• دوشنبه ۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-2490-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

جابجایی کمیته امداد همدان از بالاشهر

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان همدان از افتتاح ساختمان جدید کمیته امداد و جابجایی مجموعه ستادی از بالاشهر خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، پیمان ترکمانه در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه مهمترین نقد به کمیته امداد را ساخت اداره در سعیدیه(بالاشهر همدان) می‌دانستند در حالیکه این ساختمان 20 سال در این مکان مستقر بوده و مدیران زیادی آمده و رفته‌اند و این میراث به بنده رسید، افزود: جبران و حل این معضل و دغدغه از ذهن مردم کار آسانی نبود به طوریکه کمیته امداد به عنوان یک نهاد مردمی مکلف به تأمین نظر مردم است و حل این مشکل زمان‌بر بود.

وی با اشاره به ابقای دو ساله خود در پست مدیریت کمیته امداد تصریح کرد: سرانجام کار نیمه‌تمام را به اتمام رسانده و در حد فاصل میدان باباطاهر و فلسطین ساختمان مورد نظر خود را برای استقرار ستاد به اندازه نیاز توسعه دادیم.

ترکمانه با اشاره به افتتاح رسمی ساختمان جدید کمیته امداد در روز چهارشنبه هفته جاری اظهار کرد: در شهر همدان سه اداره دیگر هم داریم که بیشترین مراجعات مردم به آنهاست و ستاد کمیته امداد در ساختمان سعیدیه بوده و مراجعان زیادی به آن مراجعه نمی‌کردند اما با توجه به اینکه کمیته برای حرف مردم ارزش زیادی قائل است و بر خلاف سختی کار و اینکه توجیه اداری نداشت و مردم هم اذیت نمی‌شدند اما محل ستاد را جابجا کردیم.

وی به ساختمان سابق کمیته امداد اشاره کرد و گفت: ساختمان واقع در سعیدیه دارای 2 هزار متر زمین مسجد، 2400 متر زیربنای ساختمان اداری و 12 هزار متر باغ است که همگی دارای یک سند است و افراز نشده و کمیته  امداد باید برای آن تصمیم گیری کند و در آن صورت در مورد فروش یا کاربری احسن آن اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان در ادامه سخنانش به ارائه گزارشی از عملکرد کمیته امداد در حوزه اشتغال و خودکفایی پرداخت و اظهار کرد: تعهد اشتغال کمیته در سال 96 ایجاد 2800 شغل با اعتبار 34 میلیارد تومان بود که در پایان سال 3759 شغل با اعتبار 51 میلیارد تومانی ایجاد شد که از رقم موجود 13.5 میلیارد تومان از منابع داخلی و صندوق قرض‌الحسنه ولایت بوده است.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان با اشاره به اینکه تحقق تعهد اشتغالزایی برای مددجویان تحت پوشش کمیته استان در سال گذشته از نظر کمی 35 درصد و از نظر مبلغ 50 درصد رشد داشته است، ادامه داد: در سال 95 نیز تحقق تعهد ایجاد اشتغال از نظر کمی 15 درصد و از نظر مبلغ 57 درصد رشد داشته است.

وی سهم کمیته امداد از منابع اشتغال استان را 3 درصد ازعدد 1500 میلیارد تومان دانست در حالیکه 16 درصد مشاغل ثبت شده در سامانه رصد را ایجاد کرده است، افزود: میانگین اعتبار هزینه شده برای ایجاد هر شغل 73 میلیون بوده که این عدد در کمیته امداد 16.7 میلیون تومان بوده است.

ترکمانه با اشاره به اینکه آمادگی داریم متمایز با بقیه ارگان‌ها اشتغالزایی کنیم به طوریکه کمیته مکلف به ایجاد مشاغل خرد و خانگی است، تصریح کرد: ادعا نمی‌کنیم تمام کارهای انجام شده درست بوده چرا که ممکن است انحرافاتی هم باشد اما در مجموع قبل از اقدام به اشتغالزایی، ابتدا استعدادیابی و شناسایی ظرفیت در خانواده‌های تحت پوشش و مشاوره شغلی را داریم سپس آموزش رایگان به مددجویان ارائه می‌شود به طوریکه در این راستا 2 میلیارد تومان با همکاری فنی‌وحرفه‌ای هزینه شده و در نهایت تسهیلاتی به منظور ایجاد شغل پرداخت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه اشتغال و کارآفرینی، ابتدا ظرفیت ها و استعدادهای موجود در خانوار تحت پوشش مورد بررسی قرار می گیرد و سپس با ارائه آموزش های لازم، مشاوره و پرداخت تسهیلات خوداشتغالی، به آنان کمک می شود.

ترکمانه با بیان اینکه نظارت مداوم و مستمر بر عملکرد و مشاغل ایجاد شده از سوی کارشناسان کمیته صورت می گیرد، افزود: خانواده هایی که اقدام به ایجاد اشتغال برای خود کرده اند، رها نشده و دائما تحت رصد بوده و همواره توسط کارشناسان و مسئولان کمیته مورد نظارت هستند تا مشکلات احتمالی آنان مورد رفع و رجوع قرار گیرد و پس از اینکه آنان به خودکفایی رسیدند از پوشش حمایتی کمیته خارج می شوند.

وی با اشاره به برگزاری جشن خودکفایی 3 هزار نفر از تحت پوششان کمیته امداد که موفق به دریافت تسهیلات و اشتغالزایی شدند، بیان کرد: در شهریورماه 97 جشن خودکفایی 3 هزار نفر از تحت پوششان را خواهیم داشت و مراتب خودکفایی به صورت پلکانی اعمال می شود و به ترتیب و در مراحل مختلف ابتدا با ایجاد اشتغال، خدمات حمایتی همچون مسکن و جهیزیه و در نهایت خدمات درمان قطع می شود.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان پرداخت تسهیلات به خانواده های تحت پوشش را 20 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: 62 درصد در حوزه صنعت و کشاورزی و 38 درصد در حوزه اشتغال خدماتی بوده که 69 درصد در روستاها و 57 درصد طرح ها شامل زنان سرپرست خانوار بوده است.

وی تعداد 703 نفر خانم که از طریق کاریابی ها مشغول به کار شده اند را بیان کرد و گفت: سیاست های تشویقی کمیته برای جذب کارجویان تحت پوشش کمیته به گونه ای است که به ازای جذب هر کارجوی تحت پوشش 500 هزار تومان به عنوان پورسانت به کاریابی پرداخت می شود و حق بیمه کارجو را نیز تا یک سال و نیم کمیته پرداخت می کند و در این راستا تعداد 63 هزار و 224 نفر جذب کار شده اند.

ترکمانه در ادامه به هزینه هایی که از محل صندوق صدقات صرف شده اشاره و خاطرنشان کرد: درآمد حاصل از صندوق صدقات استان 11 میلیارد تومان بوده که نسبت به سال گذشته این میزان 7 درصد افزایش داشته است و با توجه به اینکه به دنبال جمع آوری صدقات به صورت نوین و الکترونیک هستیم، تعدیل نیروهایی(18 نفر در سال گذشته) در راستای چابک سازی دولت داشته ایم.

وی گزارشی از نحوه مصرف درآمد صندوق های صدقه ارائه کرد و گفت: یک میلیارد تومان برای کمک هزینه های تحصیل 9 هزار و 608 دانش آموز و دانشجو صرف شده و 26 هزار و 747 نفر از نیازمندان کمک هزینه درمان به ارزش 1.3 میلیارد تومان دریافت کرده اند و 470 مورد وام قرض الحسنه به ارزش یک میلیارد تومان، 659 مورد جهیزیه به ارزش 1.5 میلیارد تومان و 12 هزار و 960 فقره کمک های موردی به ارزش 1.9 میلیارد تومان پرداخت شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان تعداد خانواده های مستمری بگیر را اعلام کرد و ادامه داد: تا پایان سال 96 تعداد 49 هزار خانواده با 86 هزار نفر مستمری خدمات حمایتی دریافت کرده اند.

ترکمانه مبلغ وجوهات امانی و شرعی نظیر فطریه و زکات را نیز اعلام کرد و گفت: 27.5 میلیارد تومان وجوهات شرعی دریافتی سال 96 بوده که در مقایسه با سال گذشته آن، 44 درصد رشد داشته است .

وی هدفگذاری کمیته برای جمع آوری صدقه را در سال 96 مبلغ 12 میلیارد تومان عنوان کرد و یادآور شد: به فضل خدا و با عنایت مردم این مبلغ به 16 میلیارد تومان رسید که با 27 درصد رشد در مجموع میزان کمک های مردم استان همدان در حوزه خیر و احسان 49 میلیارد تومان بوده و 35 درصد رشد داشته است.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان در ادامه به جمع آوری 1.5 میلیارد تومان از محل کفاره و فطریه اشاره کرد و گفت: مبلغ 3 میلیارد تومان در جشن عاطفه ها و نیکوکاری جمع آوری شده و به نیازمندان اهدا شده است.

وی تعداد حامیان ایتام استان را 24 هزار و 581 نفر اعلام کرد و گفت: همه ایتام استان حامی دارند و تعداد حامیان 9 درصد نسبت به پارسال افزایش یافته و میانگین پرداخت های ماهیانه به ایتام 53 هزار و 700 تومان بوده است.

ترکمانه میانگین دریافتی ایتام استان را 182هزار و 500 تومان بیان داشت و تاکید کرد: این میزان دریافتی نسبت به سال قبل 39 درصد افزایش داشته و مبلغ 4 میلیارد تومان نیز در مراسم های خاص و به صورت مستقیم به ایتام کمک شده است.

وی از برگزاری همایش خیرین در مردادماه امسال خبرداد و اظهار کرد: همزمان با افتتاح ساختمان جدید کمیته امداد، بازارچه رمضان شامل دستاوردهای خانواده‌های تحت پوشش این مجموعه در قالب ۲۱ غرفه به مدت ۷ شب در مقابل ساختمان جدید پذیرای علاقمندان خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه به دنبال تعامل دقیق کمیته با موسسات خیریه هستیم و آمادگی داریم  دوره آموزش مددکاری برای خبرنگاران برگزار کنیم، خاطرنشان کرد: الگوهای تعاملی تعریف شده تا بانک اطلاعاتی خیریه و کمک به نیازمندان راه اندازی شود و به روزی برسیم که در همدان گدا نداشته باشیم.

ترکمانه با اشاره به اینکه طی چند روز گذشته با حضور ۱۰۰ بانو، مجمع بانوان خیر استان تشکیل شد، گفت: این مجموعه به دنبال ایجاد بانک اطلاعاتی متمرکز برای کمک خیرین به مددجویان است.

وی به اجرای برنامه ای 7 قسمتی در صداوسیمای مرکز همدان اشاره کرد و گفت: برآورده کردن آرزوی 7 یتیم توسط 7 خیر در این ویژه برنامه سحرگاه اجرا می شود.

مدیرکل کمیته امداد استان همدان در ادامه سخنانش اظهار کرد: 7 درصد از خانواده های تحت پوشش این کمیته خودکفا شده اند و چنانچه تورم و شرایط اقتصادی اجازه بدهد خانواده های بیشتری را خودکفا خواهیم کرد.

وی با اشاره به کمک 240 میلیارد تومانی به خانواده های تحت پوشش استان گفت: برای کمک به نیازمندان اعتبارات کمیته تعریف شده اما در مورد پردا خت هزینه به رسانه ها اعتباری در نظر گرفته نشده است و نمی توانیم مرکز را در این مورد متقاعد کنیم.

وی درباره جمع آوری کمک های مردمی برای زلرله کرمانشاه نیز اعلام کرد: 2.8 میلیارد تومان برای احداث 30 واحد مسکونی در سرپل ذهاب کمک های نقدی جمع آوری شد اما به علت کم بودن مبلغ، به حساب کمیته امداد مرکز واریز شد تا در مجموع با سایر استان ها به صرف ساخت و ساز واحد های مسکونی در سرپل ذهاب برسد.

ترکمانه با تاکید بر تعامل خوب موجود میان کمیته امداد و بهزیستی استان بیان کرد: این تعامل در کشور بهترین است به طوریکه برای جمع آوری فطریه ها نامه ای شامل دو امضای کمیته و بهزیستی تهیه شده است و مبالغ جمع آوری شده به طور مستقیم در اختیار نیازمندان قرار گرفت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: