• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-6690-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس کانون وکلای دادگستری همدان اعلام کرد

فعالیت مؤسسات حقوقی غیرمجاز در استان/ابطال یک پروانه وکالت در همدان

رئیس کانون وکلای دادگستری همدان گفت: متأسفانه شاهد فعالیت مؤسسات حقوقی غیرمعتبر در استان هستیم و از مردم تقاضا داریم به این مؤسسات اعتماد نکنند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، علیرضا ترکستانی ظهر چهارشنبه 18 بهمن در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه متأسفانه امروزه نهاد وکالت با مؤسسات حقوقی غیرمعتبر مواجه است، از مردم تقاضا کرد به چنین مؤسساتی مراجعه نکنند و یادآور شد: مؤسسه‌ای معتبر است که مدیرعامل آن وکیل دادگستری باشد و پروانه وکالت داشته و برای آن مهر مرجع کانون وکلا و یا قوه قضائیه خورده باشد به طوریکه به جز این دو مرجع هیچ مرجعی نمی‌تواند صدور پروانه داشته باشد.

وی تصریح کرد: متأسفانه در این زمینه خلأ قانونی وجود دارد که افراد غیروکیل با مراجعه به اداره ثبت شرکت‌های غیرتجاری مبادرت به ثبت غیرمجاز شرکت کرده و در آن مؤسسه مبادرت به دخالت در امور وکالت می‌کنند. وکیل علاوه بر احاطه به مقررات قانونی باید به رویه قضایی هم احاطه داشته باشد بنابراین مردم نباید به مؤسسات حقوقی غیرمعتبر مراجعه کنند.

این وکیل پایه یک دادگستری همدان در ادامه با بیان اینکه یکی از تکالیف مرکز امور قوه قضائیه کمک به محرومان و مستضعفان است، اظهار کرد: در سالجاری وکلای این مرکز 393 پرونده تسخیری و 104 پرونده معاضدتی را قبول وکالت کردند.

ترکستانی با اشاره به اینکه در این زمینه این مرکز با نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد، آسایشگاه حضرت ابوالفضل(ع) و اداره بهزیستی همکاری داشته‌ایم، افزود: همچنین در سالجاری 53 هزار و915 مورد مشاوره رایگان در همه حوزه‌های قضایی به مردم ارائه شده است.

وی یادآور شد: در دادگستری، دادگاه عمومی، اداره‌کل زندان‌ها و... وکیل کیشیک داریم که وکلا در این واحدها حضور دارند و از ساعت 9 صبح تا 12 ظهر به مردم مشاوره حقوقی رایگان ارائه می‌کنند.

ترکستانی در بخش دیگری از سخنانش گسترش نهاد داوری و همچنین بسط و گسترش فرهنگ وکالت در جامعه را دو عامل مهم کاهش ورود پرونده به محاکم عنوان کرد و گفت: در صورتی‌که مردم در هر گونه دعوی و عمل حقوقی با وکیل مشورت کنند حتما در آینده در آن موضوع به مشکل برخورد نخواهند کرد.

وی درباره پرونده‌های انتظامی وکلا نیز گفت: در سالجاری 99 پرونده در این زمینه تشکیل شده که 26 مورد منجر به قرار منع تعقیب، یک مورد ابطال پروانه وکالت، سه مورد انفصال از خدمت و 6 مورد نیز تنزل پایه برای وکلا اتفاق افتاده است.

وی تصریح کرد: عمده اختلاف وکلا، در زمینه حق‌الوکاله است که با توجه به وجود قرارداد خصوصی بین وکیل وموکل این دعوی قابلیت استماع ندارد به طوریکه قرارداد خصوصی که بین وکیل وموکل در زمینه حق‌الوکاله تنظیم می‌شود این قرارداد بین آنها معتبر است.

وجود 283 وکیل در همدان

رئیس کانون وکلای همدان از وجود 283 وکیل قوه قضائیه در استان خبر داد و گفت: حدود 500 وکیل کانون وکلا نیز در استان فعالیت می‌کنند که 119 وکیل زن قوه قصائیه فعال هستند.
وی در پایان اظهار کرد: آمار تخلفات وکلای قوه قصائیه درباره عدم حفظ اسرار موکل تقریبا صفر است چرا که وکیل موظف به حفظ اسرار موکل خود است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: