• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۸
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 973-3697-5
  • خبرنگار : 8118
  • منبع خبر : گزارش

پایان انتظار 25 ساله

امروزه امکانات و فضاهای ورزشی به عنوان یکی از مؤلفه‌های توسعه و تقویت ورزش هر کشور از نقش موثر و محوری در ایجاد سلامت و نشاط جامعه به ویژه در بین نسل جوان برخوردار بوده و فرصت مناسبی را در ارتقاء هر چه بیشتر حضور جوانان در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی فراهم می‌آورد .

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، براساس آمارها ورزش شنا در رتبه چهارم ورزش‌های مورد علاقه مردم جهان قرار دارد و برای این ورزش مورد علاقه جامعه ارتقاء امکانات لازم در این راستا توسط مسئولان باید مورد توجه قرار گیرد.

شهرستان اسدآباد با جمعیتی افزون بر 107 هزار نفر از جمله شهرستان‌هایی است که با اختصاص  نیمی از هرم جمعیتی به قشر جوان اما هنوز فاقد مکان لازم در راستای ورزش مفرح شناست و تنها یک مورد استخر شنا توسط بخش خصوصی در این امر فعالیت دارد که این استخر نیز به تنهایی پاسخگوی نیاز شهروندان و مردم شهرستان نیست.

در حال حاضر شهرستان اسدآباد دارای 3 پروژه استخر شنای نیمه‌تمام شامل استخر آزادی، استخر شنای بانوان و استخر شنای آموزش و پرورش بوده که کمبود اعتبارات تکمیل این پروژه‌های نیمه‌تمام را در گیرودار انتظار اتمام و بهره‌برداری قرار داده و حتی پروژه استخر شنای آزادی به عنوان یکی از پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی با بیش از 25 سال قدمت هنوز به مرحله تکمیل و افتتاح نرسیده است.

هفته گذشته با حضور و بازدید مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور از استخر شنای مجموعه آزادی وعده خوشی به شهروندان اسدآبادی داده شد که در صورت تحقق برگ تازه‌ای را در بحث ورزش شنای این شهرستان باز خواهد کرد.

فرماندار شهرستان اسدآباد با اشاره به بازدید هفته گذشته مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور از استخر شنای مجموعه آزادی به خبرنگار ایسنا گفت: پروژه استخر شنای مجموعه ورزشی آزادی اسدآباد یکی از مهمترین پروژه‌های ورزشی این شهرستان بوده که در سال 72 کلنگ‌زنی شده و تا کنون پس از 25 سال تنها 85 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

کریم حمیدوند اتمام و تکمیل پروژه‌های استخر شنای شهرستان را از اولویت‌های این شهرستان در بحث ورزش و پروژه‌های عمرانی ورزشی برشمرد و افزود: مشکل استخر شنا در این شهرستان یکی از مشکلات عمده و محسوس بوده که حتی در بخش خصوصی هم در این زمینه با کمبود مواجه هستیم.

وی با اشاره به استخر شنای مجموعه آزادی اضافه کرد: این پروژه به علت اهمیت ویژه از دو سال پیش به شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور واگذار شده و برای تکمیل و افتتاح آن به اعتباری افزون بر 3 میلیارد تومان نیاز خواهد بود که یک و نیم میلیارد تومان آن از اعتبارات سال گذشته تخصیص یافته و مابقی نیز از پروژه 97 پیش‌بینی شده که به پیمانکار پرداخت شود.

حمیدوند از افتتاح و بهره‌برداری مجموعه استخر شنای آزادی شهر اسدآباد پس از 25 سال در دهه فجر امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: بر اساس تعهد مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور، 40 طرح ورزشی نیمه‌کاره دهه فجر امسال در کشور با اعتبار 700 میلیارد تومان توسط این شرکت به بهره‌برداری می‌رسد که از این تعداد پروژه دو طرح مربوط به استان همدان در شهرستان ملایر و  اسدآباد خواهد بود.

وی در ادامه استخر شنای سالن چندمنظوره بانوان و استخر شنای فرهنگیان را دو طرح دیگر در رابطه با طرح‌های استخر شنای ورزشی نیمه‌کاره شهرستان عنوان کرد و گفت: اعتباراتی نیز به این دو طرح اختصاص یافته که برای تکمیل پروژه کافی نیست و با این میزان اعتبار در سالجاری نیز این طرح‌ها به بهره‌برداری نخواهند رسید.

فرماندار شهرستان اسدآباد اعلام کرد: در سالجاری پروژه‌های کمتر از 75 درصد پیشرفت فیزیکی به ویژه پروژه‌های نیمه‌تمام ورزشی اداره ورزش و جوانان و آموزش و پرورش به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

وی ادامه داد: اعتبارات قطره‌چکانی موجب به طول انجامیدن تکمیل و بهره‌برداری پروژه‌ها بوده و پیشرفت لاک‌پشتی پروژه‌های نیمه‌تمام ضربه بزرگی به طرح‌ها و اعتبارات است که بهترین راهکار در این راستا واگذاری طرح‌ها به بخش خصوصی از ماده 44 می‌تواند باشد و احتمال واگذاری پروژه استخر شنای فرهنگیان به بخش خصوصی وجود دارد.

مدیر اداره آموزش و پرورش شهرستان اسدآباد نیز در رابطه با پروژه نیمه‌کاره استخر شنای فرهنگیان اسدآباد به خبرنگار ایسنا گفت: این طرح با زیربنای 2 هزار و 400 متر در سال 89 کلنگ‌زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

رحمان سجادی با اشاره به پیشرفت 40 درصدی پروژه در هشت سال گذشته اضافه کرد: تا کنون برای این طرح 2 میلیارد تومان هزینه شده است و برای اتمام و تکمیل به 4 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی افزود: در سفر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه به استان همدان یک و نیم میلیارد تومان اعتبار به این طرح اختصاص یافته که این میزان اعتبار برای اتمام و تکمیل پروژه کافی نیست.

سجادی یادآور شد: در حال حاضر شهرستان اسدآباد دارای 1286 فرهنگی و 17 هزار و 950 دانش‌آموز بوده که با راه‌اندازی طرح استخر شنای فرهنگیان در هر سانس دانش‌آموزان و فرهنگیان اسدآبادی می‌توانند از این مکان در راستای ورزش و نیز نشاط و تندرستی استفاده کنند.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اسدآباد هم با اشاره به استخر شنای بانوان اسدآباد تصریح کرد:  پروژه استخر شنای بانوان اسدآباد از طرح‌های عمرانی استان است که یک میلیارد تومان اعتبار در سال گذشته از ماده 27 مالیات بر ارزش افزوده داشته و از این میزان اعتبار 600 میلیون تومان دارای تخصیص بود و این میزان تخصیصی در راستای دیون پروژه هزینه شد.

محمد طلایی‌منعم به خبرنگار ایسنا گفت: امسال نیز قول مساعد داده شده که به این طرح نیمه‌کاره یک میلیارد تومان اختصاص داده شود اما این میزان اعتبار برای تکمیل پروژه کافی نبوده و برای اتمام به اعتباری افزون بر 3.5 تا 4 میلیارد تومان نیاز خواهد بود.

وی در ادامه با بیان اینکه تکمیل و بهره‌برداری طرح‌ها و پروژه‌های ورزشی اسدآباد نیازمند اعتباری افزون بر 10 میلیارد تومان است، اظهار کرد: در حال حاضر این شهرستان دارای سه پروژه نیمه‌تمام ورزشی مهم بوده که براساس قول مساعد مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور در بازدید هفته گذشته وی از طرح نیمه‌کاره استخر شنای مجموعه آزادی این طرح مهم پس از 25 سال با اختصاص اعتبار مورد نیاز در دهه مبارک فجر سالجاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

طلایی‌منعم خاطرنشان کرد: پروژه استخر شنای مجموعه ورزشی آزادی اسدآباد در سال 72 در مساحت یک‌هزار و 360 متر استخر و 435 متر محوطه و موتورخانه کلنگ‌زنی شد.

وی استخر شنای مجموعه ورزشی بانوان و مجموعه ورزشی روستای چنار را از دیگر طرح‌های نیمه‌کاره ورزشی مهم این شهرستان برشمرد و افزود: مجموعه ورزشی و چمن مصنوعی شهر آجین نیز از دیگر پروژه‌های ورزشی این شهرستان بوده که با اختصاص اعتبار عملیات اجرایی این طرح‌ها آغاز خواهد شد.

طلایی‌منعم یادآور شد: افتتاح طرح‌های نیمه‌کاره ورزشی شهرستان به ویژه استخرهای شنا از نقش موثری در ارتقاء ورزش و فعالیت‌های ورزشی بانوان و نیز جوانان و نوجوانان شهرستان خواهد داشت که افتتاح و بهره‌برداری از این طرح‌ها منوط به تأمین اعتبار است.

در پایان اینکه به‌زودی بودجه استانی و تملک دارایی‌ها ابلاغ می‌شود که باید بر اساس ضوابط با این اعتبارات ضمن پرداخت طلب پیمانکاران، برای تکمیل پروژه‌هایی که از پیشرفت فیزیکی بالاتری برخوردار هستند، هزینه شود و بسیاری از طرح‌ها در صف انتظار اعتبار دوباره باید دست به سینه بنشینند اما در این بین با تدبیر مسئولان واگذاری این پروژه‌ها به بخش خصوصی موجب خدمات بهتر و نگهداری بهتر از این پروژه‌ها بوده و نیز ضمن جلوگیری از فرسوگی طرح‌های نیمه‌کاره، روند رشد و توسعه هر منطقه را تسریع می‌بخشد و در صورتی‌که در بین طرح‌های نیمه‌کاره، طرح‌های ورزشی را نیز در لابه‌لای واگذاری به بخش خصوصی بگنجانند علاوه بر رشد و توسعه شهرستان، روحیه نشاط و شادی در جامعه بیش از گذشته جان خواهد گرفت.

گزارش از: شهره اکبری، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: