• شنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-5190-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : گفتگو

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان:

احداث پالایشگاه در همدان آلودگی زیست‌محیطی ندارد/پتروشیمی ابن‌سینا هنوز تأییدیه محیط زیست را نگرفته

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان با تأکید بر اینکه پالایشگاه آلودگی زیست‌محیطی برای این استان نخواهد داشت، گفت: همدانی‌ها نگران احداث پالایشگاه نباشند چرا که این پالایشگاه هوا را آلوده نمی‌کند.

سیدعادل عربی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با اشاره به اینکه با پیگیری‌های استاندار قرار است پالایشگاهی در همدان احداث شود، اظهار کرد: پالایشگاه در هر مقیاس و با هر عنوان مشمول ارائه گزارش ارزیابی اثرات محیط‌زیست است.

وی با بیان اینکه هنوز مجوزی در زمینه احداث پالایشگاه همدان صادر نشده است، افزود: سوخت پالایشگاه گاز طبیعی است که هیچ‌گونه آلودگی هوایی را نخواهد داشت ضمن اینکه این پالایشگاه ملزم به نصب سیستم‌های کنترل آلودگی هواست بنابراین مردم نگران آلودگی هوا نباشند.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان تصریح کرد: در حال حاضر مسأله‌ ‎ ای که در زمینه ساخت پالایشگاه حائز اهمیت بوده، بحث آب است چرا که مصرف آب پالایشگاه بالاست.

وی ادامه داد: به منظور تأمین آب پالایشگاه مقرر شده از پساب تصفیه‌خانه شهر همدان استفاده شود و چاه جدیدی برای پالایشگاه حفر نشود و از طرفی پالایشگاه سیستم تصفیه داشته و مجبور است آب را تصفیه و مجدداً وارد چرخه خود کند.

عربی یادآور شد: اگر احداث پالایشگاه به همین روالی که در جلسات مطرح شده، صورت بگیرد به نظر می‌رسد مشکل آب هم وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: پتروشیمی‌های استان نیز مشمول ارائه گزارش ارزیابی محیط‌زیست هستند که پتروشیمی هگمتانه تأییدیه محیط زیست اخذ کرده اما ابن‌سینا هنوز تأییدیه نگرفته است.

عربی با اشاره به پدیده وارونگی دما در فصل زمستان، گفت: وارونگی دما منجر به افزایش غلظت آلاینده‌ها خواهد شد اما براساس پایش‌های صورت گرفته در استان همدان هیچ‌گاه غلظت آلاینده‌ها بالاتر از حد استاندارد نبوده است.

وی ادامه داد: اصولاً پدیده وارونگی دما پدیده‌ای طبیعی در فصل زمستان است که در شب‌های صاف زمستانی رخ می‌دهد.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان یادآور شد: استان همدان نیز دچار رونگی دماست که باعث تشدید آلودگی خواهد بود اما خوشبختانه در این استان غلظت آلاینده‌ها بالاتر از حد استاندارد نمی‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: