• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1693-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس دانشگاه صنعتی همدان مطرح کرد

عدم ورود بیش از 99.2 درصد معادن همدان در خط فنی و ارتقاء تکنولوژی

رئیس دانشگاه صنعتی همدان معادن استان را به عنوان چالش های اصلی استان معرفی کرد و گفت: تا کنون نتوانستیم بیش از 99.2 درصد معادن موجود در استان را در خط پروسس فنی و ارتقاء تکنولوژی وارد کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر محمود نیلی سه‌شنبه 24 بهمن در نخستین کنگره ملی مهندسی معدن ایران به میزبانی دانشگاه صنعتی همدان، در سخنانی ضمن خیر مقدم به میهمانان کنگره اظهار کرد: استان همدان با توجه به اینکه شاهراه محورهای تهران و ساوه و ترانزیت جاده‌های اروپایی است و اراضی ارزان‌قیمتی برای احداث کارخانجات و صنایع دارد، زمینه مناسبی برای توسعه صنعتی دارد.

وی با بیان اینکه استان همدان دارای 14 ناحیه صنعتی است به طوریکه شهرستان همدان بزرگترین مرکز صنعتی در استان است و شهرهای ملایر و بهار در رده دوم و سوم صنعت استان قرار دارند، افزود: صنعت چرم همدان جایگاه ویژه خود را در بازارهای جهانی از دست داده و با دارا بودن 359 واحد کانی‌های غیرفلزی بالاترین رتبه صنعت استان را دارد.

نیلی با اشاره به وجود 271 معدن فعال در استان بیان کرد: استان همدان دارای رتبه هشتم کشور در زمینه معادن است و با ظرفیت 14.4 میلیون تن استخراج سالانه تنها 8 دهم از ذخایر استان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به وجود 2370 نفر شاغل در بخش معدن استان اضافه کرد: علت پیدایش دانشگاه صنعتی و رشته معدن در استان همدان، ایجاد موتور پیشران برای بخش صنایع و معادن استان بوده است.

نیلی یکی از اهداف تأمین 20 درصد بودجه دانشگاه از طریق خیرین و مدیران شرکت‌ها از سال 93 را بیان کرد و گفت: کمک به اکتشاف، استخراج و فرآوری موادمعدنی با تکیه بر صنایع کانی‌های غیرفلزی و سنگ‌های قیمتی در منطقه یکی از اهداف و مأموریت‌های سند راهبردی تصویب شده دانشگاه صنعتی همدان است.

وی با بیان اینکه کمترین تعداد فارغ‌التحصیل را در رشته معدن داشته‌ایم، افزود: بیشترین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در رشته برق بوده‌اند و رشته‌های رباتیک، اتوماسیون، سلامت، انرژی، مواد پیشرفته و نانو، محیط زیست و مدیریت فناوری و مهندسی از دیگر رشته‌های این دانشگاه است.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان با اشاره به روند جذب کمک‌های مردمی در دانشگاه خاطرنشان کرد: در سال 94 مبلغ 35 میلیارد ریال توسط خیرین به دانشگاه اهدا شد که پروژه دانشکده فناوری‌های نوین فرشچیان تکمیل شده و مورد بهره‌برداری رسید.

وی درباره ارتباط دانشگاه با صنعت نیز بیان کرد: با صندوق کارآفرینی امید در مورد تجارت با کشور غنا و اکتشاف و استخراج معادن طلا اقداماتی صورت گرفته و در سه سال اخیر در روز مهندس همایش‌های تخصصی در راستای ارتباط با صنعت در دانشگاه برگزار شده است.

نیلی به انعقاد قراردادها و تفاهم‌نامه‌های پژوهشی و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز در دانشگاه صنعتی اشاره کرد و گفت: قراردادها و توافق نامه هایی با وزارتخانه‌ها و مراکز پژوهشی منعقد شده تا بخش های مختلف در این دانشگاه به پژوهش و رفع مشکلات خود بپردازند.

نیلی معادن استان را به عنوان یکی از چالش‌های اصلی استان معرفی کرد و گفت: تا کنون نتوانستیم بیش از 99.2 درصد معادن موجود در استان را در خط پروسس فنی و ارتقاء تکنولوژی وارد کنیم به طوریکه اینک این میزان از معادن فاقد عملیات معدنی و پروسس هستند.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان تدوین برنامه 20 ساله برای استان را بیان کرد و یادآور شد: حفظ محیط زیست به عنوان مهمترین هدف ارتقاء معادن تا 20 سال آینده مطرح است .

وی با بیان اینکه نمی‌توانیم صنعت را از دانشگاه جدا بدانیم، تصریح کرد: در دانشگاه صنعتی منابع انسانی قابل‌قبول برای بخش معدن استان را تربیت می‌کنیم و تحویل جامعه می‌دهیم و با توجه به اینکه نمی‌توانیم آنان را در دانشگاه نگهداریم، نیاز است به عنوان نیروی پشتیبان تا 200 هزار نفر را برای معادن استان تربیت کنیم.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان در پایان از پتانسیل جذب خانم‌ها در معادن سخن گفت و خاطرنشان کرد: با تدوین راهی برای استفاده از نیروی عظیم خانم‌ها در این بخش می‌توانیم اقدام کنیم.

به گزارش ایسنا؛ نخستین کنگره ملی مهندسی معدن ایران از امروز در دانشگاه صنعتی همدان آغاز به کار کرد و فردا پایان می‌یابد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: