• پنجشنبه ۱۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9612-1492-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده همدان:

وضع موجود همدان وخیم است/دو سوم همدان حاشیه‌نشین هستند

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: وضع موجود همدان افنجاری است و بدترین وضع را در بین مراکز شهر داریم و حال آن بسیار وخیم است.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، دکتر حمیدرضا حاجی‌بابایی پنجشنبه 17 اسفند در نخستین نشست شهرنشینی با موضوع کلانشهر شدن همدان، اظهار کرد: وقتی شهری تبدیل به کلانشهر می‌شود باید بر روی همه مسائل آن بررسی شود اما باید درنظر داشت تنها مسأله حوزه کلانشهری تعداد جمعیت شهر نیست. به عقیده بنده حداقل دو سوم همدان حاشیه‌نشین هستند و این شهر مانند یک سکه است که در وسط آن مرکز شهر قرار دارد و اطراف آن حاشیه محسوب می‌شود.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این شهر بزرگ را نمی‌توانیم مدیریت و هزینه‌های آن را پرداخت کنیم، خاطرنشان کرد: این وضع موجود را افنجاری می‌بینم و بدترین وضع را در بین مراکز شهر داریم و حال آن بسیار وخیم است بنابراین شورای شهر همدان با وجود این وضع انصافا جهاد می‌کنند و برای تأمین مخارج شهری تحت فشار هستند.

 شهردار همدان نیز اظهار کرد: در حوزه کلانشهری همدان باید مزایا و معایب آن را به طور کامل بررسی کنیم به طوریکه خوشبختانه ظرفیت بسیار بالایی در مدیریت شهری داریم و باید از صاحب‌نظران، نخبگام و صاحبان اندیشه بهره ببریم.

عباس صوفی افزود: در بحث الصاق چهار روستا به همدان باید خوب آن مدیریت و برای آن برنامه‌ریزی کنیم در غیر این‌صورت همین مسأله برایمان مشکل‌ساز خواهد بود و باید منابع کافی برای آن در نظر گرفته شود.

شهردار همدان بیان کرد: باید در بزرگی و عظمت همدان کار کرده و در این حوزه باید به سمت سویی حرکت کنیم که همدان جایگاه اصلی خود را به دست بیاورد بنابراین نباید ذهن و توجه اندیشمندان شهر بر روی مسائل کم اهمیت متمرکز شود.

صوفی با بیان اینکه تنها داشتن اسم کلانشهر کافی نیست و باید زیرساخت‌های مناسب ایجاد شود، اضافه کرد: همدان با هم‌اندیشی می‌تواند جایگاه اصلی خود را به دست بیاورد بنابراین در صورت داشتن زیرساخت مناسب نه تنها کلانشهر بلکه مرکزیت غرب کشور را کسب خواهیم کرد پس به معنای واقعی برای رسیدن به اهداف موردنظر باید بازار خود را توانمند سازیم در این صورت به خودی خود توانمند و کلانشهر خواهیم بود.

یک کارشناس نیز گفت: شهر یک موجود زنده و مانند انسان است به طوریکه الحاق شدن روستا به شهر بدون توجه به فرآیند شهری شدن و برنامه‌ریزی محکوم به شکست است پس باید به این عنصرهای مهم توجه داشته باشیم.

سجادزاده ادامه داد: بزرگان این حوزه معقتدند در رویکردی شهری ابتدا باید به دنبال آدم‌ها باشیم سپس شهر را بسازیم اما در کشور ما برعکس است، ابتدا شهر را می‌سازند سپس به دنبال آدم‌ها می‌گردند.

این کارشناس با تأکید اینکه همدان برند جهانی دارد، بیان کرد: باید به جای توسعه فضای شهری به دبنال توسعه برند آن باشیم چرا که با توسعه برند می‌توانیم شهر خود را توسعه دهیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: