• شنبه ۱۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-991-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : گفتگو

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای همدان خبر داد

کاهش 44 درصدی ورودی آب سد اکباتان

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با بیان اینکه سد اکباتان مهمترین منبع تأمین‌کننده آب شرب شهر همدان است، گفت: ورود آب به سد اکباتان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 44 درصد کاهش یافته است. 

منصور ستوده در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با اشاره به کاهش 25 درصدی حجم مخزن سد اکباتان، افزود: ادامه این روند در آینده تأمین آب آشامیدنی را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

وی تصریح کرد: مجموع بارندگی در سال آبی 97-96 تا 16 فروردین‌ماه 176 میلیمتر برآورد شده که این میزان برای مدت مشابه در سال آبی 96‌ـ‌95، 290 میلیمتر بوده است.

وی با اشاره به اینکه میزان بارندگی در استان همدان نسبت به سال گذشته با کاهش 39 درصدی روبه‌رو شده است، تأکید کرد: بررسی تغییرات نسبت به متوسط دوره آماری کاهش 29 درصدی بارش‌ها را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان در مورد آب ذخیره‌شده پشت سدها، بیان کرد: از ابتدای مهرماه سال 96 تا 16 فروردین‌ماه امسال حجم آب مخزن اکباتان 12 میلیون و 780 هزار مترمکعب برآورد شده در حالیکه حجم مخزن این سد در مدت مشابه سال گذشته 21 میلیون و 140 هزار مترمکعب بود.

وی با اعلام اینکه سد اکباتان مهمترین منبع تأمین‌کننده آب شرب شهر همدان است، تصریح کرد: ورودی آب به این سد بیش از 8 میلیون مترمکعب نسبت به مدت مشابه در سال گذشته معادل 44 درصد کاهش یافته و ادامه این روند تأمین آب آشامیدنی در آینده را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

ستوده آب پشت سد کلان ملایر را 43 میلیون و 710 هزار مترمکعب برشمرد و گفت: حجم مخزن این سد نیز سال گذشته 45 میلیون و 170 هزار مترمکعب بود که 3 درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: حجم مخزن سد سرابی تویسرکان، وجود آب به‌اندازه 7 میلیون 820 هزار مترمکعب را نشان می‌دهد که نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نکرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان حجم مخزن سد آبشینه در سال گذشته را یک میلیون و 570 هزار مترمکعب عنوان کرد و افزود: آب این سد با کاهش 10 درصدی به یک میلیون و 410 هزار مترمکعب رسیده است.

ستوده اضافه کرد: در چنین سالی که با موضوع کم آبی و خشکسالی مواجه هستیم، آب کمی در سد داریم و نمی‌توانیم پاسخگوی همه نیازهای متقاضیان و کشاورزان پایین دست سد اکباتان باشیم.

جلوگیری از اضافه برداشت 446 حلقه چاه مجازکشاورزی در استان همدان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان در بخش دیگری از سخنانش گفت: از اضافه برداشت 446 حلقه چاه‌های مجاز کشاورزی در استان همدان جلوگیری شد.

وی ادامه داد: 446 حلقه از چاه‌های مجاز کشاورزی استان در سال 96 که دارای اضافه برداشت بودند با نصب کنتور هوشمند و اصلاح منصوبات از اضافه برداشت این چاه‌ها جلوگیری شد.

وی با بیان اینکه از ابتدای سالجاری و در ایام نوروز تعداد 3 حلقه چاه غیرمجاز در استان پر و مسلوب‌المنفعه شد، گفت: با گشت‌های شبانه‌روزی اکیپ‌های گشت و بازرسی توانستیم در ایام نوروز از حفاری 10 مورد چاه غیرمجاز جلوگیری و تعداد 3 مورد دستگاه حفاری را توقیف و روانه پارکینگ کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: