• جمعه ۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۵
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-492-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

چهره ماندگار و طراح عملیات بیت المقدس:

ایرانیان هرگز زیر بار زور و تجاوز نمی روند

چهره ماندگار و طراح عملیات بیت المقدس گفت: فارغ از هرگونه نگاه، دید وگرایش سیاسی ایرانیان زیر بار زور نمی روند و کسی نمی تواند ما را تحقیر کند.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، امیر سرتیپ مسعود بختیاری شامگاه پنج شنبه 3 خرداد در همایش فتح عشق پیرامون سالروز آزادسازی خرمشهر دد همدان، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره  شهدای بزرگوار و قهرمان استان همدان اظهار کرد: عراق برداشتی از نبردهای برق‌آسای آلمان در نبرد لهستان و یا حمله رژیم صهیونیستی در جنگ با اعراب داشت و با تصور فروپاشیدگی ساختار نیروی هوایی ایران به سبب عملیات نقاب، به پایگاه‌های هوایی ایران حمله کرد و پایگاه شهید نوژه همان روز شهید داد.

وی با بیان اینکه 37 سال پیش در چنین روزی رزمندگان مشغول جاروب و آبپاشی مسجد جامع خرمشهر برای نماز بودند که این امر پس از 19 ماه اشغال رقم خورد، تصریح کرد: عملیات پیچیده بیت‌المقدس 26 روز زمان برد و در بین هشت سال جنگ با بیش از 100 عملیات که علیه عراق ایجاد شد.

 بختیاری با بیان اینکه چگونگي، اهداف، ابعاد ويژگي‌ها و تاثيرات داخلي و خارجي عمليات بيت‌المقدس یک پروسه طولانی و تخصصی است، افزود: آزادسازی خرمشهر اهمیت ویژه ای داشت و ما این روز را گرامی می داریم چرا که با فتح خرمشهر یکی از بزرگترین علل حمله عراق به ایران خنثی شد.

وی با اشاره به اینکه با این عملیات رژیم بعث عراق فهمید نمی‌تواند طرح‌های خود را در جنگ با ایران پیش ببرد، ادامه داد: عمليات بیت المقدس كه پس از 578 روز اشغال خرمشهر، به آزادسازي 5 هزار و 400 كيلومتر مربع از خاك ميهمان منجر شد هرچند در اين عمليات مانند هر عمليات بزرگ ديگر تعداد زيادي از رزمندگان كشورمان شهيد يا جانباز شدند، اما در عين حال بيش  از24 هزار نفر از نيروهاي عراق اسير شدند، تجهيزات قابل توجهي به غنيمت نيروهاي خودي درآمد، روحيه دشمن با افت شديدي مواجه شد و در عوض ضمن حفظ تماميت ارضي، روحيه نيروهاي مسلح كشورمان افزايش چشمگيري يافت.

این چهره ماندگار و طراح عملیات بیت المقدس در تشریح اهداف راهبردی رژیم بعث برای تسلط بر خوزستان گفت: صدام با تحریک دیگران یکی از اهداف خود را نقض قرارداد الجزایر و تسلط بر رودخانه مرزی اروندرود قرار داده بود چرا که اگر صدام  موفق می‌شد خرمشهر و آبادان را اشغال کند حق حاکمیت ایران بر اروندرود را نقض می‌کرد ضمن اینکه به خیال خود هژمونی کشوری عربی را بر خوزستان و اعراب آن استحکام می‌بخشید.

بختیاری با بیان اینکه متزلزل کردن نظام نوپای جمهوری اسلامی و وادار کردن ایران به تخلیه سه جزیره تنب کوچک ،تنب بزرگ و ابوموسی از اهداف دیگر صدام حسین برای تهاجم نظامی به ایران بود، تصریح کرد: بازپس‌گیری خرمشهر و عدم دستیابی به آبادان ادعای سرزمینی جدیدالخلقه عراق را زیر سوال برد چنان که طی چهار عملیات 8 هزار کیلومتر از مناطق اشغالی پس گرفته شد.

وی با اشاره به اینکه فتح خرمشهر نماد از بین رفتن آرزوها و آمال دولت عراق و حامیان او بود که می‌خواستند در سایه دستاوردهای نظامی او سفره‌ای برای خود دست و پا کنند، گفت: بیشترین حجم نیرو شامل چهار لشگر ارتش و به همین میزان از سپاه در این عملیات شرکت کردند و 700 افسر ارشد عراق در این عملیات اسیر شدند و اهواز از زیر برد توپخانه خارج شد

بختیاری طولانی بودن عملیات بیت المقدس، تعداد کثیر افرادی که به اسارت رزمندگان درآمدند، وسعت منطقه عملیاتی وعبور از رودخانه را از تفاوت های این عملیات با عملیات های دیگر برشمرد.

وی با اظهار ناراحتی از اینکه سال اول دفاع مقدس در ادبیات نظامی دست کم گرفته شده است، گفت: 6 هزار شهید از سپاه و یک‌هزار و 200 شهید از ارتش در این عملیات که 9 شبانه‌روز در مرحله آخر ادامه داشت، جان خود را تقدیم کردند تا یک توطئه جهانی علیه ایران خنثی شود.

بختیاری با بیان اینکه فراموش کردن شجاعت و ایثارگری گذشتگان ظلم کردن به آیندگان است، خاطرنشان کرد:رئیس جمهوری آمریکا در گذشته به خود اجازه داد قرارداد بین المللی 1975 را پاره و به مرزهای ما تجاوز کند اما پایمردی، اتحاد و یکپارچگی جوانان نگذاشت حتی یک وجب از خاک ایران کم شود.

وی افزود: اکنون نیز دوباره رئیس جمهوری قرارداد رسمی بین چند کشور را که در شورای امنیت و سازمان ملل ثبت شده را پاره می کند و این نهایت عقب افتادگی از حقوق بین الملل است.

بختیاری با تاکید براینکه تا سرحد جان برای حفظ ارزش های اسلامی و تمامیت ارزی دفاع می کنیم، بیان کرد:تردیدی نیست که اگر قرار باشد که با جان و مال از حق خود دفاع کنیم فارغ از هرگونه نگاه، دید وگرایش سیاسی ایرانیان زیر بار زور نمی روند و کسی نمی تواند ما را تحقیر کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: