• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1293-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس دانشگاه پیام‌نور همدان:

در روند اسلامی شدن دانشگاه‌ها هنوز با آرمان‌های انقلاب فاصله داریم

رئیس دانشگاه پیام‌نور همدان با تأکید براینکه نقش و جایگاه دانشجو در تمام تحولات اجتماعی ایران بسیار مهم است، گفت: تحولات بیرون دانشگاه بیشترین تأثیر اجتماعی و فرهنگی را بر روی دانشجو دارد.

به‌گزارش ایسنا، منطقه همدان، دکتر صفی‌الله صفایی امروز در نشست «دانشگاه و آرمان‌های انقلاب اسلامی» در دفتر ایسنا، با بیان اینکه تحولات اجتماعی در ایران از سال 32 به بعد، 15 خرداد سال 42 و انقلاب اسلامی رخ داده است، اظهار کرد: قبل از شروع انقلاب اسلامی تحرکات دانشجو در 3 قالب اعتراضات صنفی، فعالیت‌های سیاسی و جریان گروه‌های مسلحانه قبل از انقلاب شکل گرفت.

وی با بیان اینکه بدنه اصلی گروه‌های مسلح، دانشجویان بودند، افزود: پیاده‌نظام انقلاب اسلامی به رهبری امام(ره)، دانشجویان بودند به‌طوریکه تمام راهپیمایی و تظاهرات‌ها در خیابان انقلاب و روبروی دانشگاه تهران بود.

صفایی با اشاره به این فرموده امام خمینی(ره) که دانشگاه باید محور تحولات باشد، خاطرنشان کرد: دانشگاه جایگاه خود را در تحولات انقلاب اسلامی نشان داد.

وی به نقش دانشجویان در جریان تسخیر لانه جاسوسی اشاره کرد و ادامه داد: در جنگ تحمیلی نیز دانشجویان نقش زیادی داشتند به طوریکه نخستین گروه دانشجویان با سرپرستی شهید علم‌الهدی به جبهه اعزام شدند و بیشتر فرماندهان سپاه از دانشجویان بودند.

رئیس دانشگاه پیام‌نور همدان با تأکید براینکه مهمترین عامل در گرایش دانشجویان در بیرون از دانشگاه‌هاست، اظهار کرد: دانشگاه برای اینکه دانشجویی متعهد به آرمان‌های انقلاب اسلامی باشد، کاری نکرده است بلکه جریان‌های سیاسی آن زمان و ایدئولوک‌های  مذهبی نقش بسیار بزرگی در گرایش نسل جوان داشتند.

وی با بیان اینکه ممکن است دانشگاه بستری برای فعالیت دانشجویان بوده اما هیچ برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های آنان نداشت، یادآور شد: زمانی‌که آسیب‌شناسی می‌شود متأسفانه می‌بینیم دانشجو از آرمان‌های انقلاب فاصله گرفته که این موضوع ممکن است براثر تهاجم و تبادل فرهنگی باشد.

صفایی گفت: افزایش فردیت، عافیت‌طلبی و منافع شخصی دانشجو را به سمتی سوق می‌دهد که نگاه منافع جمعی ودفاع از عدالت اجتماعی و عدالت‌خواهی از دانشجو بریده شود به طوریکه دانشگاه‌های غیرانتفاعی به علت توجه به منافع فردی نیز در این زمینه تأثیرگذار بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر وجود کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، افزود: فضای امنیتی که در دانشگاه ایجاد شد، باعث شد با وجود بیانات رهبری درزمینه وجود کرسی‌های آزاداندیشی، شرایط مهیا نشود.

صفایی با بیان اینکه دانشگاه باید در حوزه فرهنگی کار کند، تصریح کرد: مهمترین عامل در زمینه کار فرهنگی کرسی‌های آزاداندیشی است و دانشگاه پیام‌نور استان همدان مسئولیت برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در کل دانشگاه‌های پیام‌نور کشور را دارد به طوریکه این دانشگاه دبیرخانه کل کشور شده و متناسب با موضوعات روز موضوعاتی را تبیین می‌کند.

وی ادامه داد: در ترم گذشته 436 جلسه کرسی آزاداندیشی دردانشگاه‌های پیام‌نور کشور برگزار شده که در استان همدان 12 کرسی برگزار شده است.

رئیس دانشگاه پیام‌نور همدان با اشاره به اینکه دانشگاه بیشتر در حوزه علوم نظری کار می‌کند، اظهار کرد: در حوزه عملی که کاربردی است، ارتباط وجود ندارد و گسست و فاصله‌ای بین دانشگاه و صنعت و جامعه وجود دارد که یکی از رسالت‌های دانشگاه این است که این گسست را کمتر کند.

صفایی تصریح کرد: دانشگاه پیام‌نور برای این کار مدیرکل ارتباط صنعت و دانشگاه را ایجاد و در شهرستان‌های اسدآباد، تویسرکان و ملایر مرکز رشد راه‌اندازی کرده تا فضایی را ایجاد کند  که دانشجو با شرکت‌های دانش‌بنیان ارتباط برقرار کرده و خود به فکر اشتغال باشد.

وی با بیان اینکه تحولات و انتظاراتی که از دانشجو وجود دارد، بی‌تأثیر و بی‌ارتباط با محیط بیرون نیست، گفت: دانشگاه جزیره نیست که هیچ ارتباطی با بیرون نداشته باشد.

رئیس دانشگاه پیام‌نور همدان بی‌تفاوت بودن، منفعل بودن، توجه به مسائل فردی و عدم توجه به مسائل اجتماعی و نگاه امنیتی و احتیاطی را از آسیب‌های دانشجویان دانست و گفت: در روند اسلامی شدن دانشگاه‌ها هنوز با آرمان‌هایی که در انقلاب اسلامی وجود داشت، فاصله داریم.

صفایی با اشاره به اینکه فضای دانشگاه یک فضای مذهبی و اسلامی است، خاطرنشان کرد:همه اقدامات در زمینه اسلامی شدن دانشگاه‌ها انجام شده اما اینکه دانشجویی که از دانشگاه خارج می‌شود اسلامی است یا خیر بحث دیگری است.

رئیس دانشگاه پیام‌نورهمدان با تأکید براینکه بستر آزادی‌بیان و حقوق شهروندی در دانشگاه پیام‌نورآماده است، بیان کرد: دردولت تدبیر و امید، فضای باز سیاسی و کاهش فشار امنیتی دانشجویان ایجاد شده و باعث شده دانشجویان باسلایق مختلف فعالیت کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: