• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-6090-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : گفتگو

163 زوج همدانی در انتظار پذیرش فرزند

معاون امور اجتماعی اداره‌کل بهزیستی استان همدان گفت: 163 زوج همدانی در انتظار پذیرش فرزند هستند.

جمشید شیران در گفت‌وگوبا ایسنا،منطقه همدان،با بیان اینکه در شیرخوارگاه بهزیستی که به صورت دولتی اداره می‌شود، 16 کودک صفر تا سه سال بی‌سرپرست و بدسرپرست نگهداری می‌شوند، افزود: از ابتدای سال 96 تا کنون، 11 کودک به زوج‌های متقاضی فرزندخواندگی واگذار شده است.

وی با اشاره به اینکه 163 خانواده در انتظار پذیرش فرزند هستند، ادامه داد: در مجموع 13 خانه کودکان و نوجوانان در استان وجود دارد که از این تعداد، 12 مرکز به صورت غیردولتی و یک مرکز شیرخوارگاه هم به طور دولتی اداره می‌شود.

شیران با بیان اینکه از ابتدای سال تا کنون 13 نفر مستقل و ترخیص شده‌اند به طوریکه بابت ترخیص هر فرد تحت پوشش 18 میلیون تومان پول نقد بلاعوض داده می‌شود، گفت: علاوه بر اینکه هزینه تحصیلات این افراد را می‌دهیم، مهارتی هم به آنها می‌آموزیم تا در صورت عدم تمایل به ادامه تحصیل، بتوانند از طریق مهارت فنی‌وحرفه‌ای در جامعه حضور پیدا کنند همچنین تا 15 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه برای ایجاد اشتغال در اختیارشان قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: ابتدا خانه‌های مستقل را به وجود آوردیم تا افراد ترخیص شده مدیریت مالی خود را بر عهده گیرند و هم به لحاظ اقتصادی و کسب توانمندی‌های اجتماعی و فرهنگی مستقل شوند و سپس به جامعه ورود کنند.

شیران با بیان اینکه اگر کودکان مشکل جسمی و روانی نداشته باشند، می‌توانند به فرزندخواندگی خانواده‌های مورد تأیید بهزیستی درآیند، خاطرنشان کرد: همسرانی که پنج سال از ازدواجشان گذشته است و تمام اقدامات درمانی را برای فرزندآوری انجام داده و نتیجه نگرفته‌اند و یا به خاطر سقط‌های مکرر قادر به نگهداری جنین نباشند، می‌توانند کودکی را به فرزندخواندگی بپذیرند.

معاون اجتماعی اداره‌کل بهزیستی استان همدان با بیان اینکه دختران بالای 30 سال مجرد هم می‌توانند فرزندخوانده داشته باشند، تصریح کرد: به این افراد فقط کودکان دختر داده می‌شود، برای همه متقاضیان شرایط خاصی وجود دارد و باید به لحاظ موقعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... نیز مورد تأیید بهزیستی استان باشند.

وی با بیان اینکه تعدادی از کودکانی که هویتشان بر اساس پیگیری‌های مددکاری اداره‌کل شناسایی نمی‌شود، به فرزندخواندگی می‌دهیم، گفت: کودکان به صورت آزمایشی و 6 ماهه به خانواده‌ها تحویل داده می‌شوند و در صورتی‌که مشکلی نباشد حکم قطعی فرزندخواندگی برای آنها گرفته می‌شود.

شیران افزود: کودکانی‌که مشکل قضایی دارند به صورت امین موقت به خانواده‌ها داده می‌شوند و ممکن است پس از مدتی از آنها گرفته شود، این شرایط مربوط به کودکانی است که والدینشان زندانی هستند و اگر دستگاه قضایی عدم صلاحیت پدر و مادر کودک را تأیید کند فرزند در اختیار خانواده متقاضی قرار می‌گیرد.

معاون اجتماعی اداره‌کل بهزیستی استان همدان خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که کودکان به جمع خانواده‌های اصلی خود و یا حتی خویشاوندان درجه یک خود بازگردند و زندگی کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: