• شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-3794-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

به همت مرکز اسناد؛

سه مجموعه کتاب در همدان چاپ شد

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور در همدان گفت: سه مصاحبه گردش تصویر، فرهنگ عامیانه همدان و پرتگاه حادثه در قالب سه مجموعه کتاب توسط مرکز اسناد ملی استان همدان به چاپ رسیده که در نخستین فرصت رونمایی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، علیرضا تکلو شنبه 22 اردیبهشت در همایش روز اسناد استان همدان، اظهار کرد: کتاب پرتگاه حادثه خاطرات دکتر اعتماد مؤسس دانشگاه بوعلی‌سینا و انرژی هسته‌ای در کشور، کتاب فرهنگ عامیانه همدان توسط مرحوم محمودی‌وثاق و سه گردش تصویر خاطرات مسعود جعفری‌جوزانی نگارش شده است.

وی با بیان اینکه هفته اسناد فرصتی ویژه برای توجه بیشتر به گنجینه گرانبهای ملی است به طوریکه روز اسناد ملی به نام شیخ یعقوب‌کلینی نامگذاری شده است، خاطرنشان کرد: نمونه‌های اسناد تاریخی از دوران مادها و هخامنشیان در قالب لوح‌های گلی تا پاپیروس در اطراف رود نیل یافت شده و حتی بزرگترین آیه قرآن کریم نیز به ثبت و ضبط حوادث پرداخته است.

تکلو با بیان اینکه در دوران صفویه جایگاه ویژه‌ای به ثبت و ضبط اسناد داده شد، افزود: عمارت چهلستون بخشی از کارکردش را به سند اختصاص داد و این مسأله در دوره قاجاریه چارچوب کلی پیدا کرد.

وی ادامه داد: کتابخانه ملی با ادغام دو مجموعه کتابخانه‌ای وزارت معارف و دارالفنون توسط دکتر مهدی بیانی در سال ۱۳۱۶ به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور در همدان گفت: در سال ۱۳۸۱ با تصویب مجموعه اداری کشور با ادغام کتابخانه ملی و آرشیو ملی، سازمان اسناد و کتابخانه ایران کار خود را برای جمع‌آوری اسناد آغاز کرد.

وی بیان کرد: تمامی اوراق، فیلم‌ها، ارسال و مرسلات، نوشته‌ها و میکروفیلم‌های و اسنادی که در ادارت دولتی ثبت و ضبط می‌شود، به عنوان سند محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه واحدهای تخصصی ارزشیابی اسناد، فهرست‌نویسی، تاریخ شفاهی، روابط عمومی و حراست در مرکز اسناد همدان دایر است، تصریح کرد: دو اثر تواریخ و وقف‌نامه رشیدالدین فضل‌الله همدانی که ۷۰۰ سال پیش اقدام به ایجاد یک شهر دانشگاهی با چهار دانشگاه کرده بود، در یونسکو به ثبت رسیده است.

تکلو با قدردانی از عملکرد مجموعه اسناد استان همدان، بیان کرد: بیش از ۲۰ هزار رکورد سند وارد سیستم مرکز اسناد شده که ۱۱ هزار سند در دو سال گذشته انجام شده و در تاریخ شفاهی با ۱۵۷ نفر در قالب ۲۷۷ مصاحبه انجام پذیرفته که سه مصاحبه به چاپ رسیده است.

وی تأکید کرد: از همه مردم استان درخواست داریم به پویش اهدای سند در استان بپیوندند و اسناد ارزشمندی که مربوط به گذشته های دور است را در اختیار این نهاد قرار دهند.

در پایان این مراسم از سه مجموعه اسناد تاریخ تعلیم و تربیت، قدیمی‌ترین اسناد موجود در مرکز اسناد و عکس‌ها و اسناد تاریخ فوتبال استان همدان رونمایی شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: