• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-4691-5
  • خبرنگار : 8112
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان:

کشاورزان پایین‌دست سد اکباتان سطح زیرکشت را کاهش دهند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با تأکید بر اینکه تأمین آب شرب همدان از سد اکباتان در اولویت قرار داد، گفت: کشاورزان پایین‌دست سد اکباتان سطح زیرکشت را کاهش دهند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای همدان، منصور ستوده با بیان اینکه متأسفانه در ابتدای سال آبی 97-96 با کاهش شدید نزولات جوی و خشکسالی هواشناسی و هیدرولوژیکی مواجه هستیم، افزود: این روند تأثیر نامطلوب به رواناب‌های سطحی و افت حجم مخزن سد اکباتان داشته است که بر این اساس خواستاریم کشاورزان و باغداران روستای آبشینه از کشت گیاهان پر آب طلب خودداری کرده و نسبت به کاهش سطح زیرکشت به طور جدی اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه لازم است باغداران از هر گونه اقدام درباره کشت‌های بهاره و تابستانه آن قسمت از اراضی که از سد اکباتان مشروب می‌شوند، خودداری کنند، تصریح کرد: با توجه به اولویت مصرف آب سد اکباتان برای مصارف شرب، این شرکت هیچ‌گونه تعهدی نسبت به تحویل آب برای کشت‌های مذکور ندارد.

ستوده در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه میزان بارش سال آبی گذشته در همدان بی‌نظیر بوده و در 20 سال گذشته چنین بارشی رخ نداده است، گفت: به طور متوسط سالانه 6 میلیارد و 388 میلیون مترمکعب حجم نزولات جوی استان همدان است اما از سوی با 67 درصد تبخیر در استان همدان مواجه هستیم.

وی حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر را 2 میلیارد و 680 میلیون مترمکعب اعلام کرد و یادآور شد: سهم آب‌های زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر 1.948 میلیارد مترمکعب و سهم آب‌های سطحی 740 میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان با بیان اینکه همدان از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است اما باید صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد و بد مصرفی را اصلاح کرد، گفت: تلاش بر این است تا برای پایان امسال ذخیره مناسبی را در سدهای استان همدان نگه‌داشت تا دچار مشکل نشویم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: