• چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-2890-5
  • خبرنگار : 81121
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل دامپزشکی همدان خبر داد

کاهش 36 درصدی آمار مبتلایان به تب مالت در همدان

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از کاهش 36 درصدی آمار مبتلایان به بیماری تب مالت در سال‌های اخیردر سطح استان خبر داد.

دکتر محمودرضا رسولی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه مهمترین راه انتقال این بیماری از دام به انسان، عدم رعایت مصرف صحیح و غیربهداشتی لبنیات است، به مردم توصیه کرد: از تماس با حیوانات مبتلا و استفاده از محصولات غیرپاستوریزه به ویژه پنیر تازه و بستنی‌های غیرپاستوریزه خودداری کنند.

وی با اشاره به اینکه مصرف شیر محلی نیز تهدیدکننده است، افزود: در صورتی‌که شیر محلی به مدت یک دقیقه جوشانده شود، مشکل‌ساز نخواهد بود.

رسولی با اشاره به اینکه روند کاهش آمار مبتلایان به بیماری تب مالت در سال گذشته نیز همچنان ادامه داشته است، افزود: در مجموع بیش از 470 هزار واکسن علیه بیماری بروسلوز در دام‌های سبک و سنگین تزریق شده است.

وی با بیان اینکه در گذشته استان همدان از جمله استان‌های اول و دوم کشور در زمینه بروز بیماری تب مالت بوده است، ادامه داد: در سال‌های اخیر با انجام واکسیناسیون تب مالت در دام‌های سبک و سنگین به رتبه هشت در کشور رسیده است.

رسولی با اشاره به اینکه استان‌های غربی عمدتا به این بیماری درگیر هستند، اظهار کرد: نقل وانتقال غیرمجاز دام، همسایگی با کشورهای دیگر، میزان گزارش‌دهی و گزارش‌گیری بالا و ... از جمله عوامل بروز بیماری تب مالت در استان‌های غربی بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: