• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-6790-5
  • خبرنگار : 81121
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل دامپزشکی همدان اعلام کرد

واکسیناسیون بیش از 5 میلیون نوبت سردام در همدان

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از واکسیناسیون بیش از 5 میلیون نوبت سردام در سال جاری در استان خبر داد.

دکتر محمودرضا رسولی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، تصریح کرد: واکسیناسیون بیش از 5 میلیون و 571 هزار نوبت سردام از ابتدای سالجاری تا کنون توسط کارکنان اداره کل دامپزشکی استان همدان انجام شده است.

وی ضمن تبریک فرارسیدن ایام دهه فجر به ملت غیور ایران اسلامی گفت: مجموعه دامپزشکی و کارکنان زحتمکش آن با هدف استقرار امنیت غذایی و تأمین سلامت دام، سلامت غذا، سلامت انسان و تأمین استانداردهای بهداشتی تولیدات دامی، حول دو محور حفظ و حراست از سرمایه دامی کشور و حفظ و ارتقاء سطح بهداشت عمومی، به وظایف خود عمل می کند.

مدیرکل دامپزشکی همدان خاطرنشان کرد: دامپزشکی در راستای حراست از سرمایه دامی 130 هزار میلیاردی تومانی کشور با پیشگیری از شیوع بیماریهای واگیر دامی در زمینه حفظ و ارتقاء بهداشت عمومی با  پیشگیری و مبارزه با بیماریهای قابل انتقال به انسان و نظارت و بازرسی از مراکز تولید،توزیع و عرضه مواد خام دامی موضوع را پیگیری واجرا می کند.

وی با اشاره به میزان مایه کوبی وپیشگیری از بیماریهای واگیر دامی و قابل انتقال به انسان افزود: در این زمینه درسالجاری تاکنون بیش از 5 میلیون 571 هزار نوبت سردام علیه انواع بیماریهای واگیردامی و قابل انتقال بین حیوان و انسان در استان همدان مایه کوبی شده اند که این بیماریها شامل آبله، شاربن، تب برفکی، آنتروتوکسمی، بروسلوز(تب مالت)، قانقرایا، آگالاکسی، هاری،  PPRو....است.

وی در همین راستا افزود: تعداد 6 اکیپ واکسیناسیون برای واکسیناسیون دام های عشایر همدان به مناطق قشلاقی استان های لرستان، خوزستان، ایلام و کرمانشاه اعزام شده اند و طبق پیش بینی حدود یک میلیون و 400 هزار نوبت سر واکسیناسیون علیه هفت بیماری مهم در دامهای عشایر انجام می گیرد.

مدیرکل دامپزشکی همدان در ادامه با تشریح میزان تست سل و بروسلوز در سطح استان همدان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 11 هزار و 43 راس دام سنگین خونگیری انجام شده و در راستای مبارزه با سل گاوی تعداد 40 هزار و 320 رأس دام تحت تست توبرکولین قرار گرفته است.

 وی در ادامه با تشریح اقدامات دامپزشکی درباره حفظ و ارتقاء بهداشت عمومی ونظارت و بازرسی بر تولید، توزیع و عرضه مواد خام دامی گفت: از ابتدای سالجاری تا کنون تعداد  181هزار و 470 رأس دام سبک و سنگین در کشتارگاههای این استان ذبح و مورد نظارت شرعی وبهداشتی قرارگرفته اند که وزن تقریبی آن بیش از 7 هزار و981  تن بوده که با زحمات بازرسان دامپزشکی درکشتارگاههای استان ،ضبط و معدوم سازی و بیش از 72 تن گوشت غیربهداشتی از زنجیره مصرف خارج شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان در زمینه کشتار طیور در سطح استان همدان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون در 5 کشتارگاه صنعتی طیور، استان حدود 12 میلیون و 65 هزار قطعه طیور ذبح و مورد نظارت شرعی و بهداشتی قرار گرفته که از این تعداد بیش از 69 هزار و 524  قطعه به دلایل بهداشتی از چرخه مصرف انسانی خارج و ضبط و معدوم سازی شده است. 

این مقام مسئول با بیان میزان کنترل و بازرسی بهداشتی ونظارت بر مواد خام دامی در مراکز تولید، توزیع، بسته بندی و عرضه این مواد گفت: بیش از 90 هزار مورد بازدید از مراکز تولید، توزیع، بسته بندی، عرضه و رستورانهای این استان انجام گرفته که حاصل این بازرسی ها ضبط و معدوم سازی 161 هزار و 529 کیلوگرم مواد خام دامی غیر قابل مصرف در سطح استان بوده که از چرخه مصرف حذف شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: