• چهارشنبه ۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9612-993-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا تأکید کرد

باید برای بین‌المللی‌سازی مفاخر کشور تلاش کنیم/باباطاهر مورد واکاوی قرار گیرد

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا گفت: باید در راستای بین‌المللی‌سازی مفاخر و شخصیت‌های بزرگ کشور تلاش کنیم.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، دکتر یعقوب محمدی‌فر چهارشنبه 9 اسفند در همایش ملی «هزاره باباطاهر» در سالن همایش‌های دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی‌سینا، با بیان اینکه دانشگاه بوعلی‌سینا به عنوان نهمین دانشگاه کشور مفتخر است همایش‌های متعدد مفاخری چون بوعلی‌سینا، باباطاهر و میرسیدعلی‌همدانی را برگزار کرده است، افزود: دانشگاه بوعلی‌سینا به عنوان یکی از دانشگاه‌های مطرح و صاحب‌نام غرب کشور همواره نام بزرگان را نکو می‌دارد.

وی با بیان اینکه بزرگداشت مفاخر گذشته و نکوداشت مفاخر کنونی از اتفاقات مبارکی است که در چند سال اخیر در استان همدان انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: همدان به عنوان مهد تاریخ و تمدن دارای صاحب‌نامان زیادی بوده و افتخار می‌کنیم نام بوعلی‌سینا این دانشمند بزرگ بر دانشگاه نهاده شده است.

محمدی‌فر با بیان اینکه باید باباطاهر مورد واکاوی قرار گرفته شود، خاطرنشان کرد: چه اتفاقی افتاد خیام بین‌المللی شد؟ باید واکاوی کنیم چرا این اتفاق برای باباطاهر نیفتاده است.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا با اشاره به اینکه از نگاه مسئولان سیاسی و اداری استان همدان تشکر می‌کنیم که نگاه ویژه‌ای به بزرگداشت مفاخر این مرز و بوم دارند، بیان کرد: باید تلاش کنیم این موضوع به قوت خود ادامه یابد.

وی با بیان اینکه همدان به عنوان مرکزیتی تاریخی، سیاسی و مذهبی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، افزود: پایه‌های تمدن عظیم ایرانی- اسلامی برگرفته از دانشمندان و محققانی چون بوعلی‌سینا، خوارزمی و فردوسی است.

محمدی‌فر با بیان اینکه دانشمندان باید ارج نهاده شوند و بستر را باید برای دانشمندان نوظهور فراهم کنیم، اظهار کرد: 100 سال پیش از باباطاهر شاهنامه فردوسی نوشته شده که زبان و ادبیات‌فارسی را برای ما زنده کرده و باباطاهر به گونه‌ای دیگر اشعار خود را رقم زده است.

وی با بیان اینکه در اشعار باباطاهر نگاه روانشناسی، اجتماعی و ... نهفته است که عصر باباطاهر را برای ما بیان می‌کند، یادآور شد: وجود چنین شعرایی موجب ظهور و بروز حافظ، سعدی و ... شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: