• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-4991-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : گفتگو

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان:

تالاب آق‌گل آبگیری شد/ هوای همدان سالم است

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان از آبگیری تالاب آق‌گل خبر داد وگفت:  با بارندگی‌های بی‌سابقه در اردیبهشت امسال تالاب آق‌گل آبگیری شده است.

سیدعادل عربی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با اشاره به اینکه آبگیری تالاب آق‌گل سطح وعمق کمی دارد، اظهار کرد: وضعیت فعلی تالاب آق‌گل نشان می‌دهد در حدود 50 درصد از مساحت تالاب به علت بارندگی‌ها  وجنس خاک تالاب که کم نفوذ است، آب وجود دارد اما از عمق کافی برخوردار نیست.

وی مهمترین عامل احیای تالاب آق‌گل را تأمین حق‌آبه دانست و تصریح کرد: تالاب آق‌گل در محدوده جغرافیایی همدان قرار داشته و رودخانه‌ای که باید آب آن را تأمین کند، در استان مرکزی قرار دارد و به همین علت تأمین آب صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: به علت اینکه مسأله آب خیلی جدی است و استان‌ها سعی دارند حداکثر بهره‌برداری را از آب‌های سطحی و حوضه‌های آبریز خود داشته باشند، تالاب آق‌گل درگیر این موضوع شده است.

عربی با تأکید بر اینکه اولویت نخست وزارت نیرو برای آب‌های جاری، تأمین آب شرب و پس از آن حق‌آبه محیط زیست است، اظهار کرد: ما قبول داریم که رودخانه کم آب شده اما در هر صورت و در هر مقدار بارندگی باید حق‌آبه محیط زیستی پرداخت شود.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان با اشاره به اینکه حدود 30 درصد از منابع آب جاری، حق‌آبه محیط زیستی است و باید تأمین شود، تصریح کرد: حتی اگر آب جاری کم باشد باید حق‌آبه محیط زیستی تأمین شود.

وی با بیان اینکه در شرایط مطلوب 31 گونه پرنده در تالاب آق‌گل وجود دارد، یادآور شد: در بارش‌های اخیر و آبگیری تالاب آق‌گل پرندگان زیادی از جمله پرستوی دریایی، پرستوی دریایی کاکلی و پرندگان کنارآبزی در این تالاب جمع شده بودند و بسیاری از پرندگان مهاجر نیز در این تالاب دیده شدند.

عربی  با تأکید براینکه تالاب‌ها یکی از زیستگاه‌های زمستان گذرانی پرندگان مهاجر است، خاطرنشان کرد: خشک شدن تالاب‌ها زنگ خطری برای مردم و مسئولان است و هشدار می‌دهد وضعیت منطقه خوشایند نیست.

تالاب چم‌شور هنوز آبگیری نشده است

وی با اشاره به اینکه تالاب چم‌شور هنوز آبگیری نشده است، اظهار کرد: تالاب چم‌شور از سال 88 به بعد و حتی زمانی‌که بارندگی خوب بوده آبگیری نشده است و بعید می‌دانم امسال این تالاب آبگیری شود.

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان ادامه داد: آب تالاب چم‌شور از بارندگی‌ها تأمین می‌شود و به علت اینکه خاک این منطقه بسیار خشک و تشنه است، اجازه تشکیل روان‌آب نداده و تمامی بارندگی جذب می‌شود.

عربی گفت: با توجه به اینکه تالاب شیرین‌سو یکی از تالاب‌های مصنوعی استان است، بیش از 45 گونه پرنده در این تالاب زیست داشته و حتی 2 گونه چنگر و کشیم(مرغابی شانه بسر) نیز بومی این منطقه شدند.

وی خاطرنشان کرد: مرغابی‌سانان، غاز، آبچلیک و فلامینگو در تالاب شیرین‌سو مشاهده شده که در مسیر مهاجرت به سمت عرض‌های پایین‌تر مدتی در این تالاب استراحت دارند.

تأمین معیشت از فواید اکوسیستم‌های تالابی است

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان  با اشاره به اینکه روز جهانی پرندگان مهاجر با روند مهاجرت معکوس(عرض‌های بالاتر) آغاز می‌شود، تأکید کرد: اگر در تالاب‌ها آب وجود داشته باشد، دوباره شاهد حضور پرندگان خواهیم بود به همین علت تالاب‌ها اهمیت زیادی دارد.

عربی یکی دیگر از فواید تالاب‌ها را تأمین معیشت اهالی دانست و گفت: در خیلی از تالاب‌های کشور این موضوع فراهم نیست به طوریکه صید و شکار پرندگان مهاجر ممنوع شده است.

وی با بیان اینکه افزایش جمعیت پرندگان مهاجر کاملاً طبیعی است و تنها دخالتی که داریم این است که شرایط تالاب‌ها را مناسب کنیم، افزود: امنیت تالاب‌ها از موارد مهم در لانه‌گزینی و زادآوری پرندگان مهاجر است.

افراد طبیعت‌دوست در استان همدان فوق‌العاده زیاد شده است

وی با تأکید بر اینکه کشفیاتی از شکار غیرمجاز پرندگان در همدان نداشتیم، یادآور شد: استان همدان از حیث شکار و صید غیرمجاز چند سالی است که روند رو به کاهش داشته به‌طوریکه فضای مجازی و کمک اصحاب رسانه باعث هوشیاری و آگاهی مردم در زمینه زیست محیطی شده است.

سرپرست اداره‌کل  حفاظت محیط زیست استان همدان با اشاره به اینکه مردم استان همدان در زمینه حمایت از حیوانات و گونه‌های حیات‌وحش همکاری دارند، خاطرنشان کرد: افراد طبیعت دوست در استان همدان فوق‌العاده زیاد شده است.

وی ادامه داد: در استان همدان 181 گونه پرنده، 40 گونه پستاندار، 43 گونه خزنده و 39 گونه ماهی و 4 گونه دوزیست وجود دارد.

عربی درباره وضعیت هوای استان همدان نیز خاطرنشان کرد: امروز هوای همدان سالم است و غلظت آلاینده‌ها هنوز به   ppm150 نرسیده و در شرایط سالم قرار دارد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: