• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9612-2392-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

در کرسی آزاداندیشی «ریشه‌ها» مطرح شد؛

مهمترین هدف شفافیت، کاهش زمینه‌های فساد و افزایش پاسخگویی است

عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه بوعلی‌سینا گفت: آنچه که در عوامل زمینه‌ساز عدم پیگیری شفافیت در ایران باید توجه داشت، ضعف فرهنگی است و ما در این مسأله با مشکلات متعهدی مواجه هستیم.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، دکتر محمدعلی قاسمی در کرسی آزاداندیشی «ریشه‌ها» با محوریت بررسی ابعاد سیاسی و اجتماعی ناآرامی‌های دی ۹۶ ایران در دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه بوعلی‌سینا، با اشاره به اهمیت شبکه‌های اجتماعی یادآور شد: باسواد شدن مردم از طریق رسانه‌های اجتماعی باعث شده توده‌های مردم آگاهی‌شان از سیاستمداران بالاتر رود و یک سیاست جدید در جهان به این شکل ایجاد خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: علت اینکه سیاستمدار در زمان‌های کوتاهی به ویژه در اروپا عوض می‌شود، این است که فرسودگی ایدئولوژی را که اتفاق افتاده است را ترمیم کنند.

میلاد ذوالفقاری، دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه بوعلی‌سینا نیز گفت: در نظرسنجی منتشره از سوی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) که گزارش آن در مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری ارائه شده، مهمترین علت ناآرامی‌های دی‌ماه به ترتیب مسائل اقتصادی و فضای کسب‌وکار، فساد و بی‌عدالتی ذکر شده و مطالباتی مانند آزادی‌بیان ۱۰ درصد را شامل می‌شده است.

وی با بیان اینکه تأثیرگذارترین عامل ناکارآمدی سیاسی و اقتصادی در کوتاه‌مدت و میان‌مدت به مسأله شفافیت برمی‌گردد، اظهار کرد: مهمترین اهداف شفافیت ارتقاء سرمایه اجتماعی و افزایش کارآمدی حکومت، کاهش زمینه‌های فساد، افزایش شایسته‌سالاری، اصلاح نهادی، بهینگی نظام قانونی و افزایش پاسخگویی  ومسئولیت‌پذیری در بین مدیران و کارکنان است.

علی دهقانی، دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه بوعلی‌سینا نیز در این نشست بیان کرد: اعتراضات دی‌ماه سازماندهی‌شده نبود بلکه از مفهومی به نام سایبریک می‌توان استفاده کرد. هابرماس شرط لازم و کافی برای پیدایی گستره همگانی در هرزمانی را اطلاعات و به‌روز بودن آن می‌داند و معتقد است افکارعمومی بر این اساس شکل می‌گیرد و مبتنی بر کیفیت و چگونگی اطلاعات خواهد بود.

صالح آئینی، دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه بوعلی‌سینا نیز بیان کرد: از ابعاد مهم اعتراضات دی ۹۶ مسأله مشروعیت است که به عدم توانایی حاکمیت در بازسازی مبانی مشروعیت سابق و عدم توانایی در ایجاد بنیان‌های جدید برمی‌گردد

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: