• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 972-6597-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : گفتگو

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد خبر داد:

قابلیت ایجاد سامانه نوین آبیاری در 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی اسدآباد

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد از قابلیت ایجاد سامانه نوین آبیاری در 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.

سقراط بیرنگ در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با اعلام این خبر اظهار کرد: در حال حاضر 16 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان به سیستم آبیاری نوین مجهز بوده و 20 هزار هکتار از اراضی نیز مستعد اجرای سیستم آبیاری نوین هستند.

وی با بیان اینکه بیشتر اراضی کشاورزی که در ابتدا به سیستم آبیاری نوین مجهز شده‌اند به روش آبیاری بارانی به صورت کلاسیک است، افزود: این نوع از سیستم آبیاری بارانی تقریبا پرمصرف بوده که در حال اصلاح و تبدیل آن به روش قطره‌ای و موضعی هستیم.

بیرنگ خاطرنشان کرد: در همین راستا از طریق کارشناسان و مروجین جهادکشاورزی در سطح روستاها برای ترغیب و تشویق کشاورزان کلاس‌های ترویجی مختلفی برگزار شده که نیازمند فعالیت بیشتری برای آگاهی‌بخشی به آنان بوده و این امر زمان‌بر خواهد بود.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد در ادامه میزان اراضی کشاورزی این شهرستان را 64 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: از این میزان اراضی، 28 هزار هکتار به اراضی آبی، 22 هزار هکتار دیم و 4 هزار و 500 هکتار نیز به باغات این شهرستان اختصاص دارد.

وی با اشاره به برنامه‌های جهادکشاورزی در راستای جلوگیری از کشت‌های پرآب‌بر گفت: سطح کشت کلزا به عنوان یکی از محصولات کم‌آب‌بر با برنامه‌های جهادکشاورزی، امسال به 650 هکتار رسیده که نسبت به سال گذشته 3 برابر افزایش داشته و پیش‌بینی می‌شود سال آینده این میزان سطح کشت کلزا به 2 هزار هکتار ارتقاء یابد.

وی کشت گیاهان دارویی، روغنی و اصلاح باغات در راستای استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای و نیز احداث باغ در اراضی شیب‌دار را از جمله اقدامات جهادکشاورزی برای مدیریت بهینه مصرف آب در حوزه کشاورزی شهرستان برشمرد و اظهار کرد: در حال حاضر در باغات شیب‌دار شهرستان کشت‌های دیم مانند گیاهان دارویی، گل‌محمدی، بادام  و انگور دیم را آغاز کرده‌ایم که کشت این نوع از محصولات در این باغات قابل توسعه است.

بیرنگ اضافه کرد: با توجه به کمبود منابع و وضعیت آب به کشاورزان را به توسعه کشت‌های گلخانه‌ای ترغیب و تشویق کرده‌ایم که در این راستا در حال حاضر شهرستان اسدآباد دارای یک شهرک گلخانه‌ای به وسعت 22 هکتار با 30 قطعه و 30 واحد است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد گفت: از این تعداد واحد گلخانه‌ای شهرک در حال حاضر 16 واحد فعال بوده و 14 واحد نیز در دست واگذاری بوده و تعدادی نیز از 14 واحد واگذار شده است.

وی با اشاره به فعالیت 10 واحد گلخانه به صورت خصوصی نیز خاطرنشان کرد: در راستای کاهش سطح چغندرقند به عنوان یکی از محصولات پرآب‌بر سال گذشته در شهرستان اقداماتی انجام دادیم که امسال 30 تا 40 درصد در کاهش سطح این محصول موفق بوده‌ایم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: