحت به دست آمده خود می‌شوند.

بنابراین امروز شاهدیم پاساژهایی که روزی پر رفت و آمد و پر زرق و برق بود و به قول معروف برای خودشان دبدبه و کبکه‌ای برهم زده بودند، تورم و رکود چنان سایه‌ای برسرشان انداخته که کمرشان را خم کرده و جز لوکس بودنشان، خلوت بودنشان جلوه‌گر است.

جلوه مغازه‌های یک درمیان پر و خلوت آنقدرها هم باشکوه نیست که افراد رغبت کنند حتی پا درون آنها بگذارند. پس باید هر چه زودتر چاره‌ای اندیشید و از ظرفیت‌های ایجاد شده میلیاردی به گونه دیگری بهره برد چرا که سرمایه‌های به خواب رفته در بهترین نقاط همدان آه از نهادمان برمی‌آورد.

گزارش از: بنت‌الهدا نوری، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: