• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2891-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

افتتاح کارگاه اقتصاد مقاومتی پروژه «سیماک» در همدان

کارگاه اقتصاد مقاومتی پروژه «سیماک»، سامانه یکپارچه‌سازی مدیریت املاک کشور ظهر امروز در اداره‌کل پست استان همدان افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، عضو هیئت‌مدیره شرکت ملی پست در آئین افتتاح کارگاه اقتصاد مقاومتی پروژه «سیماک» در استان همدان درباره این پروژه گفت: سامانه «سیماک» مدیریت املاک را یکپارچه می‌کند و استعلامات میان‌دستگاهی از طریق مراجعه مردم به دفاتر پیشخوان و ادارات پست با یکبار مراجعه می‌توانند تمام خدمات خود را دریافت کنند.

علیرضا زرگوش به مزایای این پروژه اشاره کرد و افزود: انجام همه استعلامات به‌طور الکترونیکی، شفاف‌سازی پرونده‌های ملک، کاهش مراجعه حضوری، ارتقاء سلامت اداری، کاهش زمین‌خواری و مدیریت اسناد از مهمترین مزایای این طرح هستند.

وی ادامه داد: «سیماک» یک زیرساخت نرم‌افزاری دانش‌بنیان، یکپارچه و جامع برای مدیریت بهینه امور املاک و نیز تسهیل و تسریع کارهای مقدماتی سرمایه‌گذاری و شکل‌گیری فعالیت‌های اقتصادی است که به تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی رسیده و به عنوان پروژه اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شده است.

زرگوش اضافه کرد: اجرای این پروژه در سطح کشور بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته و این وزارتخانه نیز در زیرمجموعه خود، اجرای آن را به شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران محول کرده است.

وی با بیان اینکه عملیاتی‌سازی «سیماک» برای صدور تمام مجوزهای ساخت‌وساز املاک در سطح کشور، در داخل و خارج شهرها و روستاها است، خاطرنشان کرد: کل این فرآیندها با «سیماک» به صورت الکترونیکی، با شفافیت کامل و رعایت ضوابط اساسی و محاسبات صحیح و غیرقابل دخل و تصرف عوارض مربوطه انجام می‌شود.

عضو هیئت‌مدیره شرکت ملی پست یادآور شد: عملیاتی‌سازی این طرح به عنوان بستر یکپارچه برای استعلامات میان‌دستگاهی اماکن و املاک که عمدتاً برای تسهیل و تسریع استعلامات قانونی مورد نیاز برای اجرای طرح‌های تولیدی صنعتی، معدنی، کشاورزی، خدماتی از جمله حوزه‌های گردشگری، مدیریت مشاغل و صنوف که میان 28 دستگاه اجرایی رد و بدل می‌شود، مصوب شده است.

وی با اشاره به طرح «جی‌نف» که شهرستان‌های همدان، نهاوند و ملایر پایلوت اجرای آن هستند، اظهار کرد: این دو طرح سبب جلوگیری از زمین‌خواری‌ها و فسادهای اداری شده و بهره‌وری و سرعت در خدمات‌رسانی را به‌ همراه دارند.

زرگوش ادامه داد: با این طرح می‌توان امکان صدور هر گونه مجوز ساخت‌وساز یا تغییر کاربری را در خارج از محدوده قانونی شامل حریم شهر، روستا، رودخانه، دریا، جنگل، تأسـیسات سرزمینی و نظایر آنها ناممکن ساخت و یا به حداقل رساند.

وی با بیان اینکه این پروژه به عنوان یکی از پروژه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات و فناوری در دستور کار قرار گرفته است، گفت: طرح «جی‌نف» تأثیر بسیار زیادی بر اقتصاد کشور دارد چرا که با این طرح اعمال مدیریت آسان می‌شود و مردم می‌توانند بهترین مسیرها را بیابند.

معاون امور عمرانی استاندار همدان نیز با اشاره به اینکه طرح «سیماک»، سامانه یکپارچه‌سازی مدیریت املاک کشور، انقلابی در توسعه همه بخش‌های کشور است، گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اعلام شده و در استان همدان در این زمینه فعالیت‌های خوبی انجام شده است.

محمودرضا عراقی اظهار کرد: در راستای اقتصاد مقاومتی 4 کارگروه عمران و انرژی، بررسی مسائل اقتصادی، فناوری اطلاعات و گفتمان را برگزار کرده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه املاک دچار مشکلات عدیده‌ای بودیم، تصریح کرد: همیشه به دنبال سامانه‌ای چون «سیماک» برای یکپارچه‌سازی اطلاعات املاک بودیم که خوشبختانه بستر این موضوع در همدان فراهم شد.

عراقی با اشاره به اینکه نبود چنین سامانه‌ای مشکلات حقوقی به بار آورده بود، اضافه کرد: این طرح علاوه بر کاهش مشکلات، در شفاف‌سازی و سرعت انجام فعالیت‌ها مهم است.

وی خاطرنشان کرد: بستر این پروژه در همدان فراهم شده و امید است بعد از 16 ماه کارهای عملیاتی آن پایان یافته و بتوانیم از آن بهره‌برداری کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: