• یکشنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۳
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 971-2897-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : گفتگو

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد خبر داد

پیش‌بینی تولید 90 هزار تن گندم و جو در اسدآباد

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد از آغاز مبارزه علیه سن غلات در مزارغ این شهرستان خبر داد و گفت: در سال زراعی 97-96 سطح 28 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان زیرکشت غلات گندم و جو آبی و دیم رفت که در حال حاضر از نظر رویش دارای موقعیت مناسبی بوده و به تفکیک از این میزان سطح 19 هزار و 500 هکتار مربوط به گندم آبی و دیم و 9 هزار هکتار به جو آبی و دیم اختصاص دارد.

سقراط بیرنگ در گفت‌وگو ایسنا، منطقه همدان، پیش‌بینی تولید این میزان سطح زیرکشت گندم و جو پاییزه شهرستان را 90 هزار تن برشمرد و افزود: بر اساس پیش‌بینی‌ها به تفکیک از اراضی گندم پاییزه  73 هزار تن و اراضی جو 17 هزار تن محصول برداشت خواهد شد.

وی با بیان اینکه از 26 اسفندماه ریزش سن در اراضی غلات گندم و جو پاییزه دشت اسدآباد به غیر از منطقه چهاردولی و کلیایی به سازمان اعلام شد، تصریح کرد: با توجه به اوج ریزش و روند طبیعی این سیکل زمانی مربوط به سن غلات از 11 فروردین‌ماه طرح مبارزه علیه سن غلات آغاز شد.

بیرنگ با اشاره به اینکه قبل از مبارزه از طریق پیامک و خودروی بلندگودار و نصب بنر اطلاع‌رسانی لازم به کشاورزان انجام گرفت، خاطرنشان کرد: از 11 تا 16 فرودین‌ماه 7 هزار و 700 هکتار از اراضی کشت شده گندم و جو پاییزه علیه علف‌های هرز و 7 هزار و 200 هکتار علیه سن غلات سم‌پاشی شده‌اند و این عملیات همچنان تا پوشش نزدیک به 100 درصد ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: ریزش سن در اراضی غلات پاییزه گندم و جو منطقه چهاردولی و کلیایی هنوز به نُرم طبیعی خود نرسیده و به محض رسیدن زمان مبارزه اقدامات لازم در این دو منطقه نیز انجام خواهد شد.

بیرنگ در ادامه اظهار کرد: از کشاورزان و بهره‌برداران تقاضا داریم به توصیه‌ها و تذکرات کارشناسان و مروجین بخش کشاورزی در مراکز کشاورزی که داده می‌شود، توجه داشته باشند چرا که هر چه مبارزه علیه سن مادر بهتر انجام گیرد، در زمان مبارزه با پوره سن مشکلات کمتر خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه محصول تولیدی در صورتی‌که بیش از یک رقم خاص دارای سن‌زدگی باشد در زمان فروش دچار افت قیمت خواهد شد، گفت: کشاورزان با امکانات در اختیار و سم استاندارد و گرفتن مشاوره از مروجین مراکز اقدام به سم‌پاشی اراضی غلات پاییزه خود داشته باشند.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد در پایان خاطرنشان کرد: در ایام تعطیلات نوروزی اکیپ‌های کشیک جهادکشاورزی فعالیت لازم را در برنامه‌های خود به ویژه مبارزه علیه سن غلات و جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز داشته‌اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: