• شنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-1091-5
  • خبرنگار : 81115
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان خبر داد

شناسایی کانون‌های بحرانی آتش‌سوزی مراتع همدان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اشاره به اینکه 90 درصد حریق در مراتع منشأ انسانی دارد، گفت: کانون‌های بحرانی آتش‌سوزی مراتع استان همدان شناسایی شده است.

اسفندیار خزائی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه مراتع به واسطه سازگاری با خشکسالی، با کمترین آب بیشترین بهره را می‌برند، اظهار کرد: امسال به علت بارش‌های خوبی که رخ داده است، وضعیت پوشش گیاهی خوب و عالی است و همین مسأله باعث می‌شود عرصه‌ها در فصل بحرانی برای آتش‌سوزی آمادگی داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه به‌کارگیری برنامه کوچ و جلوگیری از چرای زودرس منجر به حفظ مراتع شده است، افزود: وضعیت خوب مراتع باعث می‌شود با جرقه‌های کوچک، آتش‌سوی ایجاد شود.

خزائی با اشاره به اینکه کانون‌های بحرانی آتش‌سوزی مراتع شناسایی شده است، ادامه داد: حواشی روستاها و شهرها کانون‌های بحرانی آتش‌سوزی مراتع به شمار می‎روند که در راستای کاهش آتش‌سوزی در کارگروه مدیریت بحران با همکاری همیاران طبیعت، شوراهای روستا و دهیاران برنامه‌هایی داریم تا میزان آگاهی روستائیان افزایش یابد.

وی با بیان اینکه آتش‌سوزی مراتع استان همدان در سال 95 بیش از 477 هکتار بود، خاطرنشان کرد: سال گذشته میزان آتش‌سوزی مراتع به 77 هکتار کاهش یافت.

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان از افزایش میزان آتش‌بُر در همدان خبر داد و گفت: در اقتصاد مقاومتی 4 برنامه راهبردی توسعه جنگل، حفاظت و حمایت از مراتع، بیابان‌زدایی و آبخیزداری وجود دارد که در راستای حفاظت از مراتع و جلوگیری از حریق آتش‌بُرها ایجاد خواهد شد.

خرائی با تأکید بر اینکه آتش‌بُرها 42 هزار هکتار از مراتع وجنگل‌های استان را پوشش می‌دهند، یادآور شد: آتش‌بُرها در خردادماه  ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه مراتع ارزش بالایی برای انسان دارند، به شهروندان توصیه کرد: نسبت به حفظ آب و خاک و تنوع زیستی و پوشش مرتعی که ارزش بالایی برای بشر دارد، کوشا باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: