• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 971-6897-5
  • خبرنگار : 81113
  • منبع خبر : گفتگو

مدیر جهادکشاورزی شهرستان نهاوند خبر داد

پیش‌بینی برداشت 6000 دانه روغنی کلزا از مزارع نهاوند

مدیر جهادکشاورزی شهرستان نهاوند گفت: امسال سطح زیرکشت دانه‌های روغنی کلزا در شهرستان نهاوند بیش از ۲ هزار هکتار است که پیش‌بینی می‌شود ۶ هزار تن کلزای مرغوب از این مزارع برداشت شود.

احمد باقری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، اظهار کرد: کارشناسان امور زراعت شهرستان نهاوند با کمک کشاورزان در راستای اجرای سیاست ترویج کشت‌های کم‌آب‌بر و پرسود و بازده سطح زیرکشت کلزا را در سال‌زراعی جدید به ۲ هزار هکتار افزایش داده‌اند.

وی با بیان اینکه بیش از 50 درصد سطح زیرکشت محصول دانه روغنی کلزا استان همدان را کشاورزان نهاوند کشت کردند، افزود: شهرستان نهاوند به علت میزان تولید و سطح زیرکشت رتبه نخست تولید این محصول در استان را به خود اختصاص داده است.

باقری ادامه داد: دانه‌های روغنی کلزا بیش از 45 درصد روغن خوراکی دارند و رشد 40 سانتیمتری ریشه این گیاه و کم‌آب‌بر بودن از ویژگی‌های این محصول است که وجود یک کارخانه روغن‌کشی مجهز در شهرستان هزینه حمل‌ونقل را برای کشاورزان کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه نیاز آبی این محصول سه تا چهار دوره است و از نظر اقتصادی نیز صرفه اقتصادی دارد، بیان کرد: با توجه به اینکه این محصول کم‌آب‌بر است، کشاورزان استقبال بهتری از کشت کلزا کردند و این رویه اقدامی اساسی برای مدیریت منابع آبی شهرستان نهاوند است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان نهاوند خاطرنشان کرد: از بین تمامی شهرستان‌های استان همدان، نهاوند به علت دارا بودن آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز یکی از قطب‌های اصلی تولید کلزا است به طوریکه نیمی از این محصول در شهرستان نهاوند تولید می‌شود.

وی با اشاره به بسته حمایتی دولت از کشت دانه‌های روغنی گفت: حمایت‌های دولت از این محصول در قالب تسهیلات بانکی، آموزش جدیدترین روش‌های کاشت، داشت و برداشت محصول، بیمه رایگان، خرید تضمینی با قیمت مناسب و انتخاب بذر مناسب برای کشت است.

باقری به مزایای محصول کلزا اشاره کرد و ادامه داد: کلزا تنها محصولی است که در بین هفت محصول راهبردی دیگر بر توسعه سطح زیرکشت محصولات کم‌آب‌بر تأکید شده و به همین علت با توجه به نیاز آبی کم و مقاومت این محصول در برابر خشکی در اولویت قرار گرفته است.

عدم سرمازدگی محصولات باغی و کشاورزی نهاوند

مدیر جهادکشاورزی شهرستان نهاوند در ادامه به ایسنا گفت: در زمینه وضعیت سرمازدگی محصولات باغی و کشاورزی شهرستان طبق برآورد کارشناسان، تا کنون سرما هیچ کدام از محصولات باغی و کشاورزی نهاوند را تهدید نکرده است.

وی افزود: چنانچه محصولات کشاورزی بیمه باشند، در بحث سرمازدگی و سایر خسارت‌های احتمالی از جمله خشکسالی، برآورد خسارت توسط کارشناسان انجام می‌شود و بیمه مانند سنوات گذشته خسارت را تقبل می‌کند.

باقری یادآور شد: سال گذشته مزارع کلزا و گردو دچار سرمازدگی شدند و به اراضی جو و گندم به علت خشکسالی خسارت‌هایی وارد شد که بیمه کشاورزی بعد از تأیید کارشناسان خسارت را پرداخت کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: