• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-4194-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دبیر ستاد اقامه نماز استان همدان:

فرهنگ انتظار فرهنگ اعتراض است

دبیر ستاد اقامه نماز استان همدان با اشاره به اینکه فرهنگ انتظار فرهنگ اعتراض است، گفت: کسی که منتظر واقعی است بر فساد، زشتی‌ها، ناهنجاری‌ها و بدی‌ها اعتراض می‌کند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، حجت‌الاسلام سیدمرتضی حسنی‌حلم دوشنبه 24 اردیبهشت در همایش مشترک ستاد نماز استان همدان و مرکز رسیدگی به امور مساجد استان همدان با شهرداری، این برنامه را به فال نیک گرفت و اظهار کرد: در آستانه حلول ماه مبارک رمضان هستیم و فرصت برای ترویج تدبیر بیشتر در قرآن فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه طلاب طلایه‌داران اشاعه فرهنگ قرآن و اسلام هستند، افزود: برگزاری این همایش و استفاده از نظرات طلاب برای پیوست فرهنگی فرصت خوبی است که ایجاد شده و در همین راستا از مجموعه شهرداری کمال تشکر را دارم که این‌گونه به این شهر توجه می‌کنند.

حسنی‌حلم با تأکید بر اینکه برای شهروند فهیم، شهر می‌سازیم و شهروند فهیم فردی است که شهر را اداره می‌کند، یادآور شد: شهر به ذات خود یک موجود زنده‌ای است و کسانی‌که در آن حضور دارند، نوع گفتار و کردار و پندارشان شهر را زنده کرده و یا می‌میراند.

وی با بیان اینکه برای انسان تربیت شده شهر را می‌سازیم و او شهر را می‌سازد، خاطرنشان کرد: در این همایش برای رشد یک شهر اسلامی جمع شده‌ایم و شهر اسلامی افراد فرهیخته، متدین و کارآمد را می طلبد، کسانی‌که بتوانند به خوبی شهر را اداره کنند.

وی تصریح کرد: ماه رمضان که ماه نزول قرآن است را در پیش داریم بنابراین لازم است در این ماه مقداری با قرآن بیشتر مأنوس باشیم و افراد را نسبت به این کتاب نزدیک‌تر کنیم.

دبیر ستاد اقامه نماز استان همدان با بیان اینکه در دادگاه‌های ما چندین 100 هزار پرونده موجود است که علت آن عدم توجه و تدبر در قرآن است، گفت: قرآن به معنای واقعی در زندگی ما جاری نیست.

وی با اشاره به اینکه نسبت به این کتاب 3 وظیفه «تلاوت، تدبر و عمل» داریم، ادامه داد: تلاوت قرآن در ماه رمضان به ویژه برای جوانان ویژگی‌های خاصی دارد، طلاب مردم را به این کار تشویق کنند.

حسنی‌حلم اضافه کرد: تدبر در قرآن موضوعی است که اگر نباشد انگار اصلا قرآنی خوانده نشده است بنابراین اگر قرآن بخوانیم و در آن کنکاش نکنیم در همان پله اول باقی مانده‌ایم، پس باید این موارد را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه در جامعه ما تدبر در قرآن کمتر دیده می‌شود، اظهار کرد: در راستای ترویج فرهنگ تدبر در قران طلاب وظیفه سنگینی دارند و باید با برنامه و حرکتی شتابنده تلاش کنند.

دبیر ستاد اقامه نماز استان همدان با اشاره به اینکه اگر در جهان همین یک آیه «فی سبیل الله» عمل می‌شد این همه ظلم نبود و اسرائیل بر مصر، اردن و ... مسلط نمی‌شد، خاطرنشان کرد: قرآن کتابی است که در تمام شئونات زندگی شخصی و اجتماعی تأثیر دارد اما متأسفانه ما نسبت به آن اجحاف کرده و در انزوا قرارش دادیم گرچه محافظ این کلام الهی هستیم.

وی با اشاره به اینکه حتی خود بنده که لباس مقدس بر تن دارم، در راستای ترویج و عمل به قرآن کم‌کاری می‌کنم، اضافه کرد: لازم است که همه در هر کجا که هستند، روزی حداقل یک آیه را تفسیر 5 تا 10 دقیقه‌ای انجام دهند.

دبیر ستاد اقامه نماز استان همدان یادآور شد: در بحث تربیت، مسائل اجتماعی، اقتصاد و سیاسی از قرآن استفاده کنیم چرا که در تمام مسائل آیه مشخصی دارد.

وی با اشاره به اینکه نباید به وضع موجود جامعه قانع باشیم، اظهار کرد: این وضع جامعه نشان‌دهنده این است که ما منتظران واقعی ظهور نبوده‌ایم بلکه منتظر واقعی کسی است که شب و روز در حال تلاطم است، او اهل تدبر و تفکر است و با ظلم و فساد مبارزه می‌کند، با این اوصاف آیا ما این‌گونه هستیم؟

دبیر ستاد اقامه نماز استان همدان خطاب به طلاب گفت: کار شما تربیت است، تربیت نیز پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، برای موفق شدن در این زمینه باید سه مقوله زمان‌شناسی، مخاطب شناسی و با روش‌های متفاوت آشنایی پیدا کرده و بر آن مسلط شوید.

وی استفاده از روش‌های هنری مانند ساخت فیلم‌های فرهنگی- دینی را در تربیت جامعه مهم دانست و یادآور شد: متأسفانه در جامعه ما از این موضوع مهم کمتر بهره گرفته می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: