• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-8890-5
  • خبرنگار : 8112
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست:

قانون به‌کارگیری سلاح در کشور شفاف نیست

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست گفت: قانون به‌کارگیری سلاح در کشور شفاف نیست بنابراین محیط بانان برخی مواقع در درگیری با شکارچیان برای استفاده از سلاح تردید دارند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، سرهنگ جمشید محبت‌خانی در دیدار با دادستان استان همدان با تبیین وضعیت محیط بانان افزود: باید مشخص شود که محیط بانان در چه مواقعی مجاز به استفاده از سلاح هستند تا در صورت بهره‌گیری از آن برای دفع خطر با مشکلات قضایی مواجه نشوند.

وی اظهار کرد: این موضوع در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی مطرح و مقرر شد که کارگروهی به این وضعیت رسیدگی و نتیجه را تا سه هفته آینده به کمیسیون منعکس کند.

وی افزود: این موضوع نیز در کنار شفاف‌سازی قانون به‌کارگیری سلاح در لایحه حمایت از محیط بانان و جنگل‌بانان دیده شده که امید می‌رود با تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، این فرآیند تسهیل شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه به ازای هر یک هزار هکتار باید یک محیط بان پیش‌بینی شود که این عدد در ایران 12 هزار هکتار است، ادامه داد: هشت هزار و 500 محیط بان برای حراست از محیط زیست کشور نیاز است اما هم‌اینک سه هزار و 400 محیط بان در این مجموعه فعالیت دارند.

محبت‌خانی اظهار کرد: حقوق نسل آینده با فعالیت محیط بانان گره خورده است اما این قشر با کمترین دریافتی‌ها، جان خود را در راه حفظ محیط زیست فدا می‌کنند.

وی گفت: تا کنون 120 تن از پرسنل یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست در درگیری با شکارچیان جان خود را از دست داده‌اند که تنها 17 تن از آنان جزء شهدا محسوب شده و از مزایای آن بهره‌مند هستند که این خلاء باید رفع شود

دادستان همدان نیز با بیان اینکه قانون برای فعالیت محیط بانان، کافی و وافی نیست، گفت: نباید نگاه به محیط زیست، نگاه به برادر ناتنی باشد و با ادامه این روند فرزندان ما از خیلی مواهب بهره‌مند نخواهند بود.

کامران حمزه خاطرنشان کرد: تعداد نیرویی که برای حراست و منطق و اراضی ملی و طبیعی به‌کار گرفته شده است، با هیچ منطقی هم‌خوانی ندارد.

دبیر شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان همدان نیز با بیان اینکه کج‌دار و مریز نمی‌توان از محیط زیست و حقوق نسل فعلی و آینده دفاع کرد، گفت: چند محیط بان دیگر باید تلف شود تا به محیط زیست توجه شود؟ بنابراین باید قوانین و دیدگاه‌ها تغییر کند چرا که تخریب محیط زیست خیانت به آیندگان است.

به گزارش ایسنا، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه در آئین انعقاد تفاهم‌نامه همکاری حفاظت محیط زیست و فرماندهی نیروی انتظامی استان همدان، گفت: بزرگترین رسالت محیط زیست، حفظ آب و خاک و هوا برای بقای انسان و حیوان و گیاه است که امروز این عناصر حیاتی در ایران وضعیت نگران‌کننده‌ای دارد و باید تصمیمات جدی در این حوزه گرفته شود وگرنه با مباحث امنیتی در این حوزه مواجه خواهیم شد.

محبت‌خانی با بیان این مطلب افزود: محیط زیست از تعداد نفرات مکفی برخوردار نیست و یگان حفاظت محیط زیست که 50 درصد از پرسنل این سازمان را تشکیل می‌دهد، 3 هزار و 400 محیط بان دارد.

وی رویکردهای سنتی را از مشکلات محیط بانی در ایران دانست و ادامه داد: معنای محیط بانی، شکاربانی نیست بلکه پاسداری از آب و خاک و هوا و زیست‌مندان است.

محبت‌خانی اظهار کرد: تا کنون 120 محیط بان جان خود را در مواجه با شکارچیان در دفاع از طبیعت و حیات‌وحش از دست داده‌اند و  157 جانباز محیط بان داریم که در دو ماهه اول امسال 4 محیط بان هدف گلوله شکارچیان قرار گرفتند.

وی ادامه داد: 4 هزار و 830 قبضه سلاح در سال 96 کشف کردیم که 70 قطعه سلاح مکشوفه، جنگی است و محیط بانان با کشف این سلاح‌های غیرمجاز در حوزه امنیت ملی نیز گام برمی‌دارند چرا که سلاحی که امروز می‌تواند برای شکار استفاده شود، ممکن است در برهه زمانی دیگر در نزاع‌های دسته جمعی و ... به‌کار برده شود بنابراین خواستار حمایت نظامی ناجا از حفاظت محیط زیست هستیم.

سیدعادل عربی، سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز گفت: 34 تفاهم‌نامه از سوی این اداره‌کل با دستگاه‌های مرتبط منعقد شده است تا در راستای حفظ محیط زیست به هم‌افزایی جمعی برسیم.

سردار بخشعلی کامرانی‌صالح، فرمانده انتظامی استان همدان نیز خواستار اولویت‌بندی موضوعات با توجه به محدودیت‌های انسانی در محیط زیست شد و گفت: استفاده از ظرفیت اقشار و گروه‌ها و آموزش و اقدامات پیشگیرانه در انجام وظایف این حوزه موثر خواهد بود.

درتفاهم‌نامه همکاری حفاظت محیط زیست و فرماندهی نیروی انتظامی استان همدان به مواردی از جمله همکاری در ارائه آموزش‌های نظامی و انتظامی مأموران یگان حفاظت محیط زیست، امدادرسانی سریع در درگیری‌های بین نیروهای یگان حفاظت و متعرضان به محیط زیست، اجرای مانور مشترک به منظور پیشگیری و افزایش سطح آمادگی نیروها و آگاه‌سازی مردم و انجام عملیات مشترک با یگان حفاظت محیط زیست در زمینه برخورد با فروشندگان غیرمجاز گونه‌های جانوران وحشی اشاره شده است.

گفتنی است؛ فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست در ادامه سفر به همدان با خانواده شهید محیط بان عبدالله یاری در ملایر دیدار کرد. گل‌افشانی مزار شهید محیط بان یاری و دیدار با خانواده محیط بان مومیوند که به علت درگیری با فرد متخلف در منطقه حفاظت‌شده نشر و فوت فرد، در زندان به سر می‌برد، از دیگر برنامه‌های سفر یک‌روزه فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور به همدان بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: