• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-10190-5
  • خبرنگار : 8112
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تولید روزانه یک تن پسماند عفونی و خطرناک در مراکز خصوصی همدان

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان بیان کرد: روزانه در حدود یک تن پسماند عفونی و خطرناک از مراکز خصوصی استان شامل مطب‌ها، آزمایشگاه‌ها، کلینیک‌ها و دندانپزشکی‌ها تولید می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، عادل عربی در کارگروه مدیریت پسماند استان همدان، با بیان این مطلب افزود: به منظور ایجاد بستر مناسب برای ساماندهی وضعیت مدیریت پسماند تولیدی در این اماکن، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی نسبت به شناسایی و فراخوان پیمانکاران ذیصلاح، اقدام می‌کند.

وی ادامه داد: به همین منظور شرکت پیمانکاری که حداکثر امتیاز مربوطه را کسب کند به کارگروه استانی معرفی شده و پس از اخذ مجوزهای لازم نسبت به جمع‌آوری، انتقال و مدیریت(بی‌خطر سازی) پسماندهای پزشکی مربوطه در یک مرکز واحد اقدام خواهد کرد و این پسماندها بعد از بی‌خطرسازی در سایت پردازش و مدیریت زباله شهر همدان دفن می‌شود.

عربی خاطرنشان کرد: بر اساس ماده چهار شیوه‌نامه مدیریت پسماندهای پزشکی، اجـراي ضـوابط و روش‌هـاي مـديريت اجرايـي پسـماندهاي پزشـكي و پسـماندهاي وابسـته بـراي كليـه اشـخاص حقيقـي و حقـوقي كـه پسـماندهاي پزشـكي را در هـر شـكلي توليـد، تفكيـك، جداسـازي، جمـع‌آوري، دريافـت، ذخيره، حمل، تصفيه، دفع و يا مديريت مي‌کنند، الزامي است.

گفتنی است؛ دومین جلسه کارگروه استانی مدیریت پسماند استان همدان با موضوع بررسی پیشرفت طرح جامع مدیریت پسماند استان در دو ناحیه شمال، مرکز و جنوب و نیز تعیین تکلیف سایت نخاله‌های ساختمانی شهر همدان و موضوع رهاسازی زباله و نخاله در حاشیه راه‌های استان برگزار شد.

در این جلسه ضمن ارائه گزارش پیشرفت تهیه طرح جامع توسط شهرداری‌های همدان و ملایر به عنوان مجریان مدیریت پسماند دو ناحیه استان مقرر شد شهرداری همدان ظرف ۱۵ روز آینده نسبت به عقد قرارداد با شرکت مهندسان مشاور برگزیده اقدام و عملیات تهیه طرح جامع ناحیه شمال، مرکز استان در اسرع وقت آغاز شود.

در ضمن مصوب شد شهرداری ملایر نیز مراحل تهیه گزارش ارزیابی اثرات زیست‌محیطی محل پردازش و مدیریت پسماند ناحیه جنوب استان را تسریع کند.

در زمینه محل دفع نخاله‌های ساختمانی همدان هم مقرر شد شهرداری همدان با همکاری سایر دستگاه‌های متولی نسبت به تملک و آماده‌سازی محل جدید سایت مدیریت پسماندهای ساختمانی همدان اقدام و ساماندهی محل فعلی دفع نخاله‌های ساختمانی را با جدیت بیشتر دنبال کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: