• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-5391-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان:

محدودیت‌های بارش و منابع آبی در همدان بالاست/وضعیت رودخانه‌های استان مناسب نیست

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه محدودیت‌های بارش و منابع آبی در استان همدان بالاست، گفت: شرکت آب‌منطقه‌ای به عنوان شرکت مادر تخصصی متولی تأمین و مطالعات حوزه آب است که باید این وظایف را در سه حوضه آبریز اجرایی کند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، منصور ستوده شامگاه سه‌شنبه 17 بهمن در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه محدودیت آب در سراسر دنیا اتفاق افتاده و آب به عنوان کالای اساسی و امنیتی مطرح می‌شود و با بیان اینکه سه درصد آب‌های سطح دنیا شیرین بوده و مابقی شور است، اظهار کرد: سال گذشته 362 میلیمتر بارندگی در سطح استان همدان رخ داده اما امسال تا کنون 86 میلیمتر بارندگی داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 40 درصد و نسبت به بلندمدت 48 درصد کاهش داشته است.


وی سرانه آب تجدیدپذیر استان همدان را یک‌هزار و 478 مترمکعب در سال اعلام کرد و با بیان اینکه در حال حاضر براساس شاخص‌های جهانی کشور وارد تنش آبی شدید شده است، افزود: آب ورودی به مرزهای استان 55 میلیون مترمکعب بوده و 441 میلیون مترمکعب به طور متوسط از استان خارج می‌شده است.

ستوده بیان کرد: سالانه 450 میلیون مترمکعب از منابع آب سطحی برداشت شده و مابقی رهاسازی می‌شود تا حق‌آبه سایر استان‌های حوضه کرخه رعایت شود.

وی با اشاره به اینکه حجم آب مصرفی استان در حال حاضر دو هزار و 248 میلیون مترمکعب است، خاطرنشان کرد: اگر این عدد با منابع آب تجدیدپذیر استان همدان مقایسه شود، نشان می‌دهد که 87 درصد از منابع تجدیدپذیر استفاده شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به وجود هشت رودخانه اصلی در سطح استان همدان، تصریح کرد: با توجه به برداشت‌های انجام شده وضعیت رودخانه‌ها مناسب نیست.

وی با اعلام اینکه به طور متوسط تراز آب زیرزمینی دشت‌های استان همدان 91 سانتیمتر در سال افت می‌کند، اظهار کرد: بیشترین افت در دوره آماری مربوط به دشت کبودراهنگ است که براساس این دوره 42 متر افت داشته است.

ستوده با بیان اینکه متوسط تغییرات حجم مخزن سالانه 201 میلیون مترمکعب کاهش داشته است، اضافه کرد: 13 محدوده مطالعاتی در سطح استان همدان وجود دارد که هفت محدوده مستقل بوده و مابقی با استان‌های دیگر مشترک است.

وی افزود: در شرایط فعلی تخصیص طرح‌های توسعه منابع آب 252 میلیون مترمکعب است که 85 میلیون مترمکعب مربوط به تخصیص کشاورزی، 18.5 میلیون مترمکعب مربوط به شرب، 45 میلیون مترمکعب مربوط به سهم محیط زیست و نیم میلیون مترمکعب مربوط به تغذیه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان بیان کرد: پساب تولیدی تصفیه‌خانه‌های استان در افق طرح 82 میلیون مترمکعب است که شناسایی شده و برخی نیز استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه در بخش سدها، 7 سد مخزنی در حال اجرا با حجم مخزن 126 میلیون مترمکعب و حجم تنظیم 180 میلیون در استان همدان وجود دارد، گفت: سدهای در حال بهره‌برداری استان همدان در حال حاضر اکباتان، آبشینه و شیرین‌سوست که 50 میلیون مترمکعب ذخیره دارند.

ستوده با اشاره به اینکه 16 تغذیه مصنوعی در حال بهره‌برداری در استان همدان وجود دارد، اظهار کرد: در استان 37 طرح عمرانی وجود دارد که تنها پروژه آبرسانی از سد تالوار به همدان ملی بوده و 13 پروژه ملی‌استانی و 23 پروژه استانی داریم.

وی با بیان اینکه دو پروژه سرمایه‌گذاری به روش bot به ارزش 67 میلیارد تومان در سطح استان همدان در حال اجراست، خاطرنشان کرد: ایستگاه پمپاژ و تصفیه‌خانه ملایر با 55 درصد پیشرفت فیزیکی و تصفیه‌خانه سد سرابی با 35 درصد پیشرفت فیزیکی این پروژه‌هاست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به اینکه دو طرح از طریق فاینانس داخلی توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی در دست اجراست، گفت: سد خرمرود تویسرکان با تخصیص 4 میلیون مترمکعب و اعتبار 316 میلیارد تومانی یکی از این پروژه‌هاست که پنج درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اضافه کرد: اجرای سدگرین با حجم مخزن 22 میلیون مترمکعب دیگر پروژه این بخش است که 353 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و دارای 10 درصد پیشرفت فیزیکی است.

ستوده درباره اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید نیز اظهار کرد: مطالعه و احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرهای استان، اجرای خط انتقال پساب فاضلاب همدان به طول 44 کیلومتر با 88 میلیارد تومان، انجام دو قرارداد bot، استفاده از فاینانس داخلی با رقم 670 میلیارد تومان در سد گرین و خرمرود، احداث تصفیه‌خانه و استفاده از آب رودخانه عباس‌آباد، دره‌مرادبیگ و خاکو در فصول غیرزراعی و اجرای مصوبات شورای عالی آب کشور از جمله اقدامات دولت در حوزه آب بوده است.

وی درباره طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی بیان کرد: 15 پروژه در قالب این طرح درنظر گرفته شده است که وزارت نیرو، وزارت جهادکشاورزی و سازمان زمین‌شناسی عهده‌دار آن هستند به طوریکه 11 پروژه مربوط به وزارت نیرو، سه پروژه مربوط به وزارت جهادکشاورزی و یک پروژه مربوط به سازمان زمین‌شناسی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان ادامه داد: با اجرای طرح احیاء و تعادل‌بخشی در طول برنامه ششم افت دشت‌ها باید پایین نرود و ثابت بماند و از برنامه ششم به بعد سطح آب زیرزمینی با اقدامات لازم افزایش یابد.

وی بیان کرد: انسداد چاه‌های غیرمجاز، جلوگیری از اضافه برداشت و آبخیزداری در اولویت کاری قرار دارد که این اقدامات با حمایت‌های استاندار، معاون عمرانی، رئیس دستگاه قضایی، رؤسای دادگستری، فرمانداران، سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی عملیاتی شده و استان همدان رتبه نخست را در اجرای طرح تعادل‌بخشی در سه سال متوالی کسب کرده است.

ستوده با اشاره به اینکه از ابتدای دولت تدبیر و امید 2 هزار و 703 حلقه چاه غیرمجاز در سطح استان همدان مسدود شده است، اظهار کرد: انسداد چاه‌ها سبب صرفه‌جویی 223 میلیون مترمکعب شده است.

وی با اعلام اینکه 3 هزار و 100 مورد جلوگیری از حفر چاه غیرمجاز صورت گرفته است، اضافه کرد: هزار و 300 دستگاه حفاری غیرمجاز در استان همدان مسدود شده‌اند.

ستوده افزود: 3540 دستگاه کنتورهای هوشند آب و برق بر روی چاه‌ها نصب شده که از این تعداد، 2247 دستگاه در دوران دولت تدبیر و امید بوده است.

وی از ارائه خدمات الکترونیکی برای نخستین‌بار در همدان به صورت پایلوت خبر داد و گفت: این خدمات در سامانه ساماب ارائه می‌شود که همدان در این زمینه پیشرو بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان خاطرنشان کرد: تمام خدمات آب زیرزمینی، سطحی، رودخانه‌ها، چاه‌های برقی، کشاورزی، آب شرب و پرداخت قبوض از طریق این سامانه انجام می‌شود که در حال حاضر همدان اجرا کرده است.

وی یادآور شد: 54 خدمت آب زیرزمینی در شرایط فعلی به دفاتر پیشخوان ارائه شدده است و خدمت از این طریق انجام می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: