• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-2190-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل انتقال خون استان همدان خبر داد

کمبود پلاکت خون در همدان

مدیرکل انتقال خون استان همدان از اجرای طرح «نذر خون» در ایام ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: طرح نذر خون مطابق سال گذشته به ویژه در شب‌های قدر قابل اجراست.

دکتر افشین محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، ادامه داد: در ایام شب‌های قدر با حجم زیادی از اهداکنندگان مواجه خواهیم شد که باید ساماندهی شوند بنابراین در این راستا از اهداکنندگان خون درخواست می‌شود و در روزهایی به غیر از ایام شب‌های قدر مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی در زمینه ذخایر خونی در استان وجود ندارد بنابراین فراخوان عمومی برای اهدای خون نخواهیم داشت، اضافه کرد: با توجه به اینکه پلاکت خون فقط در حد 3 روز قابل نگهداری است بنابراین مشکل ما در استان کمبود پلاکت است اما در این زمینه نیز فراخوان عمومی نخواهیم داشت و فقط از برخی اهداکنندگان خون درخواست اهدای خون می‌شود.

محمدی از اهدای 6 هزار و 675 واحد خون در دو ماهه ابتدای سالجاری خبر داد و اظهار کرد: در سالجاری 9 هزار و 627 نفر به منظور اهدای خون به این سازمان مراجعه کردند که خوشبختانه از حجم مناسبی از اهداکنندگان مستمر برخوردار هستیم و به 30 درصد مراجعه‌کنندگان اجازه اهدای خون داده نشده است.

وی با بیان اینکه دو سال است که طرح حذف اهداکنندگان بار اول اجرایی شده، افزود: در سال‌های گذشته بیش از 70 مورد از خون‌های اهدایی آلوده گزارش می‌شدند اما در سال گذشته با اجرای طرح حذف اهداکنندگان بار اول فقط دو مورد آلودگی خون گزارش شده است.

مدیرکل انتقال خون استان همدان درباره دریافت پلاکت نیز گفت: تقریبا از 80 درصد خون‌های دریافتی پلاکت خون نیز دریافت می‌شود اما با توجه به اینکه ذخیره‌سازی پلاکت بیش از 3 روز نمی‌توان انجام داد بنابراین باید بر اساس نیاز ذخیره‌سازی انجام شود

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: