• یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-4391-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان مطرح کرد

بهره‌برداری از 66.1 میلیون دلار طرح در همدان/عدم ثبت دارایی‌های 6 دستگاه در سامانه سادا

نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان گفت: از سال 82 تا کنون 6 طرح با مجموع سرمایه‌گذاری خارجی 66.1 میلیون دلار معادل 238 میلیارد تومان در استان همدان به بهره‌برداری رسیده است.

به‌گزارش ایسنا، منطقه همدان، سیدناصر محمودی یکشنبه 15 بهمن در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: شرکت کیان‌کرد تولید الیاف لاستیک اتومبیل در ملایر سال 82  با 20.8 میلیون دلارسرمایه‌گذاری، شرکت فولاد ویان تولید شمش فولادی با 7 میلیون دلار سرمایه‌گذاری از کشور آلمان در سال 90 در شهرستان کبودراهنگ، شرکت شایان‌سام تولید و بسته‌بندی فرآورده‌های گوشتی با 10.1 میلیون دلارسرمایه‌گذاری کشور هلند در سال 93 در شهرستان ملایر به بهره‌برداری رسیده است.

وی ادامه داد: شرکت آفتاب‌ماد راه ابریشم نیروگاه 7 مگاواتی خورشیدی با 7.5 میلیونن یورو سرمایه‌گذاری کشور دانمارک و ایرلند در سال 95 در قهاوند، نیروگاه 7 مگاواتی با سرمایه‌گذاری 7.5 میلیون یورو توسط  شرکت آفتاب‌ماده راه ابریشم و در سال 96 پروژه احداث نیروگاه 7 مگاواتی با سرمایه گذاری 8.5 میلیون یورو سرمایه‌گذار آلمانی در شهرستان کبودراهنگ به بهره‌برداری رسیده است.

750 میلیون دلار طرح در استان درحال اجراست

وی با بیان اینکه 750 میلیون دلار معادل 2549 میلیارد تومان طرح در استان همدان در حال پیگیری و اجراست، تصریح کرد: سرمایه‌گذارانی از عراق، ایتالیا، آلمان، ترکیه، هلند، دانمارک و ایرلند در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری داشتند.

محمودی افزود: شرکت بلوک‌های سبک اتحاد بین‌الملل هواسازه که تولید بتن سبک گازی را دارد با 5.6 میلیون دلارسرمایه‌گذاری از کشور عراق، شرکت تابش نیرو ایستا در زمینه احداث نیروگاه خورشیدی 7 مگاواتی با 8.5 میلیون یورو سرمایه‌گذاری از کشور هلند در شهرستان کبودراهنگ، پروژه باباطاهر شرکت آفتاب‌ماد راه ابریشم در زمینه احداث نیروگاه 7 مگاواتی با 8.5 میلیون یورو سرمایه‌گذاری از کشور آلمان در کبورداهنگ، شرکت سولار سلول در رابطه با احداث کارخانه پنل خورشیدی با سرمایه‌گذاری 308 میلیون دلاری از آلمان و اتریش، شرکت سولار انرژی همدان در زمینه ساخت 2 نیروگاه 30 مگاواتی با سرمایه‌گذاری از آلمان و اتریش که هر کدام 42 میلیون دلار سرمایه نیاز دارد و همچنین آهک کیان تولید کاغذ سنگی و کربنات با سرمایه‌گذاری 60 میلیون دلار از آمریکا با پیشرفت 15 درصد در شهرستان همدان در حال پیگیری است.
مذاکره با سرمایه‌داران برای ساخت 3 نیروگاه‌ خورشیدی در همدان

وی با اشاره به اینکه احداث نیروگاه 7 مگاواتی با سرمایه‌گذاری 10 میلیون دلاری از آلمان در شهرستان کبودراهنگ در حال اخذ استعلامات است، یادآور شد: تولید لامپ‌های LED در رزن نیز در حال پیگیری است و به طور میانگین ماهانه 2 جلسه با سرمایه‌گذاران خارجی داریم تا در زمینه‌های مختلف شناسایی شده در استان مذاکراتی داشته باشیم.

محمودی با بیان اینکه شرکت آفتاب‌ماد راه ابریشم در مجموع 42 مگاوات وارد مدار کرده است، یادآور شد: در زمینه سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه‌های 30 مگاوات، 200 مگاوات و 100 مگاواتی نیز در حال مذاکره با سرمایه‌گذاران هستیم.
وی خاطرنشان کرد: در سال 95 رتبه کسب‌وکار استان همدان از 24 به 11 ارتقاء پیدا کرده و اتاق بازرگانی ایران از فعالان اقتصادی مصاحبه کرده که در این زمینه استان همدان رتبه اول را کسب کرده است.

مشارکت اقتصادی همدان 41.7 درصد است

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره نرخ مشارکت اقتصادی در استان همدان، اظهار کرد: در تابستان سال 95 نرخ مشارکت اقتصادی کشور 40.4 بوده که در تابستان سالجاری به 41  رسیده و در استان همدان نیز نرخ مشارکت اقتصادی در سال گذشته 40.6 بوده که در تابستان امسال به 41.7 رسیده است.

محمودی افزود: نرخ بیکاری کشور در تابستان 95، 12.7 بوده که این نرخ در تابستان سالجاری به 11.7 رسیده و در استان همدان نیز نرخ بیکاری در تابستان 95، 8 بوده و تابستان امسال 9.7 درصد اعلام شده است.

وی با بیان اینکه تولید ناخالص استان در سال 93، 181 هزار و 963 میلیارد ریال بوده است، تصریح کرد: استان همدان در سال 93 سهمی معادل 1.58 درصد کل تولید ناخالص کشور را به خود اختصاص داده و در رتبه 18 کشور قرار دارد.
نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان با اشاره به اینکه تولید ناخالص داخلی همدان 1.58 است، گفت: مقایسه تولید ناخالص داخلی استان‌های منطقه 6 (ایلام، کردستان، کرمانشاه، لرستان، مرکزی، همدان) حاکی از آن است که استان‌های مرکزی و کرمانشاه وضعیت بهتری داشته و در سال 93 نسبت به سال 92 سهم بیشتری از کشور را به خود اختصاص دادند.

محمودی با بیان اییکه نرخ بیکاری در استان 9.7 درصد است، گفت: نرخ بیکاری کل کشور 11.7 درصد است و استان همدان رتبه سوم کشور را در نرخ بیکاری دارد.
وی با تأکید بر اینکه استان همدان در زمینه تحقق درآمدهای سالجاری موفق عمل کرده است، اضافه کرد: با پیگیری‌های استان وضعیت استان روبه بهبود است و درآمدهای استان واقعی‌تر شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان با اشاره به اینکه تحقق درآمدی استان بیش از 90 درصد بوده است، اظهار کرد: کل درآمدهای استان که شامل مالیاتی و 14 دستگاه درآمدزای دیگر استان است در سال گذشته، 473 میلیارد تومان و درآمدهای مالیاتی نیز 405 میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که درصد تحقق درآمدهای مالیاتی 78 درصد بوده است.

وصول 400 میلیارد تومانی درآمدهای استان در 10 ماهه امسال

وی با بیان اینکه برآورد درآمدی سالجاری استان 602 میلیارد تومان بوده که از این میزان 525 میلیارد تومان سهم درآمدهای مالیاتی بوده است، افزود: در 10 ماهه امسال 400 میلیارد تومان از درآمدهای استان و 358 میلیارد درآمد مالیاتی وصول شده که 80 درصد در کل تحقق داشته است که البته نسبت به برنامه عقب است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان بیان کرد: با پیگیری‌های انجام شده در 2 سال گذشته خوشبختانه برای سال 97، 633 میلیارد تومان کل درآمدها پیش‌بینی شده و درآمدهای مالیاتی 539 میلیارد درنظر گرفته شده است.

افزودن 6000 پرونده جدید مالیاتی به منابع مالیاتی

وی با تأکید بر اینکه منابع جاری کشور باید از منابع مالیاتی تأمین شود، گفت: در استان همدان کارگروهی ذیل ستاد درآمد استان راه‌اندازی شده که سال گذشته 6 هزار پرونده جدید به منابع مالیاتی استان اضافه شد.

محمودی پروژه مولدسازی مدیریت بدهی و دارایی‌های دولت را یکی از پروژه‌های مهم اولویت‌دار استان دانست و افزود: باید به سمتی حرکت کنیم که تمام اموال منقول و غیرمنقول استان در سامانه سادا ثبت شود چرا که دولت باید بداند میزان دارایی، بدهی‌ها و اموالش چقدر است و آیا از این اموال به درستی استقاده می‌شود یا خیر؟ بنابراین تمام دستگاه‌های اجرایی استان موظف هستند تا پایان سال اموال خود را در این سامانه ثبت کنند. هر دستگاهی نتواند اموالش را در سامانه ثبت کند تحت شرایطی در مزایده گذاشته خواهد شد.

وی با بیان اینکه عملکرد 6 دستگاه استان در زمینه ثبت دارایی‌ها در سامانه صفر بوده است، تأکید کرد: از ابتدای سال در چندین نوبت اطلاع‌رسانی کردیم که دستگاه‌های استان نسبت به ثبت دارایی‌های خود اقدام کنند که دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه بوعلی‌سینا، سازمان حج و زیارت، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی، اداره‌کل ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت غله و بازرگانی منطقه 3 از دستگاه‌هایی هستند که دارایی‌های خود را در سامانه ثبت نکرده‌اند.

وی با یادآوری اینکه دولت درصدد است اموال مازاد دستگاه‌های اجرایی را فروخته و به خزانه واریز کند، تأکید کرد: میزان بدهی‌ها و مطالبات دستگاه‌های اجرایی مبنای تخصیص اعتبار از سوی سازمان مدیریت است بنابراین این اقدام کاری کارشناسی در راستای انضباط مالی است.

ثبت 1331 میلیارد ریال بدهی دستگاه‌های اجرایی همدان در سامانه سماد

وی درباره میزان مطالبات دستگاه‌های اجرایی استان همدان، اظهار کرد: دستگاه‌های اجرایی استان همدان تا پایان دی‌ماه امسال 5911 میلیارد ریال مطالبه و 1331 میلیارد ریال بدهی داشتند که در سامانه سماد ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه اسناد خزانه اسلامی و اواق تسویه اقدامات خوبی انجام گرفته است، تصریح کرد: بیش از 17 میلیارد تومان مربوط به اواق تسویه در استان تهاتر شده است. برای بودجه سال 97 پیش‌بینی شده دستگاه‌هایی که به بانک‌ها بدهکارند، از این اوراق استفاده کنند تا سال آینده در کشور پیشرو باشیم.

محمودی با بیان اینکه اسناد خزانه اسلامی فقط برای مباحث عمرانی است و مربوط به هزینه‌های جاری نیست، تأکید کرد: بخشی از اعتبارات دستگاه‌های اجرایی از محل اسناد خزانه اسلامی است و مدیر دستگاه باید بدهی‌های خُرد را به صورت نقدی پرداخت کند.

وی با اشاره به اینکه با حذف یارانه موافق هستم، بیان کرد: نباید منافع اقتصادی کشور را با نظرات غیرکارشناسی تحت‌الشعاع قرار دهیم چرا که میانگین درآمد مالیاتی استان 34 میلیارد تومان بوده و کل هزینه‌های عمرانی یکساله استان نیز 130 میلیارد تومان بوده و این درحالیست که کل مبلغ یارانه‌ای که در استان پرداخت می‌شود، ماهانه 81 میلیارد تومان یعنی 2 برابر وصول مالیات استان است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان تأکید کرد: اگر یک ماه از این مبلغ وارد پروژه‌ها و اشتغال شود می‌بینیم که چه تحول عظیمی در استان ایجاد می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در حوزه سهام عدالت، خوب اطلاع‌رسانی نشده که شاید ضعف دولت باشد، ادامه داد: قرار بود آزادسازی سهام عدالت در پروژه 10 ساله آغاز شود و در پروژه  10 ساله برگه‌های سهام عدالت یک میلیون تومان را پر کند که متأسفانه 50 درصد آن تحقق یافته و 75 درصد سودآوری دولت‌ها در دولت یازدهم بوده است.

محمودی با بیان اینکه تا پایان سال سود سهام عدالت در 3 مرحله 26 هزار تومانی پرداخت خواهد شد، تصریح کرد: در استان همدان 14 هزار نفر جا مانده و 180 هزار نفر در استان همدان برگه سهام عدالت را دارند اما در سامانه ثبت نکرده‌اند.

نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان همدان اظهار کرد: متأسفانه ایجاد اشتغال و توسعه و سرمایه‌گذاری در کشور ما بانک‌محور است که یکی از اهداف نظام و دولت این است که به سمت بازار سرمایه برویم.

محمودی بیان کرد: در چند هسته کوچک جامعه هدف را با بازار سرمایه آشنا کردیم و کارگاه آموزشی عمومی برای آحاد مردم با حضور مسئولان سازمان بورس در زمینه آشنایی جامعه هدف با بازار سرمایه در استان برگزار خواهد شد.

وی گفت: استان همدان پتانسیل بالایی از حیث منابع انسانی و نخبگان دارد اما به هر علتی در نقاط دیگر سرمایه‌گذاری دارند و اعتقاد داریم نیروی انسانی متعهد، متخصص و شایسته محور توسعه و پیشرفت هر سازمانی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: