• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-1794-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان:

بزرگان و عرفا مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند/ معرفی مفاخر نیاز به برگزاری مداوم همایش‌ها دارد

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان گفت: در برخی از برهه‌های زمان برخی از بزرگان و عرفا مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند که از جمله می‌توان به «محمدجواد انصاری‌همدانی» از عرفای استان اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی چهارشنبه 9 اسفند در همایش ملی «هزاره باباطاهر» در سالن همایش‌های دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی‌سینا، اظهار کرد: متأسفانه چهره‌هایی مانند «ملاعبد‌الصمد همدانی» از عرفای استان ناشناخته مانده‌اند و در این استان غیر از بنده کسی در جست‌و‌جوی مفاخر ارزشمند نیست.

وی با تأکید بر اینکه معرفی مفاخر نیاز به برگزاری مداوم همایش‌ها دارد، اضافه کرد: این همایش‌ها نمی‌تواند یک هزارم از ابعاد شخصیتی مشاهیر را نشان دهد مگر آن که ادامه‌دار باشد.

طه‌محمدی با اشاره به اینکه عرفای سترگ عالم تشییع را عارف کامل‌واصل تعریف می‌کنند و «کامل‌واصل» یعنی کسانی‌که به وصل محبوب خود رسیدند، ادامه داد: یکی از مفاخر بزرگ شهر ما مرحوم عارف بزرگ «ملاعبد‌الصمد همدانی» است.

وی با بیان اینکه این عارف جان‌سوخته در شوق وصل معبود و محبوب خود ذره ذره وجود خود را در راه لقاءالله ذوب کرده است، اظهار کرد: آخرین ایستگاه سیر و سلوک انسان لقاءالله است.

طه‌محمدی با بیان اینکه رسالت سنگینی بر دوش فرهیختگان، متفکران، اهل قلم، نویسندگان و ... است، خاطرنشان کرد: عارفان و مفاخر استان در قلم خود ریاضت سنگین کشیدند و فضیلت‌ها را خلق کردند و امروز ما وارث این فضیلت‌ها خواهیم بود.

امام جمعه همدان یادآور شد: واژه عشق مقداری بدنام است و در قرآن کریم هم واژه عشق نیامده چرا که عشق در مواقع نادرست به‌کار برده شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز با بیان اینکه استان همدان به وجود مفاخر و مشاهیر بزرگ و جهانی مفتخر است، گفت: طیف وسیعی از عالمان و دانشمندان در دیار همدان بالیده و پرورش یافتند.

فاضل عبادی با اشاره به اینکه برگزاری اردی‌بهشت مفاخر، آئین نکوداشت بزرگان در شهرستان‌های استان همدان و ... نشان از تکریم مفاخر علمی‌، فرهنگی، هنری و ... استان همدان را دارد، افزود: از اینکه توانستیم در فرصت به دست آمده برای شناخت و معرفی این عارف قدم کوچکی برداریم خدواند را شاکر هستیم. این مجلس منور به یاد شاعر، عارف و سالک همدان باباطاهر است.

وی با بیان اینکه سیاست‌گذاری مسئولان فرهنگی استان همدان مبتنی بر شناسایی مفاخر و بزرگان در اعصار گذشته و زمان حال است، ابرازامیدواری کرد: با حمایت هر چه بیشتر از اهل علم و فرهنگ بتوانیم گام‌های بلندی در راه معرفی مفاخر استان همدان برداریم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: