• سه شنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-3091-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون وزیر صنعت:

افزایش قیمت دلار مشکل اقتصادی نبود/نمی‌توانیم جلوی تجارت الکترونیک مانع ایجاد کنیم

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به قیمت دلار در بازار روزهای اخیر ، گفت: ماهیت این موضوع مشکلات اقتصادی نبوده چرا که اگر مشکل اقتصادی بود دولت نرخ 4200را اعلام نمی‌کرد.

به‌گزارش ایسنا، منطقه همدان، حسن یونس سینکی سه‌شنبه 21 فروردین در جلسه هم اندیشی معاون و مدیران ستادی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشکل‌ها و بخش خصوصی همدان در راستای تحقق سیاست حمایت از کالای ایرانی، بر نظارت و قیمت‌گذاری برای آرامش بازار تأکید و اظهارکرد: بحث قیمت صرفاً یک بحث اقتصادی نیست بلکه بحث آرامش دهی به جامعه تقاضاست و ماهیت اقتصادی دارد.

وی از فعالان بخش خصوصی استان همدان خواست تا آرامش بخشی به جامعه تقاضا که آحاد اجتماعی کشور هستند را با رفتارهای اقتصادی و قیمت‌گذاری مدیریت کنند و  تأکید کرد: فرهنگ قشنگی نیست که با جابه‌جایی مدیران فرد و تصمیم‌گیری را محکوم کرد البته رفتارهای فردی مسئولان رسمی مد نظر ما نیست.

یونس سینکی با طرح این سوأل که در شرایط فعلی اقتصاد کشور موضوع قیمت‌گذاری چقدر قابل دفاع است؟، ادامه داد: قیمت‌گذاری در سطوح مختلف ساختار اقتصادی وجود دارد و امروز در اقتصاد کشور میزان حمایت دولت از واحدها باید منطقی‌تر باشد به‌طوریکه در سالهای گذشته قیمت گذاری موضوع حمایتی واحدهای عرضه کننده نیز بوده است.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: یک هفته است که موضوع قیمت دلار همه را درگیر کرده است درحالیکه ماهیت این مشکل اقتصادی نبوده چرا که نه درآمدها و نه تقاضا تغییری داشته است اما اینکه چرا اینطور شد باید از ضعف اقتصادی خارج شود.

وی با بیان اینکه با ایستادگی بر سیاستهای مستمر و دائمی کهن معلوم نیست برون رفت توسعه‌ای داشته باشیم، خاطرنشان کرد: باید بپذیریم موضوع عرضه و تقاضا می‌تواند رفتار اقتصادی ایجاد کند.

یونس سینکی با تأکید براینکه در یک دوره محدود زمانی که تقاضا افزایش می‌یابد باید به متقاضی گفت که خود را مدیریت کند، اظهار کرد: چرا نباید در حوزه رسانه ملی کشور و گفتمان رسانه‌ای متقاضی را متوجه کنیم که خود را مدیریت کند.

وی با تأکید براینکه نیازمند فرهنگسازی اجتماعی برای مدیریت خودمتقاضی هستیم، بیان کرد: در کشور ما کسی به متقاضیان این توجهات را منتقل نمی‌کند درحالیکه باید از نظر فرهنگی کاهش تقاضا در جامعه ایجاد کنیم تا با کاهش تقاضا از افزایش قیمت جلوگیری شود.

وی ادامه داد: بازرسی یک راسته بازار در یک شهر کوچک،  ماهیتاً مدیریت آرامش بازار نیست بلکه بازرسی باید حرفه‌ای شده و اتحادیه صنفی باید بازرس حرفه ای داشته باشند.

یونس سینکی با بیان اینکه وقتی موضوع بازرسی اولویت دوم و سوم قرار بگیرد باید بنشینیم و غصه بخوریم که چرا تشکیلات بازرسی اینگونه است، خاطرنشان کرد: در پیچیدگی بازار امروز چقدر باید تسلیم گزارشات عام باشیم، چرا اتحادیه‌ها نباید بازرس حرفه‌ای داشته باشند.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه 3480 بازرس در کشور وجود دارد، تأکید کرد: باید دست به دست هم دهیم و موضوع بازرسی و قیمت‌گذاری را حل کنیم.

وی با بیان اینکه در کشور 3 میلیون واحد صنفی وجود دارد، تصریح کرد: به ازای هر 25 نفر یک واحد صنفی در همدان و در کشور به ازای 28 نفر یک واحد صنفی وجود دارد این درحالیست که در کشورهای پیشرفته مثل فرانسه به ازای هر 280 نفر یک واحد صنفی فعالیت دارد و ما جزو نوادر کشورهایی هستیم که این تعداد واحد صنفی دارد.

یونس سینکی وجود یک واحد صنفی به ازای هر 28 نفر را تهدیدی برای کشور دانست و افزود: امروز با توسعه یافتگی در تجارت مواجه هستیم و نمی‌توانیم جلوی تجارت الکترونیک مانع ایجاد کنیم و نمی‌توانیم در حرکت به سمت توسعه یافتگی نقش فروشگاه‌های زنجیره ای را نادیده گرفت.

وی با بیان اینکه باید رفتارهای نوین شبکه توزیع را حمایت کنیم، گفت: باید رفتارهای نوین شبکه توزیع را حمایت کنیم اما نباید به سرنوشت 3 میلیون واحد صنفی سنتی بی توجه شد بلکه باید در رفتارهای جدید مشارکت کنند.

 معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تأکید براینکه باید نگرانی‌های سنتی در حضور اجتماعی آنها برطرف کنیم، افزود: در کنار اینکه حل مشکلات شبکه سنتی توزیع مبادا وقتی برای توسعه یافتگی شبکه توزیع گذاشته نشود.

یونس سینکی یادآور شد: امروز در نظام‌های صادراتی درآمدها از منظر خدمات است به‌طوریکه 75 درصد از درآمدهای کشورهای پیشرفته از محل خدمات است.

وی با بیان اینکه مدیران و تشکل‌ها باید ظرفیت‌های بالقوه استان را شناسایی و تبدیل به بالفعل کنند، اظهار کرد: باید توجه شود که استان در حوزه‌های بازگانی، صنعتی و ... چه ظرفیت‌هایی دارد.

یونس سینکی با تأکید بر اینکه پالایش سرزمینی اقتصاد را  گمشده امروز کشور دانست و افزود: مدیران استانی باید ذهن مدیران و مسئولان کشور را به سمت ظرفیت‌های استانی درگیر کنند.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: تشکل‌ها و بخش خصوصی به ارتقاء رفتارهای بازرگانی در حمایت از صنعت، معدن و تجارت کوشا باشند چرا که امروزه ارتقاء بخشهای صنعتی در توسعه یافتگی بازرگانی کشورهاست.

وی  با تأکید براینکه امروز بازار موضوع اول هر صنعتی است، تصریح کرد: اقتصاد رفتاری موضوع اقتصادهای پیشرفته شده و زنجیره تأمین بخش قابل توجهی از ابهامات را دررفتاری حمایتی صنعت، معدن و تجارت با کاهش هزینه مدیریت می‌کند.

یونس سینکی با اشاره به اینکه اگربهم پیوستگی سیاستهای اقتصادی، مالی و شبکه مالی کشور به علاوه کنترل مرزها اتفاق بیفتد قاچاق ماهیت خود را از دست می‌دهد،  ادامه داد: امروز اگر زنجیره تأمین را با روند مبارزه با قاچاق مکمل کنیم، 90 درصد موضوع قاچاق از بین می‌رود.

وی بر موضوع بازرگانی برای حمایت از رفتارهای اقتصادی داخل استانها توسط بخش خصوصی تأکید کرد و گفت: فعالان و تولیدکنندگان بازارهای هدف خود را توسعه دهند و تسلیم بازارهای موجود نشوند.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 97 افزایش 8 میلیارد دلاری صادرات را متعهد شده که 6.5 میلیارد دلار آن در بخش صنعت و 1.5 میلیارد دلار در بخش معادن است.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه سال گذشته 47 میلیارد دلار صادرات داشتیم، گفت: در سال 97 متعهد شدیم 55 میلیارد دلار صادرات در کشور انجام شود.

یونس سینکی افزود: در تجارت بین الملل پوشاک از 410 میلیارد دلار تجارت ایران کمتر از 900 میلیون دلار صادرات پوشاک دارد.

وی  باتأکید بربهره‌گیری از جوانان، خاطرنشان کرد: بهره‌گیری از جوانان فقط استفاده از یک نیروی فعال جسمی نیست بلکه جوانان یافته‌هایی دارند که باید بپذیریم و از آنها حمایت کنیم  بنابراین به مدیران و فعالان بخش خصوصی توصیه می‌کنم از نیروی فکری و مستعد جوانان در بخشهای مختلف استفاده کنند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: